צוק מנרה וטיול אל אחת התצפיות היפות בישראל
תיאטרון גשר
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

צוק מנרה וטיול אל התצפית היפה ביותר בגליל העליון

גליל עליון
נקודת התחלה: חניון רכבל עליון (אפשר גם חניון רכבל תחתון)
נקודת סיום: משתנה
מיקום:
גליל עליון
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעתיים עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות, ילדים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 1 ק"מ

אם אתם שואלים היכן נמצאת התצפית היפה ביותר בישראל, אנחנו בהחלט יכולים להזמין אתכם לכוון את ה-GPS לאצבע הגליל, אל צוק מנרה שבמרומי הרי נפתלי. שם, ממתינה לכם תמונה עוצרת נשימה של הגולן, החרמון, עמק החולה, ושלל שטחים חקלאיים משובצים זה לצד זה בפסטוראליות קסומה. כמו כן, הביקור באתר יכול לכלול גם ריחוף ברכבל צוק מנרה, הרכבל הארוך בישראל. צוק מנרה הוא מסלול טיול בצפון המתאים למשפחות, קבוצות וזוגות.

באתר הרשמי של הקרן הקיימת לישראל, צוק מנרה מוגדר (בצדק רב) כאתר טבע פראי שבו עמקים, מצוקים, יערות ומדרונות שזורים בערבוביה. גובהו של הצוק הוא כ-700 מ' מעל פני הים, ובאזור ממתין לכם גם יער הרי נפתלי. זהו יער מבית היוצר של קק"ל אשר נזרע כאן לפני כ-65 שנה. זאת, כנגד כל הכיסויים ולמרות שמדובר באזור פראי עם מורדות סלעיים וקרקעות טרשים. כיום, יער הרי נפתלי הוא יער אורנים על שטח של כ-8,000 דונמים שעוטף בירקרקות ציורית את השטחים שבין מטולה, קיבוץ מנרה וקיבוץ יפתח.

איפה זה נמצא?

מסלול הטיול בצוק מנרה הוא מסלול טיול בגליל העליון שהופך בקלות לחגיגה של נופים וקסם כפרי. על מנת להתחיל את הטיול עליכם להגיע אל הכניסה העליונה של האתר. סעו על כביש 886 ופנו ימינה (מזרחה) לפני קיבוץ מנרה. ניתן כמובן להתחיל את הטיול למטה, בתחנה התחתונה של הרכבל בסמוך לקריית שמונה.

מסלולי הטיול בצוק מנרה

צוק מנרה מציע מגוון מסלולי טיול אופציונאליים אשר נסללו במקום על ידי הקרן הקיימת לישראל. ראשית, אתם יכולים לצאת לטיול בשביל מעגלי רחב אשר נמשך לאורך כ-200 מ' ומגיע עד לתצפית שממוקמת מצפון למרפסת המסעדה. הליכה זו לוקחת אתכם לתצפית מרגשת של הרי הגולן, עמק החולה, יישובי האזור והר החרמון.

מסלול מדליק נוסף הוא שביל החורש. זהו שביל מעגלי אשר עובר לאורך כ-400 מ' בתוך החורש הטבעי. שביל החורש הוא מסלול טיול בצפון אשר מתאים למשפחות עם ילדים ומאפשר מגע קסום עם הטבע המיוחד של צוק מנרה והרי נפתלי. כמו כן, בתוך החורש של צוק מנרה ממתין לכם גם שביל היסטורי באורך של כ-600 מ' המגיע למצפור מרשים במיוחד. זהו מצפור שנקרא על שם חייל צה"ל, אמיר קרא, שנפל בקרב בלבנון.

נקודות מרתקות בסביבה

כל ביקור בנקודת התצפית על ראש צוק מנרה היא הזדמנות לצאת לטיול באחד מעשרות שבילי השטח שנפרצו על ידי קק"ל ברחבי יער הרי נפתלי. היער מזמין אתכם גם לנקודות חמד לפיקניק משפחתי עם פינות מנוחה ומתקני נופש לקטנים ולגדולים. ברחבי היער אתרים רבים כגון:
 1. מבצר הונין – מבצר צלבני עתיק אשר סמוך למושב מרגליות (צפונית לקיבוץ מנרה).
 2. חניון עין רועים – חניון אשר במרכזו מעיין קטן המשמש להשקיית בעלי חיים שמתגוררים בסביבה. בשעות הבוקר המוקדמות, וכן בשעות הלילה, ניתן לפגוש במקום חזירי בר ותנים.
 3. מצפור לירן – תצפית יפיפה הקרויה על שמו של לירן סעדיה, לוחם צה"ל ותושב קריית שמונה שנפל במלחמת לבנון השנייה. במקום ציורי קומיקס אשר ציורו על ידי סעדיה וכן הסבר אודות חייו. ממרומי המצפור ניתן להשקיף על עיר הולדתו, קריית שמונה, וכן על עמק החולה, החרמון והרי הגולן.
 4. הפארק הגיאולוגי – חניון הנמצא בסמוך לתחנת הרכבל התחתונה של צוק מנרה. יוצא מכאן שביל מסודר ומשולט אל פארק גיאולוגי אשר לוקח אתכם אל נפלאות שכבותיו של השבר הסורי אפריקאי.
 5. חורבת עקר – שרידיו של יישוב ביזנטי עתיק. במקום, אשר נמצא בסמוך לחניון מוקף בעצי אלון עתיקים, נמצאו בתי בד ושרידי חרס.
חובבי תצפיות ימצאו במסלול הטיול לצוק מנרה את כל מבוקשם. ממרומי המצוק המרשים, ניתן לצפות על תמונה עוצרת נשימה של נופים גליליים מרהיבים. ואכן, המראה של שדות החקלאים בעמק החולה, למרגלות הרי רמת הגולן, מספר במידה מסוימת את סיפורה של ארץ ישראל הישנה והטובה.

האתר משלב עבורכם גם אלמנטים של מורשת ציונית. החל מסיפורים אודות ההתיישבות בעמק החולה, דרך מצפורים הקרויים על שמות חללי צה"ל, וכלה בפעילותה של קק"ל לנטיעת יערות במסגרת משימת הייעור הלאומית. בנוסף, תוכלו להיזכר כיצד הרכבל בצוק מנרה נפגע במהלך מלחמת לבנון השנייה והושבת מפעילות למשך תקופה ארוכה עד לתיקונו.

מסלולים מומלצים באזור:
 • יער נפתלי
 • אגמון החולה
 • נחל קדש
 • נחל דישון
 • קרן נפתלי
 • מצודת כוח
 • נחל עיון
 • תל חי
 • תל אבל בית מעכה
 • מפל התנור
 • רמות נפתלי
 • עין אווזים
 • שמורת נחל משגב
 • שמורת עין בדולח
 • פריחת צבעונים בכפר גלעדי
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 7/2/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קטיף עצמי אודם
קופונופש לקבוצות
אופק בשטח
טיולי הדן
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
מיי בייבי
בוקייק
חווימה