עין עבדת - מסלול טיול בנגב אל נווד מדבר קסום
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

עין עבדת - נווה מדבר בלב הנגב

נגב
נקודת התחלה: חניון בכניסה לקניון עין עבדת
נקודת סיום: משתנה: או בכניסה לקניון עין עבדת, או בחניון עין עבדת עליון
מיקום:
נגב
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שלוש שעות
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות (ללא בעלי חיים)
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך-חזור או מנקודת התחלה לנקודת סיום
מפה:
סימון שבילים 14 - הנגב התיכון
אורך:
כ - 3 ק"מ
 
הנגב היה זה מכבר מפלטם של נוודים, משוררים, אנשי רוח וחזון. ואכן, אפילו ראש הממשלה הראשון, דוד בן גוריון, נשבה בקסמיה של ארץ המדבר הקדמון. במאמרו המפורסם "דרומה", הזקן כתב כי הנגב הוא המקור החשוב ביותר של עם ישראל בדרך לגיבוש זהותו. גם היום, כ-40 שנים לאחר פטירתו של בן גוריון, הנגב ממשיך להוות אבן שואבת עבור מטיילים מכל רחבי הארץ.
 
בין מרחביו הפתוחים של המדבר המרשים, מסתתרות גם מספר פינות חמד קסומות וייחודיות. אחת מהן היא מעיין עין עבדת. זהו מעיין בנגב אשר נובע בחיבור שבין רמת עבדת ונחל צין. באזור זה של נחל צין, מהנחלים הגדולים ביותר בנגב, ממתין לכם קניון עמוק וצר אשר עשוי מאבן גיר לבנה ורכה. מעיין עין עבדת יוצר בקניון הצר פלג קסום אשר נשפך מטה לבריכה שמלאה בכל ימות השנה. זהו נווה מדבר מיוחד במינו אשר מוקף בצמחייה עשירה. כמו כן, בעלי חיים מכל רחבי האזור פוקדים את המעיין והוא משמש עבורם מקור מים חשוב ביותר (אי לכך, שעות הביקור במעיין מוגבלות על ידי רשות הטבע והגנים).
 
אם אתם מחפשים טיול אל נווה מדבר בנגב, אתם מוזמנים לקחת את עצמכם דרומה אל מעיין עין עבדת. זהו מסלול מומלץ למשפחות עם ילדים אשר יכול להפוך בקלות גם למסלול אתגרי עם סולמות הקבועים בסלע. ואכן, אין ספק שכאשר אנחנו מדברים על מסלולי טיול בדרום, טיול לעין עבדת הוא אופציה נהדרת ליום קסום ומיוחד בלב המדבר. המסלול קצר וההליכה בו קלה ונוחה. אם תגיעו למקום בשעות הבוקר המוקדמות, תוכלו ליהנות לא רק מפרטיות בטבע אלא גם ממפגש מרגש עם היעלים אשר משוטטות באזור.
 
איפה זה נמצא?
 
על מנת להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול, עלינו לנסוע למדרשת בן גוריון בשדה בוקר. בדרך, תוכלו לספר לילדים את סיפורו המיוחד של "הזקן", אשר בשנת 1953, לאחר התפטרותו מראשות הממשלה, עבר להתגורר בצריף עץ צנוע בשדה בוקר. סעו על כביש 40 מבאר שבע לכיוון מצפה רמון. כאשר תגיעו למדרשת בן גוריון, פנו ימינה בהתאם לשילוט. משם עליכם להמשיך לכיוון מדרשת בן גוריון. כאשר תגיעו אל הכניסה למדרשה, תבחינה בשילוט לכיוון עין עבדת (ימינה). מכאן, הכביש מתפתל מטה וממשיך אל תוך הקניון. לאחר ההתפתלויות תוכלו להבחין בנחל צין הנמצא מימינכם. הכניסה לאתר, בתחתית קניון עבדת, היא המקום בו תחנו את רכבכם.
 
אם אתם מתכננים מסלול מעגלי, תוכלו להסתפק ברכב אחד. עם זאת, במידה ואתם רוצים לשלב במסלול גם טיפוס חווייתי על סולמות הקבועים בסלע, ובסופו תצפית עוצרת נשימה, מומלץ להמשיך ולטייל דרומה לאחר עין עבדת. בכדי שלא לשוב על עקבותיכם (והיות ואין לרדת בסולמות אלא רק לעלות בהם), עליכם להחנות רכב נוסף בחניון עין עבדת עליון. היציאה מכביש 40 לחניון עין עבדת עליון נמצאת כ-2.5 ק"מ דרומית לחאן שיירות.
 
אל נווה המדבר!
 
את המסלול נתחיל בהליכה על השביל אשר יוצא מהחניון. בשלב מסוים, נגיע אל פיצול שבילים. אם אתם רוצים לעלות לתצפית אשר משקיפה על המפל של עין עבדת, עליכם לחצות את הקניון תוך כדי הליכה על קיר האבן, עד אשר אתם מגיעים אל המצוק שנמצא בצד השני. כעת, המפל של עין עבדת נגלה לפניכם במלוא הדרו. המפל נשפך מגובה של 15 מ' עד לבריכת מים קסומה ועמוקה.
 
שימו לב, הכניסה לבריכה אסורה וזאת בכדי לשמור על טוהר המים לטובת בעלי החיים המתגוררים באזור. צדדיו של המפל המרשים נשמרים על ידי צמחייה ירקרקה. כעת, עלינו לחזור חזרה אל פיצול השבילים ולטפס מעלה לראש המפל. הטיפוס הוא על בסיס מדרגות שנחצבו בסלע הגיר. מסלולינו ממשיך לכיוון חורשת צפצפות פרת אשר בדרך כלל נפוצות באזורים צפוניים יותר. למעשה, הצפצפות של עין עבדת הן הצפצפות הדרומיות ביותר בתבל.
 
בסמוך לחורשת הצפצפות אתם יכולים לבקר בבריכות עין מעריף. כמו כן, אם יתמזל מזלכם, תוכלו לצפות במקום ביעלים אשר אזור זה מהווה עבורן בית גידול מושלם. הצמחייה עשירה, המים בשפע והמצוקים מאפשרים ליעלים הזריזות להפגין את כישורי הטיפוס המרשימים שלהן. כעת, אם הגעתם עם רכב אחד, תוכלו לחזור אחורה אל החניון. במידה ואתם מעוניינים במסלול הארוך, והחניתם את אחד הרכבים בחניון עין עבדת עליון, אתם יכולים לטפס מחורשת הצפצפות אל ראש הקניון.
 
הטיפוס החווייתי הוא על בסיס סולמות ויתדות הקבועים במצוק. שימו לב, אפשר לעלות בסולמות אך אסור לרדת בהם. לאחר הטיפוס, שאיננו קשה במיוחד, תגיעו אל אחת ממרפסות הנוף היפות ביותר באזור. ישנם אפילו מטיילים אשר מעריכים כי זוהי התצפית היפה ביותר בדרום. ממרומי המצוק תוכלו להשקיף על המפל המרשים של עין מעריף אשר נשפך ממרום 60 מ' עם צמחייה עבותה שמקיפה אותה. כעת, תמשיכו בהליכה קלילה עד לחניון בנקודת הסיום.
 
מסלולים מומלצים באזור:
  • העיר הנבטית עבדת
  • צריף בן גוריון
  • טיול בנחל צין
  • עין עקב
  • נחל חווארים
  • הר צרור ונחל צרור
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 1/15/2014
צולם ע"י
 Shutterstock
חלום עולמי
טיולי הדן
מיי בייבי
רייזר כפר בלום
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ