תורמוס ההרים - איפה מטיילים בכדי לראות אותו?
קייקים
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

תורמוס ההרים - טיול פריחה סגול

גליל עליון
נקודת התחלה: משתנה
נקודת סיום: משתנה
מיקום:
גליל עליון
עונות מומלצות:
סתיו
משך המסלול:
משתנה
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
משתנה
אורך:
כ - 1 ק"מ

בכל שנה בין פברואר לאפריל, מאות אלפי ישראלים יוצאים אל הטבע במטרה אחת – לצפות בפריחות האחרונות של החורף, רגע לפני האביב. בין טיולי פריחת כלניות, לבין טיולי פריחת רקפות, מביני עניין אמיתיים עוקבים אחרי הכוכב האמיתי של צמחי הבר בישראל. זהו כמובן תורמוס ההרים.

התורמוס הוא פרח גדול ומרשים אשר צבעו הסגלגל ממלא את הנפש ומחמם את הלב. מתוך כ-200 זנים שונים, תורמוס ההרים הוא מין מיוחד אשר גדל בארץ ישראל בעיקר באזור הצפון. הפרח מתהדר בתפרחת סגולה עמוקה ומחבב במיוחד תנאי אקלים חורפיים ואדמת גיר. בקיצור, אם אתם מחפשים טיול פריחות בישראל, אתם מוזמנים לצאת לחוויה סגולה ובלתי נשכחת. 

פריחת תורמוסים בישראל נפוצה בחודשי החורף ותחילת האביב (פברואר-אפריל). המרבדים הסגולים המדהימים הללו ממתינים לכם בשלל נקודות ברחבי הארץ. למשל, ברמות מנשה, בקעת בית צידה, תל שוכה, נחל יחיעם, שמורת הטבע גמלא, נחל תבור, מבואות החרמון ועוד.

טיולי פריחת תורמוסים הפכו זה מכבר לאחת האטרקציות הפופולאריות ביותר בקרב משפחות וזוגות. ואכן, קשה לדמיין תמונה יותר ארץ ישראלית מטבע ירוק במלוא הדרו אשר מציג לראווה מקבצי תורמוס סגולים ומיוחדים.

כאשר תפגשו את תורמוס ההרים בישראל, תוכלו להתרשם ממערכת ההאבקה הייחודית שלו. לתורמוס חמישה עלי כותרת, וכאשר הפרח סגור העלה הרחוק ביותר עוטף את ארבעת העלים האחרים. בימי הפריחה, עלי התורמוס יוצרים מעין סירה עם משוטים. העלים הפנימיים מהווים את גוף הסירה, העלים האמצעיים את משוטיה, והעלה החיצוני מדמה מפרש. האבקה של הפרחים נמצאת באזור הסירה ומועברת לחרקים מנה אחר מנה.

כאשר ההאבקה מסתיימת, התורמוס משנה את צבעו לסגול ומסמן לחרקים שהעבודה כאן הסתיימה. כמו כן, על מנת להגן על עצמו מפני אוכלי עשב, התורמוס עשיר בחומרים מרירים.

טיולי תורמוסים בישראל, היכן?

אוקיי, אז לאחר שהכרנו קצת את תורמוס ההרים, אנו מוכנים לצאת אל הדרך. מדריך הטיולים של אתר קופונופש מציע לכם כעת מספר מוקדים עבור טיולי פריחות סגולים בישראל:

תורמוסים בחמדת – בסמוך ליישוב חמדת, בצפון בקעת הירדן, תוכלו להתרשם ממרבדים יפייפים של תורמוס ההרים בחודשי החורף. נקודת התצפית שלכם נמצאת בקצה היישוב ובאזור ישנם מקבצים מרשימים של הסגול הסגול הזה. כמו כן, בחודשי פברואר-מרץ, זהו גם מסלול נהדר עבור חובבי פריחת כלניות.

תורמוס ההרים בנחל תבור – נחל תבור הוא אחד מאתרי הטבע המדהימים ביותר באזור הגליל התחתון. בחודשי החורף, הנחל מתהדר במקבצים נהדרים של תורמוס ההרים. פריחת התורמוס בנחל תבור הפכה זה מכבר לחלק בלתי נפרד מהטיול באזור בחודשי החורף. מראה התורמוסים על גדות הנחל, אשר בוקעים מתוך סבך הצמחייה ועל אדמת הבזלת, הוא ללא ספק מראה מרשים וייחודי.

שביל התורמוסים ביער גבעת המורה - אם אתם מחפשים לשלב טיול פריחה עם מסלול ביער, אתם פשוט חייבים לעלות צפונה לכיוון גבעת המורה. לאחרונה, הקרן הקיימת לישראל הכשירה במקום מסלול הליכה מקסים אשר מאפשר לכם לצפות במרבדים עוצרי נשימה של פריחה סגולה תחת יער נטוע בן כ-70 שנה. בכדי להגיע אל שביל התורמוסים, עליכם לנסוע לכיוון רמת צבי מצומת יששכר. כ-200 מ' לאחר תחנת הדלק נעורה תפנו שמאלה לדרך עפר. דרך העפר נוחה לכל סוגי הרכבים ולאחר כ-400 מ' מתחיל כאן שביל התורמוסים (יש שילוט). השביל מתאים לרכבים והוא חוצה את יער גבעת המורה. בהתחלה, מדובר על תורמוס פה ותורמוס שם. עם זאת, לאחר נסיעה קצרה תגיעו לפתחם של מרבדים עצומים בהם הסגול הסגול הזה שולט בגאווה.

תורמוסים ברמות מנשה – כאשר אנחנו מדברים על מסלולי טיול בישראל, אי אפשר מבלי להזכיר את רמות מנשה. חבל הארץ הקסום הזה, אשר ממוקם בדרום הכרמל, הוא מוקד נפלא עבור טיולי פריחות. ואכן, מדי סוף שבוע, אלפי ישראלים מגיעים אל האזור בכדי ליהנות ממסלולי טיול צבעוניים. אחד המסלולים המומלצים ביותר ברמות מנשה הוא טיול בעקבות פריחת תורמוסים. ריכוז מרשים במיוחד של תורמוס ההרים ממתין לכם בסמוך לכביש הגישה לקיבוץ רמות מנשה.

תורמוסים ליד ירושלים – ירושלמים ואוהבים תורמוסים? ובכן, אתם לא לבד ואתם גם לא צריכים לנסוע רחוק. בדיוק במקום שבו דוד נלחם בגוליית, ממתינים לכם מרבדים עוצרי נשימה של תורמוסים סגולים ויפיפיים. בכדי ליהנות מהפלא, עליכם להגיע אל תל שוכה (המקום שבו התקבץ צבא ישראל בהנהגת שאול טרם המלחמה בפלישתים). בסוף החורף ובתחילת האביב, אזור זה מתמלא במרבדי תורמוס ההרים. עליכם להגיע לצומת האלה ולפנות שמאלה לכיוון כביש 375. כעת, המשיכו בנסיעה עוד כ-2.5 ק"מ עד אשר תזהו פנייה שמאלה על דרך עפר לתל שוכה.

טיולי פריחות נוספים:
  • פריחת אירוס הגלבוע
  • פריחת כלניות
  • נרקיסים בנחל חצץ
  • שמורת האירוסים בנתניה
  • פריחת חלמוניות ביער יתיר
  • גבעת הרקפות ברמות מנשה
  • טיולי פריחת שקדיות בט"ו בשבט
  • פריחת נרקיסים ברמת הגולן
  • פריחת רקפות בלטרון
  • פריחת רקפות בגלבוע
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 3/12/2014
צולם ע"י
 מערכת
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
רפטינג נהר הירדן
קלאב קאר בית הלל
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
מיי בייבי