נחל דישון, נחל אביב, מערות אביב
טאבה סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

נחל דישון

גליל עליון
נקודת התחלה: נק' התחלה: על כביש 899 בסמוך לפניה לריחניה
נקודת סיום: נק' סיום: על כביש 899, לאחר העיקול החזק ימינה אחרי הפניה ליראון
מיקום:
גליל עליון
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
4 שעות
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
נק' התחלה ונק' סיום
מפה:
סימון שבילים 2 (הגליל העליון)
אורך:
כ - 5 ק"מ

כאשר אנו עורכים רשימה ובה מסלולי טיול מומלצים בצפון, נחל דישון מוצא לעצמו מקום של כבוד. זהו נחל אשר זורם במזרח הגליל העליון ושלושה יובלים מרכזיים נשפכים אליו – נחל אביב, נחל צבעון ונחל גוש חלב. עד שנת 1948, נחל דישון היה נחל איתן אשר המים זרמו בו לאורך כל ימות השנה. כיום, מימיו של הנחל נשאבים לצורכי חקלאות ובעונה החמה הוא איננו שוצף.

עם זאת, במידה ותבקרו בנחל דישון במהלך החורף ועד לאמצע האביב, צפויה לכם חוויה בלתי נשכחת. בתקופה זו, נחל דישון זורם בעצלתיים ומימיו השוצפים יוצרים מערבולות קטנות ומפלים נחמדים. כמו כן, זהו נחל המציע לכם מגוון רחב של מרבדי פריחה מהממים. למעשה, נחל דישון הוא דוגמא טובה עבור טיול פריחה בצפון. לדוגמא, אם תגיעו בעונה המתאימה, תראו בנחל דישון פריחה נהדרת של שקדיות, אלות, חרובים, פרגים, נוריות, כלניות, אירוס נצרתי ועוד.

זהו מסלול מקסים לכל המשפחה אשר יכול להוות יעד מושלם עבור טיול בטבע בגליל העליון. ואכן, לא בכדי, שביל ישראל עובר בסמוך לנחל דישון. יופיו המיוחד של הנחל, והנופים המרשימים המאפיינים אותו, הפכו אותו למוקד חשוב על מפת המסלולים של ישראל. במסלול שלפניכם, אשר מתחיל בנחל אביב, נכלול גם ביקור במערכת מערות קראסטיות המרשימה ("מערות אביב").

מה חשוב לדעת?

הטיול בנחל דישון ונחל אביב מתאים בכל עונות השנה. בקיץ, אתם מוזמנים לשלב את המסלול עם ביקור באתרים נוספים באזור (מומלץ אתרים רטובים במיוחד). בחודשי החורף והאביב, נחל דישון לובש שמיכת מים תוססת ורעננה. זוהי ללא ספק התקופה הטובה ביותר לבקר במסלול המיוחד הזה.

המסלול מנחל אביב לנחל דישון עובר בחלקו האחרון בדרך עפר מקסימה המוקפת בצמחייה פורחת. זהו גם נתיב פופולארי אשר פוקדים אותו ג'יפאים ורוכבי אופניים. בעת ההליכה על דרך העפר, חשוב להקפיד על זהירות מתבקשת. במהלך המסלול תיהנו מפינות ישיבה מוצלות כולל מערות מהן נשקף נוף משגע. עם זאת, חלק ניכר מההליכה יהיה תחת השמש. כאשר אתם מטיילים בנחל אביב ונחל דישון, חשוב להקפיד על אמצעי הגנה כגון כובע, מים וקרם שיזוף.

איפה זה נמצא?

המסלול בנחל דישון ונחל אביב איננו מסלול מעגלי. אי לכך, עליכם להשאיר רכב אחד בנקודת הסיום ורכב נוסף יגיע אתכם לנקודת ההתחלה. נקודת הסיום של המסלול נמצאת על דרך עפר היוצאת מכביש 899. על מנת להגיע אליה, עליכם להגיע לצומת חירם ולפנות צפונה על כביש 899. המשיכו ישר ודרך העפר נמצאת כ-500 מ' לאחר הפנייה לריחניה. כאן, תחנו את הרכב הראשון. לאחר מכן, תמשיכו על כביש 899 ותחנו את הרכב השני מיד לאחר העיקול החזק ימינה אחרי הפנייה ליראון.

יוצאים לדרך!

בנקודת הפתיחה של המסלול, תחנו את הרכב בצד שמאל של הכביש. לאחר מכן, עליכם לחצות את הכביש בזהירות ולרדת אל ערוץ הנחל. אם תגיעו בחורף או באביב, תוכלו לראות בנחל אביב פריחה מדהימה. מצפון, תבחינו במצוקים מרשימים של אבן גיר קשה. הדרך עוקבת אחרי סימון שבילים כחול. לאחר צעידה של כק"מ, השביל הכחול עולה מעלה לכיוון המצוק.

כאן, תפגשו את אחד האלמנטים היפים ביותר באזור – מערות קראסטיות. אלו מערות אשר נוצרו בסלע בעקבות תופעות גיאולוגיות והידראוליות. המערות בנחל דישון משלבות יופי עם אופי. לאורך ההיסטוריה הארוכה של המקום, מערות אלה היו בשימוש של בני אדם בתקופות שונות. עדות לכך ניתן לראות בהרחבת המערות על ידי בני אדם וכן בבורות מים עם מרזבים אשר נחצבו בכדי למלא אותם. אתם מוזמנים לטייל בין המערות ובחדריהן השונים. אור רב נשפך לתוך המערות ואין צורך להיעזר בפנס או בתאורה מלאכותית.

לאחר שתסיירו במערות, תוכלו לרדת חזרה לשביל הכחול ולהמשיך בטיול. ההליכה בשביל הכחול היא הליכה מפותלת ומקסימה ביינות מרבדי פריחה ונופים פסטוראליים. חדי העין יזהו במהלך הדרך גם גת עתיקה. לאחר כ-400 מ', תגיעו שוב למסלול העובר בערוץ הנחל. כעבור כ-800 מ' נוספים, תפגשו מימין עם דרך ג'יפים. כעת, אנו עוזבים את נחל אביב וממשיכים עם אחיו הגדול – נחל דישון. נמשיך עם השביל האדום ונגיע כעבור כ-2.5 ק"מ לנקודת הסיום (שם ממתין לנו הרכב השני).

מה באזור?

הטיול מנחל אביב לנחל דישון נמשך בדרך כלל כ-3 שעות. המסלול מסתיים בסמוך ליישוב הצ'רקסי ריחניה. אתם בהחלט מוזמנים לבקר ביישוב המקסים וליהנות מארוחה משובחת כמיטב המטבח הצ'רקסי. כמו כן, בנקודת הסיום של המסלול, על דרך העפר מכביש 899, תיהנו גם ממתחם פיקניקים מדליק. תוכלו להצטייד מראש עם אוכל ושתייה ולערוך במקום פיקניק לכל המשפחה (או הקבוצה).

שמורת טבע מקסימה נוספת הנמצאת בקרבת מקום היא כמובן שמורת יער ברעם. מדובר בשמורה ובה יערות בני כ-60 שנה אשר מתפרשים על 10,000 דונמים. יערות ברעם ניטעו במדרונות נחל דישון ובמקום מגוון מסלולי טיול ושולחנות פיקניק. 
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 10/12/2013
אקסטרים שטח עולמי
קטיף עצמי אודם
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
מיי בייבי