מסלול מומלץ בחורף? מסלול טיול בגשם? נחל סער בצפון רמת הגולן מתעורר לחיים בעונה הרטובה. בואו לצפות במפלים מרהיבים ולהגיד שלום לחרמון המושלג...
נופש סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

נחל סער - מסלול מומלץ לחורף

רמת הגולן
נקודת התחלה: גשר הידידות
נקודת סיום: צומת סער (כביש 99 וכביש 989)
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו
משך המסלול:
4-5 שעות
מתאים ל:
משפחות, ילדים, זוגות, קבוצות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
נקודת התחלה ונקודת סיום
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 4 ק"מ

בכל שנה בינואר, מיד לאחר שגשמי החורף הראשונים שוטפים בסערה (תרתי משמע) את רמת הגולן, נקודות חמד מדהימות מתעוררות לחיים. אי לכך, ודווקא עכשיו בחורף, הגיע הזמן לעלות צפונה לרמת הגולן. כל מה שאתם צריכים הוא יום אחד של שמש לאחר כמה גשמים טובים, ונחל סער במלוא הדרו ממתין לכם עם כמה מהמפלים המרשימים ביותר בצפון. 

נחל סער, אשר מקיץ משנתו לאחר כמות הגונה של משקעים, מציע לכם כעת טיול מומלץ בחורף. הנחל זורם בין סלעי גיר, בזלת ודולמיט, לאורך 11 ק"מ בצפון רמת הגולן. הוא מפריד בין הרמה לחרמון ומפורסם בעיקר תודות לשני מפליו – מפל סער הנופל מגובה של 11 מ', ומפל רסיסים המתנפץ לאלפי רסיסים ממרום 24 מ'.

שימו לב, היות וזהו מסלול טיול לחורף, הדרך עלולה להיות מעט חלקלקה ובוצית. עם זאת, היא שווה כל צעד. מלבד מפלים מרשימים, המסע בנחל סער יפגיש אתכם עם הצומח הטבעי של רמת הגולן – עצי אלון מרשימים, אלה אטלנטית, לבנה רפואי ומיני עוזרר. כמו כן, זהו גם טיול פריחות בגולן הממתין לכם עם חלבלובים וצנון פגיוני. בקיצור, כל מה שרק אפשר לבקש במסגרת טיול רומנטי ברמת הגולן (אשר מתאים כמובן גם למשפחות). שנצא לדרך?

איך מתחילים?

מסלול ההליכה בנחל סער מתחיל ב"גשר הידידות". זהו גשר אשר משמש את הכפרים הדרוזים ברמת הגולן ונהרס במהלך מלחמת ששת הימים בעקבות פעולות של הצבא הסורי להצרת דרכם של חיילי צה"ל. שר הביטחון, משה דיין, הורה על שיפוץ הגשר לטובת תושבי הרמה הדרוזים, ומכאן שמו המיוחד.

בכדי להגיע ל"גשר הידידות" עליכם לנסוע על כביש 99 ולפנות לכיוון כפר עין קניה בסמוך לק"מ ה-19. לאחר מכן, תמשיכו בנסיעה של כק"מ עד שתגיעו אל הגשר. שימו לב, נקודת הסיום של המסלול נמצאת בסמוך לצומת נחל סער. אי לכך, מומלץ להגיע לטיול עם שני רכבים (אחד בנקודת הסיום ואחד בנקודת ההתחלה).

אל המפלים והבריכות (וגם שלום לחרמון)!

את המסלול בנחל סער נתחיל כאשר נפנה ימינה מ"גשר הידידות". כעת, נעקוב אחר סימון שבילים ירוק המוביל אותנו לאורך גדתו הדרומית של נחל סער. כעבור כק"מ נפגוש את המפל הראשון. זהו מפל רסיסים אשר מתנשא לגובה של כ-24 מ'. במידה ותגיעו בחורף, תוכלו לצפות במפל רסיסים כאשר הוא שוצף וגועש. המים המתנפצים בעוצמה על הסלע יוצרים אלפי רסיסים ומכאן שמו של הפלא.

כעת, נחזור אחורה לכיוון "גשר הידידות". השביל הירוק ממשיך מערבה ובשלב מסוים חוצה את ערוץ הנחל. כאן, נתקל בטחנות קמח עתיקות אשר היו פעילות עד סוף שנות ה-60. טחנות הקמח המרהיבות, אשר כוח המים האדיר הביא להפעלתן, מהוות עדות אילמת לאורח החיים המיוחד של תושבי צפון הרמה.

השביל הירוק ממשיך הלאה ועובר ביינות מפלים ובריכות. אט אט, ערוץ הנחל יהפוך צר וההליכה תאפשר לנו לתצפת אל מבצר נמרוד. מבצר זה, הידוע גם בשמו "קלעת נמרוד", הוא אחד מהמצודות העתיקות ביותר בישראל. הוא הוקם במאה ה-13 על ידי ה"איובים" (שושלת כורדית מוסלמית ששלטה במזרח התיכון במאות ה-12 וה-13) והחליף ידיים בהתאם לחילופי השליטה באזור הגולן. מראהו המרשים של מבצר נמרוד, המתנשא במרומי פסגה ירוקה, הוא אחת המראות ה"קלאסיים" של רמת הגולן. מאחורי קלעת נמרוד, בדיוק בעונה זו, תוכלו להביט ל"סבא חרמון" בלבן של העיניים. החרמון המושלג, אשר משגיח על רמת הגולן, הוא פסגת הנוף באזור.

כעת, לאחר כשעה וחצי של הליכה, נגיע אל תצפית הצופה למפל סער. זהו מפל עוצמתי אשר נשפך בחורף מגובה של כ-10 מ' לבריכה קסומה. הבריכה המדהימה מוקפת בעצי דפנה והיא ללא ספק מפינות גן העדן המיוחדות בגולן. השביל מקיף את המפל ועובר בסמוך לכביש הראשי. כאן, ימתין לנו הרכב השני.

מסלולים נוספים באזור: קמפינג באזור:
סיפורי בדים


מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 12/30/2013
צולם ע"י
 מערכת
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
טיולי הדן
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי