חורבת עתרי - מסלול קצר אל תצפית, כפר עתיק ומרד בר כוכבא
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

חורבת עתרי - מסלול טיול בשפלה למרד בר כוכבא

שפלה
נקודת התחלה: חניית חורבת עתרי
נקודת סיום: חניית חורבת עתרי
מיקום:
שפלה
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעתיים
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות, בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
מעגלי
מפה:
סימון שבילים 9 - מבואות ירושלים
אורך:
כ - 2 ק"מ
 
חורבת עתרי בשפלת יהודה היא מסלול טיול שכבר בדרך אליו תרגישו שבחרתם יעד משובח. הכביש שמתפתל אל החורבה העתיקה עטוף בפסטוראליות בכרמי יין ויערות, וזהו מסלול שיכול להתאים גם לעונות החמות וגם לעונות הקרירות. החורבה עצמה היא כפר משוחזר ששכן במקום לפני כ-2,500 שנה (תקופת בית שני) וחרב עם חורבן בית המקדש. לאחר כישלון המרד והגלות, שבו להתגורר בכפר נוכרים ובשיאו הוא השתרע על פני שטח של כעשרה דונמים. 
 
חורבת עתרי הוא יעד עתיק שידוע בגת מקסימה ומרשימה שנשתמרה בו וכן במערות שנחפרו על ידי לוחמי מרד בר כוכבא. בימים בהם הראות טובה, ניתן להשקיף ממרומי חורבת עתרי אל תצפית נוף יוצאת דופן לגבעותיה המוריקות של השפלה. ח'ירבת עתרי ממוקמת בפארק עדולם שהוא לכשעצמו מקום נהדר למגוון מסלולי טיול באזור ירושלים והשפלה.
 
הטיול בחורבת עתרי מצוין לקבוצות, משפחות וילדים (כמו גם לזוגות שמחפשים קצת שקט ושלווה מול נופים פתוחים). המסלול אורך כ-2 ק"מ של הליכה לא קשה והוא פתוח ללא תשלום. מלבד התצפית היפיפיה והשרידים העתיקים, במקום מחכה לכם גם אטרקציה של ממש. מערכת מסתור אשר שימשה את לוחמי בר כוכבא במרד נגד הרומאים. מומלץ להגיע לטיול מצוידים עם פנסים והמחילות מתאימות לזחילה גם עבור מבוגרים גדלי גוף. אם אתם מטיילים כאן בחודשי החורף הימנעו מכניסה למחילות שכן הן יכולות להיות מוצפות במי גשמים.
 
איפה זה נמצא?
 
על מנת להגיע אל הטיול בחורבת עתרי עליכם לנסוע על כביש 38 שיורד מבית שמש דרומה. קצת לאחר היישובים שריגים וגבעת ישעיהו תבחינו בפנייה שמאלה (מזרחה) לכיוון חורבת מדרס. עליכם לקחת את הפנייה ולהמשיך עם הכביש עד לצומת T בה תפנו ימינה. לאחר כחצי ק"מ תפנו שמאלה רגע לפני שתבחינו בשדרת ברושים. הפנייה מסומנת בסימון שבילים כחול וק"מ אחריה תגיעו אל חניית חורבת עתרי. את החנייה אשר נמצאת מצדו הימני של הכביש תזהו היטב עם שני עצי שקד מרשימים וגדולים.
 
אל הכפר העתיק
 
מאזור החנייה תוכלו לזהות שלטים עם סימון שבילים ירוק לכיוון דרום. השביל מוביל אל עבר הגבעה שממול ולאחר הליכה של כ-150 מ' תגיעו לגדר עם שער ושילוט עם מפת האתר. עברו בשער ועלו בדרך רומית מתונה ועתיקה. כבר כעבור כ-100 מ' בלבד תבחינו בשרידי אזור המגורים של הכפר אשר יופיעו מצד ימין. ניתן לראות כאן את סידור המבנים כולל החדרים והחצרות הפנימיות. חורבת עתרי זכתה לשמה בעקבות השם "עתרי" שהיה חרוט על אחד החרסים שנמצאו בה. ארכיאולוגים וחוקרים מעריכים כי מדובר בעדות לכך שזוהי העיירה עתרה המוזכרת על ידי יוספוס פלבוס (יוסף בן מתתיהו).
 
עם תום העלייה תוכלו לפנות למקווה טהרה רחב היקף אשר נמצא מצד שמאל. לאחר הביקור בו תחזרו לשביל הראשי ותמשיכו לכיוון ראש הגבעה (דרום). במרומי הפסגה תזהו מערת קבורה עתיקה שניתן להיכנס אליה לביקור אם הבאתם עמכם פנסים. במערה יש כוכי שכיבה שבהם הונחו המתים וחפציהם (אל דאגה, גם המתים וגם החפצים נשדדו במרוצת השנים).
 
זוחלים כמו לוחמי מרד בר כוכבא
 
הטיול בחורבת עתרי ממשיך עם השביל אל האזור שהיה מרכז הכפר ומהווה גם היום את עיקר השרידים של המקום. התצפית בלב האתר הייתה בעבר אזור המגורים של מרבית התושבים ומכאן יצא הרחוב הראשי. רשות העתיקות שיחזרה את האתר היטב לטובת המטיילים (אתם!). מצד ימין לתצפית תפגשו עוד מקווה טהרה אשר בו נמצאו שרידי 15 אנשים. לוחמי בר כוכבא שנקברו ביחד עם רכושם ולפחות אחד מהם איבד את ראשו במותו.
 
בית הכנסת העתיק של היישוב שכן ככל הנראה ליד מקווה הטהרה של לוחמי בר כוכבא ובאחת מפינותיו נחצבה מערת מסתור ללוחמים. גם אליה אפשר לרדת עם פנסים ולהרגיש ממש כמו חיילים עבריים בתקופת בית שני. המערה מגיעה לאחר כ-40 מ' לפתח יציאה באחד ממבנה המגורים בכפר. ארכיאולוגים מצאו שהמערה הזו הייתה חלק קטן ממערכת מסועפת של מערות תת קרקעיות אשר נחפרו תחת היישוב בתקופת המרד. תופעה שמאפיינת יישובים רבים באזור השפלה מימי בית שני. עכשיו, תחצו דרומה את רובע המגורים של הכפר, תגיעו אל גת שמנים חצובה, ומכאן השביל שממשיך חזרה אל החניון.
 
מסלולים מומלצים באזור:
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 7/27/2015
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
הבימה