סרטבה - טיול בבקעת הירדן עם תצפית בלתי נשכחת
קייקים
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

סרטבה - מסלול טיול בבקעת הירדן עם תצפית מדהימה

עמק הירדן
נקודת התחלה: אזור מושב משואה
נקודת סיום: אזור מושב משואה
מיקום:
עמק הירדן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
חצי יום
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות, בעלי חיים
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 5-6 - בקעת הירדן ומזרח השומרון
אורך:
כ - 3 ק"מ

בדרום מזרח השומרון, על פסגת רכס מרהיבה, ממתינה לכם אחת התצפיות היפות ביותר בישראל. אנחנו מזמינים אתכם כעת אל מסלול טיול בבקעה שלא ישאיר אף אחד אדיש. לפניכם הצעה לטיול קסום אל הסרטבה, מבצר קדום שהוקם לפני כ-2,000 שנה על ידי אלכסנדר ינאי.

במקורות היהודיים, מבצר הסרטבה מוזכר בין השאר כחלק משרשרת תחנות שבהן הודלקו המשואות בימי בית שני לציון קידוש החודש. ואכן, בדומה לכל התחנות הללו, גם מבצר הסרטבה הוקם על פסגה גבוהה אשר ניתן להביט אליה מכל מקום באזור. זהו אמנם לא טיול פשוט, הדורש הליכה בעלייה לראש ההר, אך אין ספק שהמראות המדהימים שממתינים לכם מצדיקים כל צעד וצעד במעלה הרכס. בואו לראות את בקעת הירדן כמו שמעולם לא ראיתם אותה.

איפה זה נמצא?

הטיול אל מבצר סרטבה, הידוע גם בשם האלכסנדריון, מתחיל בנסיעה על כביש הבקעה ופנייה מערבה לכיוון מושב משואה. בדרך יש כמובן שילוט אשר יעזור להם להתמצא במרחב. הכביש מתפתל ומגיע עד למחנה צבאי. שם, עליכם לחנות את הרכב ומכאן מתחיל הטיול.

עולים למעלה – עלייה קשה שתצפית פנוראמית בשיאה

הטיול למבצר סרטבה איננו טיול פשוט והוא דורש עלייה ארוכה אל פסגת ההר. עם זאת, לאורך הדרך אתם יכולים כמובן לעצור למנוחה ולהביט אל עבר העמק המרהיב. מאזור החנייה מתחיל להתפתל למעלה שביל אשר מסומן בסימון שבילים ירוק וקרוי "שביל הנערים". במהלך הדרך, כאשר תעצרו ותביטו לאחור, תוכלו לראות למשל את הרי הגלעד והרי מואב. מצפון לכם תבחינו במושבים ארגמן ומשואה, ובאופק מתפתל הירדן אשר בולט במרחב בזכות התפאורה הירוקה שמקיפה אותו.

רכס סרטבה הוא אחד הרכסים המיוחדים ביותר מבין רכסי השומרון משום שהוא מעין תבליט הפוך שבו השכבות הקדומות יותר נמצאות בחלק העליון (ואילו השכבות המאוחרות צנחו מטה). שיאו של הרכס הוא מעין כיפה בולטת אשר משקיפה לא רק אל העמק אלא אל עבר כל הרכסים האחרים שמסביב (אשר נמוכים ממנה משמעותית). לא בכדי, אלכסנדר ינאי בחר להקים דווקא כאן את המבצר המרשים.

מדוע הוקם הסרטבה?

הסברה מספרת כי אלכסנדר ינאי בחר להקים את הסרטבה משתי סיבות עיקריות. ראשית, תקופת שלטונו של האחרון הייתה מאופיינת במרידות פנימיות וצרות רבות מבית (כאשר אויביו מבפנים חוברים לאויבים מבחוץ). שנית, לאחר ששלטונו התבסס בשומרון, בעמק הירדן ובגליל, הוא היה זקוק למבצר נוסף, צפוני יותר, אשר עדיין יינצל היטב את שלל יתרונות המדבר.

המקורות אשר מספרים על המבצר מתארים אותו כארמון מפואר ואכן חפירות ארכיאולוגיות שנערכו כאן גילו כותרות עמודים מרשימות ואבנים ענקיות בצורת לב. יוסף בן מתתיהו כתב בספריו כי מבצר הסרטבה היה הארמון הגדול וההדור ביותר מבין כל הארמונות במדבר. ההערכה היא שארמון זה שימש גם לאחסון אוצרות המלך. על כך אנחנו למדים מספרו של יוסף בן מתתיהו, "קדמוניות היהודים". בספר זה, מתואר המאבק בין בניו של אלכסנדר ינאי לבין אמם, אלכסנדרה.

"היא (אלכסנדרה) הפקידה בידם (שני הבנים) את השמירה על המבצרים מלבד הורקניה, אלכסנדריון ומכוור, ששם היו אוצרות סגולתה" (נכתב בספר).

מבצר הסרטבה היה לאורך כל ההיסטוריה היהודית מרכז חשוב במיוחד. למשל, על פי המסורת, אברהם אבינו עבר כאן, למרגלות ההר, בדרכו אל הארץ המובטחת. כמו כן, כאן נגזר גם שמו של עם ישראל וכאן חצו בני ישראל את הירדן מונהגים בידי יהושע בן נון. למעשה, אפילו פומפיוס הרומאי, בבואו לכבוש את הארץ, עבר למרגלותיו של רכס הסרטבה.

בראש ההר

לאחר שהעפלתם אל ראש ההר, אתם מוזמנים להירגע ולהביט אל עבר הנוף עוצר הנשימה שנשקף מכאן. הסרטבה היא שמורת טבע אשר מתפרשת על פני כל הרכס. מחקרים ארכיאולוגיים שנערכו במקום מצאו כי בתקופת בית שני שכנה כאן אחוזה גדולה אשר הייתה מוקפת חומה ומים הובלו אליה במערכת אמות תת קרקעיות. אם תביטו דרומה תוכלו לראות גם את המושבים יפית, פצאל, תומר, נתיב הגדוד, גלגל ונערן.

זהו מקום מצוין לשבת ולהירגע בו ואתם מוזמנים כמובן להוציא כעת פק"ל קפה או לשלוף בקבוק יין. לאחר עלייה כה ארוכה, אתם בהחלט ראויים לכך. הטיול לסרטבה הוא טיול בסגנון הלוך-חזור. עם תום הביקור בראש ההר, עליכם לחזור על עקבותיכם אל הרכב שחונה למרגלות הרכס.

מסלולים מומלצים בבקעה ובאזור:
  • עיינות פצאל
  • תצפית אלון
  • עין סוכות
  • עין אל חמה
  • שמורת הסלוודורה הפרסית
  • שמורת רכס אום זוקא
  • גן לאומי קומראן
  • קאסר אל יהוד
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 9/14/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
ריינג'רים בכפר
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
מיי בייבי
בוקייק
הבימה