נחל ג’ילבון, הג’ילבון
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

נחל ג’ילבון - אל המפלים המדהימים של נחל ג’ילבון

רמת הגולן
נקודת התחלה: חניון ג'ילבון
נקודת סיום: חניון ג'ילבון או גשר הפקק
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, אביב, קיץ
משך המסלול:
3-6 שעות
מתאים ל:
משפחות, ילדים, זוגות, ללא בעלי חיים
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
מעגלי או קווי
מפה:
סימון שבילים 1 (החרמון, הגולן ואצבע הגליל)
אורך:
כ - 3 ק"מ

 
אם בא לכם לצאת למסלול מקסים ברמת הגולן אשר מציע מים, נופים וצמחייה עשירה, נחל ג'ילבון הוא בהחלט "התשובה הנכונה". במסגרת הטיול בנחל ג'ילבון, אתם מוזמנים לצאת למסע יחיד מסוגו אל ארץ פלגי המים של רמת הגולן.
 
שמורת נחל ג'ילבון, אשר ממוקמת במרכזה של רמת הגולן, התפרסמה בין השאר בשל שני מפלים ובריכת קצינים. המפל המזרחי בנחל ג'ילבון, מפל דבורה, נשפך אל תוך בריכה קסומה מגובה של כ-12 מ'. אחיו הגדול והמוכר יותר, מפל ג'ילבון, מתנשא לגובה מרשים של כ-40 מ'. זהו מסלול רטוב אשר מתאים לטיול עם הילדים ברמת הגולן בחודשי הקיץ החמימים. מיותר לציין כי העושר הירוק והמים הזורמים משמשים גם כתפאורה רומנטית נהדרת עבור טיול זוגי.
 
נחל ג'ילבון הוא אחד ממספר נחלי איתן אשר זורמים ברמת הגולן. לנחל המרהיב יש קניון בזלתי אשר מזמין אתכם לקחת סיור בין ברכות מים גדולות, מפלים עוצמתיים וצמחייה עשירה. בואו לראות את הגולן בשיא עוצמתו ותתמכרו לחוויה.
 
מה חשוב לדעת?
 
הטיול בנחל ג'ילבון הוא מסלול עבור מיטיבי לכת. עם זאת, הוא מתאים כמובן גם למשפחות עם ילדים. זהו מסלול מיוחד במינו אשר מציע חוויה רטובה בלב ליבו של הטבע הפראי. הכניסה לבריכות שבמהלך המסלול איננה חובה (אם כי היא מומלצת בחום, תרתי משמע). אי לכך, במידה ואתם מתכננים לטבול במים, עליכם להגיע עם הציוד הדרוש. חשוב לזכור כי הבריכות הינן עמוקות, גם בסוף הקיץ. היות ואין שירותי הצלה במקום, עליכם לשמור על הילדים ולא להיכנס אם אינכם יודעים לשחות. במהלך המסלול, במיוחד בתחילתו ובסופו, ישנם קטעי הליכה רבים בשמש. הקפידו להגיע למסלול כאשר אתם מצוידים באופן מלא מבחינת כובעים, קרם הגנה וכו'.
 
מסלולים אפשריים
 
הטיול בנחל ג'ילבון יכול להיות בשני אופנים. ניתן לערוך טיול מעגלי של כ-3 ק"מ אשר כולל ביקור בשני המפלים של נחל ג'ילבון וחזרה למעלה לנקודת ההתחלה. כמו כן, באפשרותכם לצאת למסלול מעט ארוך יותר, הנמשך כ-5 ק"מ, וכולל גם את בריכת הקצינים של עין ג'ילבון. במידה ותבחרו באופציה השנייה (אשר תתואר כאן להלן), מומלץ להגיע עם שני רכבים ולהחנות את הרכב השני בנקודת הסיום.
 
איפה זה נמצא?
 
נקודת ההתחלה של המסלול נמצאת בסופה של דרך עפר אשר יוצאת כ-1.5 ק"מ צפונית לצומת נשוט על כביש 91. אם תבחרו במסלול המעגלי, זוהי גם נקודת הסיום שלכם. במידה ותלכו על המסלול הארוך יותר, עליכם להחנות את הרכב השני בחנייה שליד גשר הפקק.
 
יוצאים לדרך!
 
על מנת להתחיל את המסלול, עלינו לצעוד בשביל אדום אשר מתחיל מחניון ג'ילבון. לפנינו ירידה ישירה אל ערוץ הנחל (באמצעות מדרגות חצובות בסלע). הירידה הזו איננה מוצלת והיא מעט תלולה. אי לכך, הקפידו ללכת בזהירות ולא לסטות מהשביל. בשלב מסוים, השביל חוצה את הערוץ ומטפס על הגדה הצפונית של הג'ילבון.
 
לאחר הליכה קצרה נוספת, תגיעו אל נקודת תצפית מרשימה לכיוון מפל דבורה. כעבור כמה עשרות מטרים, תוכלו לרדת אל הבריכה אשר נמצאת למרגלות המפל. זוהי נקודת גן העדן הראשונה במסלול. אתם מוזמנים לקפוץ אל המים ולהשתכשך בבריכה המרהיבה. לאחר מכן, עליכם לחזור חזרה על עקבותיכם אל השביל האדום.
 
ברוכים הבאים למפל ג'ילבון!
 
השביל האדום ממשיך ומתפתל במורד הנחל. במסגרת המסלול המקסים, תעברו לצד צמחייה עשירה ומגוונת. בין השאר, אתם מוזמנים להתרשם מאלוני תבור, שיחי פטל קדוש, הרדופים וקנה מצוי. רגע לפני שנגיע אל מפל ג'ילבון, נעבור לצד בריכה אשר מוקפת בהרדופים ומפל קטן בגובה של כ-4.5 מ' נשפך אליה. כחצי ק"מ לאחר הבריכה עם המפל הקטן, תגיעו אל תצפית עוצרת נשימה על מפל ג'ילבון. זהו מפל בגובה של כ-40 מ' אשר נחשב לאחד הגדולים והמרשימים בישראל. שאון המים נשפך בעוצמה רבה אל הבריכה המרהיבה שנמצאת למרגלות המפל.
 
הירידה בשביל האדום אל עבר הבריכה המדהימה עוברת במספר נקודות תצפית נוספות על המפל. בשלב מסוים, זה נראה כאילו אנו למעשה מתרחקים מהמפל. עם זאת, אל דאגה, בסוף תגיעו לסימון לבן אשר יוליך אתכם היישר אל הבריכה המרעננת. לאחר ש"שחיתם לשוכרה" במים הקרירים והנעימים של מפל ג'ילבון, אתם יכולים לבחור בשתי אפשרויות. הראשונה, לחזור על עקבותיכם ולעלות עם השביל הכחול (פיצול השבילים של האדום והכחול נמצא כ-500 מ' חזרה ממפל ג'ילבון) לכיוון החניון. מדובר בהליכה לא קשה של כ-20 דקות. האופציה השנייה היא להאריך מעט את המסלול עם השביל האדום עד לבריכת הקצינים של עין ג'ילבון.
 
אל בריכת הקצינים של עין ג'ילבון
 
זוהי בריכת קצינים נחמדה ביותר שיכולה להוות סיום מוצלח עבור הטיול. הדרך לבריכת הקצינים של עין ג'ילבון ממשיכה עם השביל האדום. השביל מטפס אט אט עד לחרבת אל ג'לבינה (כפר ערבי נטוש) וממשיך עם דרך עפר של כק"מ המגיעה לעין ג'ילבון. מעיין זה ממלא את בריכה הקצינים המבוטנת ששימשה את הצבא הסורי במסגרת קו הביצורים מול ישראל (טרם מלחמת ששת הימים). השביל האדום ממשיך מבריכת הקצינים עד לחנייה של גשר הפקק.

אטרקציות באזור:
קסם התבלינים

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 9/24/2013
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
הבימה