בריכת הנופרים בירקון - טיול למשפחות במרכז (כולל עגלות)|קופונופש
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

בריכת הנופרים בירקון - קסם של טבע במרחק נגיעה

תל אביב והמרכז
נקודת התחלה: בריכת הנופרים
נקודת סיום: בריכת הנופרים
מיקום:
תל אביב והמרכז
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעתיים עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, ילדים, זוגות, קבוצות, עגלות, בעלי מוגבלויות, בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
סימון שבילים 7 - השרון ומערב השומרון
אורך:
כ - 1 ק"מ

בריכת הנופרים בירקון היא מהמקומות הקסומים ביותר מבחינת מסלול טיול במרכז. בין הגן הלאומי של מקורות הירקון מצפון, ובין שמורת תל אפק מדרום, בריכת הנופרים המדהימה תרגש גם את הציניקנים הגדולים ביותר. הבריכה היפיפיה קיבלה את שמה בזכות צמחי הנופר הצהוב אשר צפים עליה בשלווה פסטוראלית. לצידה מסלולי טיול נפלאים שמתאימים גם למשפחות עם ילדים ואפילו עם תינוקות. בקיצור, אם אתם רוצים לנשום קצת טבע צלול, ולא מחפשים יעד רחוק מהבית, קחו את עצמכם אל מקורות הירקון ובקרו בבריכת הנופרים. החוויה הארצישראלית מובטחת. 

בריכת הנופרים במקורות הירקון ממוקמת באזור הגן הלאומי ירקון והגישה אליה בלבד איננה כרוכה בתשלום. אולם, למרות שהביקור יכול להיעשות בחינם, מומלץ בהחלט להיכנס לגן הלאומי ולהרחיב את הטיול. גן לאומי ירקון מזמין אתכם לעשות פיקניק בחיק הטבע (אפשר גם מנגל) ולשבת בנעימים בלב חורשת איקליפטוסים מקסימה. באזור יש גם שירותים למטיילים, מרכז מידע וגן שעשועים לקטנטנים. בנוסף, זהו מסלול טיול עם עגלות ילדים אשר מתאים גם למטיילים בעלי מוגבלויות.

איפה זה נמצא?

אל בריכת הנופרים בירקון ניתן להגיע הן מאזור מבצר אפק והן מאזור הגן הלאומי מקורות הירקון. את שני האתרים הללו תמצאו בקלות באמצעות GPS או Waze. אם בכל זאת אתם רוצים הכוונה מדויקת, הנה היא לפניכם.

מקורות הירקון – סעו על כביש 5 ופנו דרומה במחלף ירקון לכביש 40. בפנייה הראשונה לאחר כ-500 מ' פנו שמאלה והמשיכו עד לגן לפי השילוט.

מבצר אפק – סעו על כביש 483 שמחבר בין ראש העין ופתח תקווה, ופנו צפון-מזרח בצומת אפק לדרך אשר מובילה עד לגן הלאומי. יש שילוט מסודר במקום.

בריכת הנופרים

בין אם אתם מגיעים אל בריכת הנופרים מדרום מזרח (פארק אפק, מגדל צדק), ובין אם אתם מבקרים בה מצפון-מערב (גן לאומי מקורות הירקון), תוכלו לקבל בקופה מפה מסודרת אשר תדריך אתכם עד אל היעד. מיותר לציין כי חוברת המידע כוללת גם פרטים מעניינים נוספים על האזור מבחינת בעלי חיים, בוטניקה, היסטוריה ותרבות.

בריכת הנופרים היא בריכה אשר מקבלת את מימיה מהמעיינות שמזינים את הירקון. מאז שנות ה-50, מרבית המים נשאבים על ידי חברת מקורות, וכמות קטנה משוחררת לטובת מורד הירקון והבריכה. זאת, מתוך מטרה לשמר את פינת החמד הקסומה הזו שהייתה במשך מאות שנים פורחת ותוססת.

המראה המרשים של הבריכה הוא הנופר הצהוב אשר צף באלגנטיות על גבי מימיה. הנופר הוא צמח מים אשר מצוי בארץ לא רק במקורות הירקון אלא גם בעמק החולה. בעבר, היה ניתן לפגוש אותו אפילו בנחלים נוספים באזור מישור החוף. זהו צמח מים רב שנתי אשר מוגדר גם כפרח מוגן. הוא מסוגל לצוף על המים בזכות העובדה הפשוטה שמשקלו הסגולי קטן ממשקלם הסגולי של המים מתחתיו. השורשים של הצמח מסועפים ומגיעים עד לקרקעית הבריכה. לרוב, פריחתו הצהובה והמקסימה של הנופר מופיעה בקיץ כאשר חרקים מאביקים אותו ומסייעים לו להתרבות.

מלבד הנופרים היפיפיים בבריכה, תוכלו לראות על הגדה גם צמחי קנה כמו פטל קדוש, שנית גדולה ועוד. מגוון ציפורים מתעופפות מעל האתר המקסים ואין ספק שלפניכם אחת מנקודות הטבע המיוחדות ביותר באזור. שימו לב, קיים איסור להיכנס לבריכה וזאת בעיקר משום שבעלי החיים במקום מוגנים וחלקם נמצאים ממש בסכנת הכחדה.

מסלולים מומלצים באזור:
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 4/30/2015
צולם ע"י
 מערכת
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מיי בייבי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי