נחל אלעל - טיול אל הנחל הכי יפה ברמת הגולן
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

נחל אל על - טיול אל הנחל היפה בגולן

רמת הגולן
נקודת התחלה: חניון המפלים
נקודת סיום: מושב אליעד
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
טיול יום או כמה שעות
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, ילדים
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
מעגלי או הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 6 ק"מ


בדרום רמת הגולן, זורם אחד מנחלי האיתן המפורסמים בצפון. זהו כמובן, נחל אל על. הוא נחשב לנחל האיתן הדרומי ביותר בגולן וחלקו הקניוני ממוקם בין המושבים אבני איתן ואליעד. הנחל הוא חלק משמורת טבע של כ-2,000 דונמים הנקראת "שמורת הטבע אלי על". אם אתם מחפשים גם נוף משגע וגם מפלים זורמים עם בריכות להשתכשך בהן, נחל אל על הוא המקום המושלם עבורכם.

המסלולים האפשריים

מסלול הטיול בנחל אל על יכול להתבצע במספר אופנים. בנחל אל על ישנם שני מפלים מפורסמים, המפל הלבן אשר קרוב יותר לצידו הדרומי של הנחל וסמוך ליישוב אליעד, והמפל השחור אשר נמצא בשכנות למושב אבני איתן. אי לכך, אתם יכולים לבחור האם לבקר בשני המפלים גם יחד או רק באחד מהם. בחירה זו הינה משמעותית גם מבחינת ההכנה למסלול.

אם תחליטו ללכת על שני המפלים, תתחילו את המסלול באבני איתן ותסיימו אותו באליעד. מומלץ להגיע עם שני רכבים ולהחנות את הרכב השני בנקודת הסיום הסמוכה למפל הלבן בחנייה של אליעד. יודגש כי ישנה גם אופציה מעגלית של הליכה רגלית של כ-3 ק"מ מאליעד לחניון המפלים באבני איתן.

מה חשוב לדעת?

המסלול בנחל אל על כולל אפשרות של כניסה למים. במידה ואתם מעוניינים לטבול בבריכות המקסימות של הנחל, הקפידו להגיע עם ציוד מתאים. לדוגמא, אם אתם מתכננים טיול משפחתי לנחל אל על, ויש בחבורה גם ילדים קטנים, קחו עבורם מצופים וגלגלים מתנפחים. כמו כן, המסלול הוא טיול שטח לכל דבר ועניין. אי לכך, עליכם להגיע אליו עם נעליים נוחות. הקפידו גם לא לרדת מהשבילים המסומנים וזאת משום שרמת הגולן מלאה גם בשדות מוקשים ואזורים פרטיים.

איפה מתחילים? (באבני איתן או באליעד?)

אם אתם מתחילים את המסלול בחניון המפלים, עליכם להגיע למושב אבני איתן. המשיכו בכביש 98 מצומת אפיק, לכיוון מגשימים. חניון המפלים נמצא בחלקו האחורי של המושב. היות ומדובר במושב דתי, בימי חול תוכלו להגיע לחניון דרך המושב עצמו. בשבתות ובחגים ניתן לעקוף את המושב בדרך עפר צדדית (הפנייה שמאלה אליה היא כ-100 מ' לפני הכניסה לאבני איתן).

אם הגעתם עם שני רכבים, אתם יכולים לחנות את אחת המכוניות בחניה אשר נמצאת בכניסה למושב אליעד. כפי שצוין לעיל, ניתן לעשות את המסלול ההפוך על ידי יציאה מהחניה במושב אליעד. כאן, נתאר את המסלול הראשון הכולל את שני המפלים.

יוצאים לדרך!

בחניון המפלים תוכלו להתארגן על הציוד וליהנות גם ממזנון, שירותים וברז מים. לאחר שסיימתם את שלב ההתארגנות, וכולם שמו קרם שיזוף וכובע, תצאו צפונה על בסיס סימון השבילים האדום. השביל האדום ייקח אתכם לאורכה של גדר מושב אבני איתן עד לשלב בו תתחילו לרדת אל הערוץ העמוק והמרשים של נחל אל על.

שנייה לפני שאפיק הנחל יסגור עליכם, מומלץ לנשום רגע ולעצור לתצפית. המסגרת החיצונית של התצפית מורכבת מהגליל במערב והחרמון בצפון. כמו כן, תוכלו להביט אל עבר הרי הגעש של מרכז הגולן, וגבעות הגעש של בני יהודה וגבעת יואב. בהמשך הנחל, ממתינה לכם נקודת הסיום במושב אליעד. מכל עבר תתרשמו ממישורי הבזלת המרהיבים שהם הבסיס המרכזי לחקלאות המפותחת באזור דרום הגולן. בתקופת האביב, הנוף מלא בפריחת כלניות, נוריות, חרציות ועוד.

חשוב להדגיש כי הירידה עצמה לנחל איננה פשוטה ויש להיזהר במהלכה. לפני שתגיעו אל הערוץ, תעברו בבוסתן נטוש ומטע זיתים. לאחר מכן, תגיעו לאפיק מרשים העולה מעט על הגדה הימנית (הצפונית) של נחל אל על. השביל הציורי והמקסים ממשיך להתפתל בין הצמחייה. כעת, תוכלו לראות גם את שכבות הסלע המיוחדות בנחל אל על. שכבת הבזלת החיצונית ושכבת הגיר הפנימית.

כעבור כהליכה של רבע שעה תגיעו למפל השחור. זהו מפל אשר גובהו כ-8 מ' והוא נשפך לבריכה מקסימה. הבריכה מוקפת בשיחי ערבה, עצי דולב ושערות שולמית. המשיכו לרדת בשביל החד. מיותר לציין כי כעת אתם יכולים לעצור ולנוח באחת מהנקודות היפות ביותר בצפון. כאן, נמצאת נקודת היציאה הראשונה. תוכלו לחזור על עקבותיכם ולעלות חזרה לחניון. עם זאת, מומלץ להמשיך ולטייל בשביל עד למפל הלבן.

אם בחרתם באפשרות השנייה, עשיתם נכון! תחזרו לשביל ותמשיכו ללכת על גדתו הצפונית של הנחל. מדי פעם, תעברו בתוך מים ולצד בריכות קטנות ונמוכות. כעבור כ-2 ק"מ יתייצב מולכם במלוא הדרו המפל הלבן. שמו של המפל נגזר מכוחו המרשים אשר הצליח לחשוף את הגיר שמאחורי אבני הבזלת. למרגלות המפל תיהנו מבריכה גדולה ומדהימה אשר ניתן להשתכשך בה. כעת, תחזרו בשביל שממנו ירדתם לבריכה, תתחברו לשביל האדום, ותעלו בעלייה מתונה עד לרמה אשר נמצאת מעל לקניון הנחל. אם השארתם את הרכב בחנייה ליד אליעד, תוכלו לסיים את הטיול כאן. אחרת, תמשיכו דרומה עם הכביש לכיוון הכביש הראשי. כ-200 מ' לאחר מכן, תפנו שמאלה אל דרך עפר אשר חוזרת לחניון המפלים (כ-3 ק"מ).

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 9/24/2013
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
טיולי הדן
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי