נחל חרוד - מסלול טיול עם מים וגשרים
קייקים
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

נחל חרוד - טיול בין גשרים וחקלאות עתיקה

גליל תחתון
נקודת התחלה: מספר חניונים באפיק עמק חרוד
נקודת סיום: מספר חניונים באפיק עמק חרוד
מיקום:
גליל תחתון
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
תלוי במסלול - בין שעה ליום שלם
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, ילדים, בעלי חיים, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
ברכב, ברגל, מעגלי, הלוך חזור
מפה:
סימון שבילים 3 - הגליל התחתון
אורך:
כ - 4 ק"מ

נחל חרוד הוא נחל איתן אשר זורם מגבעות המורה עד לנהר הירדן. הנחל חוצה את עמק חרוד לכיוון מזרח והטיול בו כולל מפגש מרתק עם טבע פראי מחד, ואתרי חקלאות מתקופות שונות מאידך. הטיול בנחל חרוד הוא דרך נהדרת לבלות ביחד עם המשפחה יום שלם בטבע. 

בעונות הגשומות נחל חרוד מתעורר לחיים עם זרימת מים אדירה ומגוון עשיר של מפלים. לאורך הנחל פזורים גשרים רבים אשר מאפשרים לכם לטייל מעל לאפיק הסואן ולהתרשם מהאופן שבו הטבע זורם תחת רגליכם במלוא עוצמתו. בחודשי הקיץ והאביב הפריחה בנחל חרוד בשיאה והאפיק כולו מתהדר במרבדים צבעוניים.

הנחל שעבר "מהפך"

מצבו של נחל חרוד לא היה תמיד כה מלבלב (תרתי משמע). למעשה, עד תחילת שנות ה-90, ובדומה לנחלים רבים בצפון, נחל חרוד סבל מהזנחה. בזכות עבודה מאומצת של הקרן הקיימת לישראל, ביחד עם "מנהלת נחל חרוד", האפיק המרשים זכה ל"מייקאובר" מהסרטים. במקום נסללו מגוון שבילים להולכי רגל וכן מסלולי רכיבה לאופניים. כמו כן, ישנם גם מסלולי טיול בנחל חרוד אשר מתאימים לעגלות תינוק או מטיילים בעלי מוגבלויות. מלבד מסלולי טיול, מימיו של הנחל נוקזו בתעלות ובמקום הוקמו גם חניוני פיקניק למשפחות וקבוצות. בחלקם תוכלו ליהנות מאזורים מוצלים ואף משחקים לילדים. לאורך הנקודות השונות בנחל הוצב שילוט מסודר ונקודות תצפית עם הסברים על הנוף המשתקף.

בין אתרי הטיול המומלצים בנחל חרוד ניתן למצוא את גני חוגה, מעיין עין יזרעאל, תל יזרעאל, שביל הנחל, נחל עמק קדום, גשר הקנטרה, הגשר הרומי המערבי, קניון הבזלת ובית העלמין של גדוד העבודה.

מסלולים נגישים

אחד היתרונות הנהדרים של נחל חרוד הוא האפשרות לשלב במהלך הטיול נסיעה ברכב עם הליכה רגלית. בפארק הנהדר נסללו דרכים נגישות לכל רכב משפחתי אשר מאפשרות לכם לגמוע את המרחק ולעבור בין שדות, בריכות דגים, זרימת מים בנחל איתן, גשרים וחניוני פיקניק. בכל שלב ושלב תוכלו כמובן להיכנס לרכב ולצאת מאפיק הנחל. עם זאת, אין לנו ספק שלאחר שתתחילו בנסיעה, תרצו להישאר כאן כמה שיותר. האווירה המיוחדת של נחל חרוד, אשר מציע חוויה גלילית עוצרת נשימה, משתלטת במהירות על הגוף והנפש. מומלץ להגיע לטיול עם ציוד לפיקניק וזאת משום שהנחל עמוס בפינות חמד ושולחנות בצל החורש הטבעי.

איפה זה נמצא?

כאשר אנחנו מדברים על טיול בנחל חרוד, אנחנו למעשה מתכוונים ל"טיולים בנחל חרוד". הביקור בערוץ הנחל שלמרגלות הגלבוע מאפשר לנו לסייר בטבע במספר מסלולים. כמו כן, לאורך כל המסלולים השונים תוכלו ליהנות מנקודות תצפית, מרבדי פריחה, חניוני פיקניק, פינות ישיבה מוצלות ושילוט מסודר.

אם אתם מתכננים לנסוע על גבי דרך הנוף בנחל חרוד תוכלו להגיע למסלול משני כיוונים. ראשית, ניתן להגיע אל דרך הנוף על בסיס ערוץ הנחל. בכדי לעשות זאת עליכם לנסוע על כביש 71 ולפנות דרומה לכיוון בית שאן (כ-2 ק"מ מערבית לצומת שאן ו-1.5 ק"מ מזרחית לשדה נחום). כ-500 מ' לאחר הפנייה תוכלו להבחין בשילוט המצביע ימינה (מערבה) לכיוון סימון שבילים אדום. הכניסה השנייה לדרך נוף נחל חרוד היא מכביש 6667 דרך אפיק נחל עמל קדום. עליכם לנסוע על כביש 669 ולפנות צפונה בין ניר דוד למסילות. עקבו אחר סימון השבילים האדום.

תוכלו גם להגיע ישירות לקניון הבזלת על ידי פנייה לכיוון מעוז חיים ונווה איתן בצומת אשר מחברת בין כביש 90 לכביש 71. כעת, ממש לאחר הפנייה מהכביש הראשי, עליכם לפנות שמאלה בהתאם לשלטים במקום.

מתחילים!

עמק חרוד משתרע למרגלות הגלבוע ומדובר באחד המוקדים התוססים ביותר מבחינת מסלולי טיול בגליל. המים בשפע, הצמחייה עבותה, ובעלי החיים מסתתרים בכל פינה. כמו כן, העמק כולו ידידותי למטיילים וניתן לסייר בו ברכב וברגל. אין ספק שהמוטיב המרכזי עמו תיפגשו במהלך טיול בנחל חרוד הוא מים, מים ועוד קצת מים. למעשה, השפיעה הרבה בעמק חרוד הייתה במשך שנים בעוכריהם של התושבים המקומיים. האזור היה מלא בביצות אשר סיכנו את חיי המתגוררים ביישובים הסמוכים. כיום, ימי הביצות מאחורינו והמים בעמק חרוד מנוקזים בתעלות ומנוצלים לחקלאות, מדגה ותיירות.

רשות ניקוז נחלים ירדן דרומי, בשיתוף פעולה עם הקרן הקיימת לישראל, סללו בעמק חרוד את "דרך הנוף". הדרך המקסימה עוברת מצפון וממזרח לקיבוץ ניר דוד. היא מתאימה לכל רכב משפחתי והיא מתפתלת בין מגוון אתרים אשר הבולט שבהם (תרתי משמע) הוא גשר הקנטרה.

זהו גשר מרשים ביותר מאבני בזלת אשר הוקם על ידי הממלוכים לפני כ-700 שנים. מטרתו הייתה להעביר אמת מים אשר תנקז את מימי נחל עמל קדום לטובת חקלאות בשטחים שמצפון לנחל חרוד. בעבר, הגשר התבסס על שלוש קשתות. במרוצת השנים, אחת הקשתות קרסה והגשר נותר קטוע עד לתיקונו בתקופת המנדט הבריטי. זוהי נקודה נפלאה לעצור בה וליהנות מנופים בראשיתיים נהדרים. מלבד התמונות היפות שתצלמו במקום, תוכלו גם להתארח בכאן בחניון מסודר שהוקם על ידי קק"ל. במקום ישנם שולחנות פיקניק מתחת לעצים וכן אזורי שעשועים לילדים.

אם אתם רוצים לבקר בבריכות הדגים של עמק חרוד, תוכלו להמשיך עם דרך הנוף מגשר הקנטרה לכיוון דרום. לדרך הנוף יש מקטע נוסף העובר לאורכו של נחל עמל קדום. מדובר למעשה בתעלה אשר נפרצה בין בריכות הדגים בכדי לחדש ולהפריח את הנחל המקסים. מלבד הנסיעה המדליקה בין בריכות הדגים, אשר מזמינה לא אחת מפגש עם בעלי כנף שמגיעים לכאן בכדי לסעוד את ליבם (למורת רוחם של החקלאיים המקומיים), תוכלו ליהנות משלל מדשאות, גשרונים, סככות ושבילי הליכה על שתי גדותיו של נחל קדום.

שביל בין הגשרים

טיול מומלץ נוסף בנחל חרוד הוא סיור בחלקו התחתון (הדרום-מזרחי) של הערוץ הירוק. זהו שביל מיוחד שנקרא שביל בין הגשרים. המסלול מתחיל בחניון אשר נמצא על כביש 71 (סמוך לכניסה המערבית לבית שאן). מכאן, מתחיל מסלול של כ-4 ק"מ אשר מסתיים בפארק קניון הבזלת ליד כביש 90. שביל בין הגשרים הוא מסלול אשר מתאים לרכב משפחתי והדרך כולה עוברת בין טבע ירוק ועצים מרשימים.

במהלך הנסיעה, תעברו ליד הגשר הרומי אשר שימש בעבר כשער הכניסה המערבי לבית שאן. המסלול מסתיים בקניון הבזלת. שם, תוכלו להלך על גשר מקסים שנבנה מעל קטע מצוקי בנחל חרוד. באזור מספר מפלים ובעונת החורף הזרימה כאן בשפע. זוהי גם נקודה נפלאה לעצירה לטובת פיקניק משפחתי. בפארק קניון הבזלת הוצבו לכבודכם שולחנות בטבע וישנה כמובן גם חניה צמודה בסמוך.

כדאי להכיר – היסטוריה ותרבות

נחל חרוד הוא נחל איתן מרשים אשר זורם מגבעת המורה לירדן לאורך אפיק הנמשך כ-30 ק"מ. הנחל הנהדר טומן בחובו לא רק הזדמנות לבקר בטבע פראי אלא גם מגוון אלמנטים נוספים. ראשית, מדובר במפגש מרתק של האדם והטבע. במשך אלפי שנים, תושבי הגליל נעזרו במימיו של נחל חרוד בכדי לקיים את משקיהם החקלאיים. בחלקו המערבי של הנחל, הזרימה מתונה ומים רבים מתחפרים בקרקע. לעומת זאת, חלקו המזרחי (אזור גשר הקנטרה וקניון הבזלת) הוא קטע פראי ותוסס של מים ומפלים.

החקלאות הייתה מאז ומעולם חלק בלתי נפרד מעולמו של נחל חרוד. החל מגשר הקנטרה אשר שימש להעברת מים לשדות שמצפון לו, דרך תעלות מרשימות שנפרצו לאחרונה בין בריכות הדגים של הקיבוצים והמושבים מדרום לו, וכלה במגוון טחנות קמח הפזורות לאורכו של האפיק הרטוב (עדות לשימוש במים גם בימי קדם). בנוסף, בחלקו המערבי של הנחל נמצא מעיין עין חרוד. בסמוך למעיין עין חרוד קבורים יהושע חנקין (גואל הקרקעות) ואשתו אולגה. כמו כן, זהו המקום בו השופט גדעון ערך מבחן ללוחמיו לפני היציאה לקרב עם המדיינים.

אם תרצו להרחיב את היריעה התרבותית וההיסטורית תוכלו לשלב טיול בנחל חרוד עם ביקור בחוות נהריים בגשר. מדובר באתר תיירות אשר נמצא בסך הכל כ-10 דק' נסיעה מבית שאן והוא אחד המקומות המיוחדים ביותר מבחינת אטרקציות בעמק הירדן.

בחוות נהריים בגשר תוכלו לצאת לסיור רגלי אל שלושה גשרים שהוקמו על נהר הירדן בתקופות שונות. כמו כן, זהו גם המקום שבו פעלה תחנת הכוח המיתולוגית של פנחס רוטנברג, הזקן מנהריים. במקום ישנן מגוון אטרקציות תיירותיות (למשל – חיזיון אור קולי על תחנת הכוח או מוזיאון מרתק על מלחמת העצמאות). תוכלו לשמוע כאן סיפורים נהדרים אודות גשר הישנה ומאבקם של החלוצים הציוניים הן במהלך תקופת ההתיישבות והן כאשר הם נלחמו בעוז – מעטים מאד מול רבים מאד – בקרב היסטורי נגד לוחמי צבאות ערב בקרבות תש"ח על הירדן.

מסלולים מומלצים באזור:
 • נחל תבור
 • דרך נוף גבעת המורה – רמות יששכר
 • מעיין חרוד
 • נחל קיבוצים
 • עין מודע
 • הגלבוע
 • עין יזרעאל ותל יזרעאל
 • גני חוגה – עין חוגה
 • יער אשכול
 • מורד הירדן
 • כוכב הירדן
 • שביל עמק המעיינות
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/20/2014
צולם ע"י
 רשות ניקוז נחלים וירדן דרומי
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
טיולי הדן
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
חווימה