פריחת כלניות 2014 - טיולי פריחות בישראל
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

פריחת כלניות 2014 - אל מרבדי פריחת הכלניות

נגב
נקודת התחלה: כל הארץ
נקודת סיום: כל הארץ
מיקום:
נגב
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
כדאי לשלב טיול כלניות עם פיקניק בטבע
מתאים ל:
משפחות, בעלי חיים, זוגות רומנטיים, קבוצות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
31.560732, 34.596461
אורך:
כ - 1 ק"מ

בדברי ימיה של השירה העברית, ניתן מקום של כבוד לשירו המפורסם של נתן אלתרמן, "כלניות". ואכן, כאשר שושנה דמארי שרה בקולה העמוק את הפזמון הידוע "כלניות אדמדמות אדמוניות", קשה שלא להרגיש כיצד ארץ ישראל הישנה והטובה בוקעת מבעד הצלילים המדויקים. הכלנית היא ללא ספק אחד הפרחים המוגנים המפורסמים בישראל.

למעשה, בסקר שנערך על ידי החברה להגנת הטבע, הכלנית נבחרה למלכה של עולם פרחי הבר בארץ הקודש. בשנת 2013, הוחלט אפילו למנות אותה לתפקיד המכובד – "הפרח הלאומי של ישראל". אין זה פלא שבחודשי החורף, כאשר הכלנית נמצאת בשיאה, ישראלים רבים מבקשים לצפות במרבדי הכלניות המרשימים אשר גדלים פרא. מאז ומעולם, טיולי פריחות בעקבות הכלניות היו ממש ל"ספורט לאומי". אם אתם רוצים לקחת חלק בחגיגה הצבעונית, אתם מוזמנים לצאת עמנו לטיול בישראל בעקבות פריחת כלניות.

טיולי פריחת כלניות הם חוויה נפלאה לכל המשפחה אשר יכולה להיות בקלות גם אטרקציה רומנטית לזוגות. צבען העמוק של הכלניות (אשר לא כולן אדמדמות אדמוניות) משרה רוגע ושלווה על המתבונן. כמו כן, פעמים רבות טיולי פריחת כלניות לוקחים אתכם לאזורים מיוחדים בארץ ישראל. למשל, אל יערות אלונים עתיקים או אל מדרונות קסומים בצפון הנגב.

לא רק אדום עולה

הכלניות בדרך כלל מפורסמות תודות לצבען האדום. עם זאת, וכפי שכבר רמזנו, לא מדובר בתופעה גורפת. למעשה, הכלניות בישראל מופיעות בכמה צבעים כגון סגול, לבן, כחול ואפילו ורוד. עד היום, הוגדרו בישראל כ-25 מינים שונים של כלניות ואם יתמזל מזלכם תוכלו אפילו להיתקל בכלניות צהובות. צבען של הכלניות מושפע ממספר פרמטרים. למשל, הוא מושפע בעקבות אזורי אקלים. ואכן, כל הכלניות בישראל מדרום לשפלה הן כלניות אדומות, והכלניות בצפון מופיעות גם בצבעים נוספים.

פריחת כלניות – מתי?

הכלנית בישראל היא הכלנית המצויה וניתן ליהנות ממרבדי פריחת הכלניות בארץ בחודשי החורף. דהיינו, החל מסוף דצמבר ועד לסוף מרץ. פעמים רבות, מטיילים נוטים להתבלבל בין כלניות לבין נוריות ופרגים. אם תרצו להגדיר את הפרח, תוכלו לזהות כלניות בכך שאין על גבעוליהן עלים ובתוך עלי הכותרת שלהן מחכה טבעת פנימית. על פי רוב, לכלניות המצויות בישראל ישנם כ-5-6 עלי כותרת.

טיולי פריחת כלניות, איפה, מתי, כמה ואיך?

כפי שכבר אמרנו, הכלנית נחשבת ל"פרח הלאומי של ישראל". כמו כן, היא גם הפרח האהוב ביותר על הציבור המקומי. אי לכך, מדי שנה בחורף, מאות אלפי ישראלים יוצאים אל השטח – חמושים בילדים ומצלמות – וזאת בכדי לתעד את מרבדי פריחת הכלניות. להלן מספר המלצות בנוגע למקבצים פופולריים במיוחד.

כלניות במנחת מגידו
בסמוך למנחת מגידו ממתין לכם אחד המרבדים המרשימים ביותר של כלניות צבעוניות בישראל. שדה הכלניות במגידו הוא יעד נפלא עבור טיול בעקבות פריחת כלניות בצפון. הוא נגיש ביותר ומאפשר גם ביקור קצרצר בדרך אל הגליל או בחזרה ממנו. בכדי להגיע אל שדה הכלניות במנחת מגידו עליכם לנסוע על כביש 65 ולפנות לכיוון המנחת (כ-5 ק"מ צפון מזרחית לצומת מגידו). נקודת ההתחלה של המסלול נמצאת כ-300 מ' לאחר הפנייה מכביש 65.

כלניות ברמות מנשה
פארק רמות מנשה הוא מוקד נפלא עבור טיולי פריחות בישראל. זהו גם מקום נהדר עבורכם במידה ואתם רוצים לשלב טיול פריחות עם בילוי משפחתי בחיק הטבע. פארק רמות מנשה הוא פארק משומר היטב וארגון אונסק"ו אף הכריז עליו כמרחב ביוספרי בעל ערכים כפריים. פריחת הכלניות בפארק רמות מנשה ממתינה לכם בשלל צבעים בסמוך ליקנעם. בכדי להגיע אל שדה הכלניות ברמות מנשה עליכם לנסוע למתחם ביג ביקנעם ולפנות לכיוון פארק רמות מנשה בהתאם לשילוט. בימים עמוסים, אפשר להחנות במגרש החנייה של מתחם ביג ולהמשיך ברגל.

פריחת הכלניות ביער שוקדה
מביני דבר אמיתיים, כאלה אשר כבר ראו כלנית או שתיים בחייהם, יודעים היטב כי יער שוקדה הוא המקום מבחינת טיולי פריחת כלניות בדרום. בחודשי החורף, ובעיקר באזור פברואר (תלוי באקלים ובגשמים), היער הקסום מתכסה במרבדים צפופים צפופים של כלניות אדמדמות. בכדי להגיע אל מרבדי הכלניות ביער שוקדה עליכם לנסוע דרומה. בצומת שער הנגב, פנו ימינה וסעו ישר עד אשר תגיעו אל כיכר גדולה. בכיכר זו עליכם לפנות לכיוון נתיבות (שמאלה). לאחר מכן, בפנייה השנייה ימינה לכיוון שוקדה וכפר מימון (כביש 2422). לאחר נסיעה של כ-4.5 ק"מ על כביש זה, תבחינו בשילוט ימינה אל "דרך נוף יער שוקדה". מכאן, הכניסה ליער מרוחקת כ-1.5 ק"מ. יער שוקדה הוא יער איקליפטוסים נטוע אשר בשנות ה-50 פוזרו בו אלפי זרעי כלניות. כיום, מדובר כבר בתופעת טבע עוצרת נשימה.

כלניות בארי
יעד מפורסם נוסף מבחינת פריחת כלניות בדרום הוא יער בארי. גם כאן, בדומה ליער שוקדה, פריחת הכלניות פורצת בשיאה בחודש פברואר ותחילת מרץ. יער בארי הוא יער בנגב המערבי אשר משתרע על פני שטח רחב היקף של כ-11,000 דונמים. הקרן הקיימת לישראל הכשירה ביער דרכי נוף לרכב משפחתי אשר מתפתלות בין העצים ופוגשות בדרך מרבדי כלניות עוצרי נשימה. כמו כן, ביער ישנם גם חניוני קמפינג ומתחמי פיקניק. בקיצור, חוויה בלתי נשכחת של דרום אדום במיטבו. בכדי להגיע אל פריחת הכלניות בבארי עליכם לנסוע על כביש 232 ולפנות לכביש אספלט בין סימני 38-39. כביש האספלט מסומן באדום.

פריחת כלניות ליד אור הנר
קיבוץ אור הנר, אשר ממוקם במערב הנגב הצפוני, נחשב אף הוא לאחד ממוקדי פריחת הכלניות בדרום. מרבדי הכלניות נמצאים בסמוך לקיבוץ והם מזמינים אתכם למופע מרהיב של האדום האדום הזה. בכדי להגיע אל שדה הכלניות שליד אור הנר עליכם לפנות לכיוון הקיבוץ (מכביש 232) ולנסוע ישר עד אשר אתם מגיעים לגשר שעובר מעל נחל שקמה. כעת, דרך עפר אשר יוצאת שמאלה מובילה אתכם אל יער איקליפטוסים. בפנייה הבאה עליכם להמשיך שמאלה עד אשר יתגלה לפניכם שדה כלניות אדמדם במלוא הדרו.

כלניות באלוני אבא
שמורת יער אלוני אבא היא יעד נהדר עבור טיול כלניות בצפון. זהו יער גלילי ובו ממתינים בדממה פסטוראלית אלונים בני מאות שנים. המראה הקסום לוקח אתכם מיד אל נפלאותיה של ארץ בראשית. בשמורת אלוני אבא נסללו דרכים מסודרות וברחבי השמורה הוקמו חניוני פיקניק ושולחנות בצל האלונים. בחודשי החורף, תוכלו להתרשם כאן ממגוון עשיר של כלניות מקסימות. מראה הכלניות למרגלות עצי האלון הוא תמונה בלתי נשכחת.

כלניות בבית לחם הגלילית
אם אתם מחפשים כלניות אשר פורחות באלגנטיות קסומה לצילם של אלונים עתיקים, אתם מוזמנים להגיע אל בית לחם הגלילית. המושב, אשר הוקם למעשה כמושבה טמפלרית לפני כ-100 שנה, הוא יעד נהדר עבור טיולי פריחות בגליל. טיול אל מרבדי פריחת הכלניות בבית לחם הגלילית מתחיל בנסיעה מיוחדת במינה של כ-7 ק"מ בתוך שמורת היער. הכביש מתפתל בין האלונים העתיקים והנוף עוצר נשימה. לקראת סופה של הדרך תגיעו אל מושב בית לחם הגלילית. עליכם לפנות ימינה לפני הכניסה ליישוב ולהשתלב עם דרך כורכר ציורית. משני צדי דרך הכורכר תוכלו לראות יער אלונים ועצי זית אשר כלניות רבות פורחות בו החל מאמצע חודש ינואר.

תם ולא נשלם – פריחת כלניות בחורף, מגוון אתרים נוספים

כפי שכבר אמרנו, הכלנית היא הפרח הלאומי של ישראל. ואכן, בחודשי החורף ותחילת האביב, הכלניות מרימות את ראשן כמעט בכל אזור בארץ. אם היינו רוצים לפרט בפניכם את המפה המושלמת של פריחת הכלניות בישראל, היינו זקוקים לאתר אינטרנט שלם רק בשביל זה. אי לכך, נזכיר כאן מספר אתרים נוספים: כלניות בבית גוברין, בחבל הבשור, כלניות ביער בן שמן או ביער ירושלים, מרבדי כלניות בלטרון, כלניות על מורדות הגלבוע, פריחת הכלניות בגברעם, כלניות ביער אמציה, כלניות ביער להב, כלניות ביער ראש העין, פריחת כלניות בכרמל ועוד ועוד.

טיולי פריחות נוספים:
  • גבעת הרקפות ברמות מנשה
  • פריחת אירוס הגלבוע
  • פריחת חלמוניות ביער יתיר
  • שמורת האירוסים בנתניה
  • פריחת נרקיסים ברמת הגולן
  • פריחת נרקיסים ליד יקנעם
  • נרקיסים בנחל חצץ
  • פריחת רקפות בגלבוע
  • פריחת רקפות בלטרון
  • טיולי פריחת שקדיות בט"ו בשבט
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/24/2014
צולם ע"י
 מערכת
חלום עולמי
טיולי הדן
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
קטיף עצמי אודם
בוקייק
קופונופש שופ