תצפית הר אביטל והר בנטל | קופי ענן
נופש סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

תצפית הר אביטל והר בנטל

רמת הגולן
נקודת התחלה: חניון הר בנטל
נקודת סיום: חניון הר בנטל
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
תלוי בזמן השהות על פסגת ההר
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, ילדים, עם בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
נקודת תצפית
מפה:
סימון שבילים 1 (החרמון, הגולן ואצבע הגליל)
 
אין הרבה נקודות גבוהות בישראל אשר מספקות לכם תצפית מרשימה וייחודית ממנה ניתן להשקיף במקביל לכמה מדינות. אחת מהן היא התצפית על פסגת הר בנטל. במידה ואתם מגיעים לצפון ומחפשים מסלול טיול קצר ונעים, אשר משלב גם תצפית פנוראמית מהממת, אתם מוזמנים לעלות לפסגת הר בנטל. התצפית המרשימה בהר בנטל משקיפה אל עמק החולה, רמת הגולן, דרום לבנון וסוריה. מדובר ללא ספק באחת מנקודות התצפית המדהימות ביותר בצפון.
 
ההרים אביטל ובנטל הם שני הר געש כבויים אשר מתנשאים לגבהים של 1,204 ו-1,171 מ' על פני הים (בהתאמה). כיום, העלייה להר אביטל איננה אפשרית וזאת משום שמדובר בשטח צבאי סגור. עם זאת, תוכלו להעפיל לפסגת הר בנטל וליהנות מתצפית מרהיבה ביופייה. מלבד התצפית, אתם מוזמנים לבקר גם בבונקר צה"לי משופץ ולקבל באמצעות מתקן ההסברה האוטומטי הסברים באנגלית ובעברית אודות האתר. במקום ישנה משקפת לשימוש המבקרים אך מומלץ כמובן להגיע עם משקפות מהבית.
 
מה חשוב לדעת?
 
הר אביטל והר בנטל מציעים לכם את הנוף היפה ביותר בארץ על "מגש של כסף". במקום תוכלו להשקיף אל עבר סוריה, דרום לבנון, רמת הגולן ועמק החולה. היות והאזור מלא בסלעי בזלת, כדאי להגיע עם מצפן (אפשר גם מצפן פשוט וזול) ולהראות לילדים איך המצפן מאבד את הצפון בסמיכות לסלעי הבזלת. במקום ישנן פינות ישיבה מוצלות ותוכלו לבקר גם בבית הקפה הגבוה ביותר בישראל – "קופי ענן". חשוב להקפיד לבוא מצוידים עם קרם שיזוף וכובע. בחודשי החורף, הרוחות הקרירות על פסגת ההר דורשות לבוש מתאים.
 
מסלולים אפשריים
 
ההגעה לתצפית המרשימה של הר בנטל היא פשוטה ונוחה. במקום ישנה חנייה מסודרת וההליכה באתר קצרה ו"ידידותית למשתמש". במידה ואתם מעוניינים להאריך את הטיול, תוכלו להמשיך מהתצפית אל עבר מאגר בנטל. השביל המקסים אשר מוביל למאגר בנטל הוא חלק משביל הגולן. זהו טיול אשר מומלץ בכל עונות השנה אך באופן ספציפי באביב ובסתיו. הירידה מהר בנטל למאגר בנטל היא ירידה תלולה ועל כן כדאי להתחיל בתצפית ולא לסיים בה (העלייה התלולה מתאימה למיטיבי לכת).
 
איפה זה נמצא?
 
תצפית הר בנטל נמצאת בסמוך לקיבוץ מרום גולן. במידה ואתם מגיעים מדרום, עליכם לנסוע על כביש 91 ולפנות שמאלה בצומת אביטל (כביש 9881) לכיוון מרום גולן. כעבור כ-3.5 ק"מ תפנו ימינה אל עבר הר בנטל ומרום גולן. עליכם להמשיך כק"מ נוסף ולפנות שמאלה בכיכר. כ-800 מ' אחרי הכיכר תגיעו אל כביש אשר פונה ימינה לכיוון הר בנטל. אם אתם מגיעים מצפון, תוכלו כמובן לפנות מזרחה בצומת בראון (כביש 98, 4 ק"מ דרומית לקיבוץ אל רום) ולרדת דרומה בצומת בנטל. כעבור כשני ק"מ תפנו שמאלה לכיוון מרום גולן ולאחר מכן שמאלה בכיכר וימינה אל הכביש שעולה להר.
 
התצפית המדהימה
 
סלעי הבזלת הרבים אשר פרושים בכל רחבי רמת הגולן מספרים למעשה את סיפורה הגיאולוגי המיוחד של הרמה. ואכן, מה שהיה בעבר אזור געשי לוהט ותוסס (תרתי משמע), נחשב היום ליעד מרהיב ביופיו מבחינת טיולים בצפון. כאשר אנו מדברים על הרי געש ברמת הגולן, אי אפשר בלי הר בנטל. זהו הר געש כבוי אשר מתנשא לגובה של 1,171 מ' מעל פני הים. ההר בנוי משכבות על שכבות של לבה שהתפרצה במקום בגדלים שונים. בעקבות קריסתה של אחת הדפנות, ההר יצר מכתש אשר פתוח לכיוון צפון מערב. במהלך הסיור במקום, תוכלו להתרשם מהסגנון הגעשי המרהיב של רמת הגולן.
 
כמו כן, הביקור בהר בנטל מחבר עבורכם גם מורשת והיסטוריה. ראשית, תוכלו לצפות אל עבר קיבוץ מרום גולן שהיה היישוב העברי הראשון שהוקם ברמת הגולן לאחר כיבושה במלחמת ששת הימים. שנים ספורות לאחר הקמת הקיבוץ, נערכו במקום קרבות עיקשים במלחמת יום הכיפורים. אתם יכולים להשקיף אל עבר עמק הבכא, אשר היה לאחד ממוקדי הקרבות הקשים ביותר של המלחמה ההיא. עדות למאבקים הצבאיים בהר בנטל ניתן למצוא בבונקר הצה"לי המשופץ שבמקום. זהו מתחם מיוחד אשר צעירים (וצעירים ברוחם) ייהנו להתרוצץ בו. מהתצפית המרהיבה תוכלו כמובן לראות את סוריה ודרום לבנון.
 
לאחר הסיור הקצר במקום, אתם מוזמנים להתרווח בבית הקפה שנמצא על פסגת ההר. כמו כן, על הפסגה פזורים גם מיצגי אמנות מרהיבים כגון פסלים מברזל של אביר על סוס ודינוזאור.
 
מה באזור?
 
אתם יכולים להעשיר את הביקור במקום עם סיור בירידה התלולה אל עבר מאגר בנטל. במאגר הגדול והיפה מגדלים כיום קרפיונים למאכל. שימו לב, הירידה התלולה איננה פשוטה. אי לכך, במידה ואתם מעוניינים במסלול זה, מומלץ לחנות רכב נוסף בסמוך למאגר בנטל (העלייה חזור קשה ומתאימה למיטיבי לכת).

אטרקציות באזור:
קסם התבלינים

צימרים מומלצים באזור:

ללון ברמה - סוויטות נופש במצוק עורבים

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 10/2/2013
צולם ע"י
 מיכאל בנאי
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי