יער בית קשת - טיול מקסים שמתאים גם לעגלות ילדים
נופש סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

יער בית קשת - יער קסום עם חניונים ותצפיות

גליל תחתון
נקודת התחלה: חניוני יער בית קשת
נקודת סיום: חניוני יער בית קשת
מיקום:
גליל תחתון
עונות מומלצות:
סתיו
משך המסלול:
שעתיים עד יום שלם
מתאים ל:
משפחות, ילדים, בעלי חיים, עגלות תינוק, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
סימון שבילים 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
אורך:
כ - 1 ק"מ

יער בית קשת הוא יער קסום ופסטוראלי אשר ממוקם על מדרונות רכס הרי נצרת אל מול נופיהם עוצרי הנשימה של עמק יזרעאל והגליל התחתון. זהו מסלול טיול בצפון שלוקח אתכם לחוויה בלתי נשכחת אשר מורכבת מהיסטוריה, מורשת, טבע, צומח, תצפיות ומגוון חניונים ומקומות לעצור בהם לארוחה או פיקניק בחיק הטבע. 

יער בית קשת הוא מקום נהדר לבריחה קלילה מהשגרה. היער ניטע על ידי הקרן הקיימת לישראל ובמרכזו נמצאים שרידים מדהימים של החורש הטבעי של הגליל והמלך ששלט כאן במשך מאות שנים – אלון התבור. האתר משתרע על פני כ-25,000 דונמים והוא מציע מגוון נקודות לטיול ומסלולי הליכה.

הקרן הקיימת לישראל הכשירה ביער בית קשת דרך נוף אשר מתפתלת לאורך כ-18 ק"מ. דרך הנוף משולטת ולצידה עשרות נקודות שלוות בחיק הטבע אשר חלקן מסודרות עם שבילי הליכה, מצפורים, שולחנות פיקניק, גני שעשועים לילדים ועוד. בנוסף, ביער יש גם מסלול טיול עם עגלות ילדים אשר מתאים גם למבקרים בעלי מוגבלויות.

איפה זה נמצא?

יער בית קשת הוא יער אשר נמצא בסמוך לנצרת עילית ויש לו שלוש כניסות עיקריות עם רכבים:
  • הכניסה הצפונית אשר ממוקמת מערבית לצומת גולני.
  • הכניסה המזרחית אשר נמצאת בסמוך לכביש הגישה למושב בית קשת.
  • הכניסה המערבית אשר ממוקמת מזרחית לנצרת עילית.
בכל אחת מהכניסות הללו תוכלו להחנות את הרכב בחניונים מסודרים. בחניונים ימתינו לכם שלטים ובהם מפת היער כולל הכוונות והסברים. שימו לב, יער בית קשת מציע מסלול לעגלות ילדים ומטיילים בעלי מוגבלויות בקטע דרך הנוף שבין מצפה טורען לבית היערן (הכניסה הצפונית).

תיאור אתרים שונים ביער מצפון לדרום על בסיס דרך הנוף

ביער בית קשת נפרצה דרך נוף מרשימה אשר מתפתלת באלגנטיות ביינות הנופים הפסטוראליים. באתר קופונופש אנו מגישים לכם כעת מידע קליל אודות אתרים מרכזיים שלאורך דרך הנוף מצפון לדרום. מסלולינו מתחיל בחניון יוליאנה אשר סמוך לכניסה הצפונית של היער (כ-200 מ' מערבית לצומת גולני).

מצפה טורען

מצפה טורען הוא מצפה אשר ממוקם כ-1.5 ק"מ דרומית לחניון יוליאנה. המצפה משקיף אל בקעת תורען ורכס תורען, היכן שעברה בעבר דרך רומית עתיקה שחיברה את עכו ועמק הירדן. המצפה מתנשא לגובה של כ-320 מ' וניתן להגיע אליו בהליכה על בסיס שביל קצר שיורד מרחבת החניון. כאן מתחיל מסלול נגיש לבעלי מוגבלויות ועגלות ילדים אשר מגיע עד חניון בית היערן.

חניון בית היערן, בית היערן והמצפור

חניון בית היערן הוא החניון המרכזי והראשי של יער בית קשת. החניון משתרע על פני שטח של כ-500 מ"ר בהם תמצאו מספר רב של שולחנות פיקניק. מהחניון יוצאת דרך אשר מובילה לבית היערן ומצפור בית היערן. בית היערן הוא בית אבן צנוע וקטן אשר הוקם בשנות ה-40 על ידי אנשי "מצפה הגליל" שעברו למקום בכדי לייער את האזור. מכאן יצאו הנטיעות הראשונות של הקרן הקיימת לישראל בכל המרחב של הגליל התחתון. הבית שימש את הנוטעים למנוחה בזמן העבודה ולמפגשים חברתיים בהם הוחלט על הקמתו של המושב שדה אילן. מבית היערן יוצא שביל של כ-650 מ' אשר מוביל למצפה שמשקיף לנופי הגליל התחתון.

מצפור אלוני בית קשת

ק"מ אחד דרומית לצומת אשר סמוכה לחניון בית היערן נמצא מצפור נוסף, מצפור אלוני בית קשת. נקודת תצפית זו ממוקמת בצידה של דרך הנוף והיא שריד קסום ועתיק של חורש אלוני תבור, המלך ששלט בגליל במשך מאות שנים. שמורת אלוני בית קשת אשר נמצאת דרומית-מזרחית למצפור היא אחד המוקדים היחידים בישראל שבהם ניתן עדיין לטייל ביינות אלוני תבור בני מאות שנים. כאמור, העצים המקוריים של השטח.

האלון הקשיש ושביל הטרשים

בהמשך דרך הנוף לאחר מצפור אלוני בית קשת תוכלו לבקר את האלון הקשיש. זהו עץ אלון בן 200 שנה אשר סמוך לו ממתין גם ספסל למנוחה. כאן המקום לשלוף מצלמות ולתעד את הטיול בגליל. לצד האלון יוצא שביל הליכה קצר, שביל הטרשים, דרך שמטפסת לאורך כ-50 מ' במעלה השלוחה אל קבוצה של טרשים בולטים. הטרשים מספרים סיפור גיאולוגי עתיק של בלייה ומים.

תל גובל

מול האלון הקשיש מתנשא תל מרשים בגדה המזרחית של דרך הנוף. ארכיאולוגים והיסטוריונים מזהים את התל עם עיר מקראית בשם אזנות אשר הייתה נקודת הגבול בין שטחי נחלות השבטים יששכר ונפתלי. סקר ארכיאולוגי שנערך במקום גילה ממצאים מתקופות שונות כולל חרסים שגילם מוערך בכ-3,000 שנה.

מצפור התבור

דרך הנוף ממשיכה להתפתל לכיוון דרום מהאלון הקשיש. היא חוצה את הנחלים אזנות ודבורה ומטפסת מעלה למצפור התבור. מדובר באחת הנקודות היפות והמדהימות ביותר ביער בית קשת ולפניכם תמונה גלילית עוצרת נשימה של התבור במלוא הדרו הירקרק.

הר דבורה

הדרך יורדת דרומה ומתפצלת ממנה דרך אשר מטפסת מעלה לפסגתו של הר דבורה. הר זה, אשר קרוי על שמה של הנביאה המפורסמת, ממתין לכם עם תצפית אל עמק יזרעאל והתבור. במקום יש שולחנות פיקניק מול הנוף הפתוח ותחת הצל הרב.

מסלולי טיול מומלצים באזור:

לאוהבי החיות והשטח אנו ממליצים על טיולי סוסים באזור 

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 6/17/2015
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
הבימה