מקורות הירקון - פינה של טבע במרכז הארץ
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

מקורות הירקון - טיול לנחל קסום במרכז

תל אביב והמרכז
נקודת התחלה: חניון מקורות הירקון
נקודת סיום: חניון מקורות הירקון (אפשר גם לסיים במבצר אפק)
מיקום:
תל אביב והמרכז
משך המסלול:
שעתיים עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, זוגות, בעלי חיים, קבוצות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
מעגלי או מנקודת התחלה לסיום
מפה:
סימון שבילים 10 - גוש דן וחוף פלשת
אורך:
כ - 2 ק"מ

קשה להאמין, אבל ממש בלב הכרך הסואן של גוש דן, במרחק קצר מתל אביב, ממתין לכם מסלול טיול במרכז שיש בו הכל. גם נופים קסומים ופסטוראליים, גם שבילי הליכה המתאימים למשפחות ובעלי מוגבלויות, וגם אזורי פיקניק לאחר צהריים בחיק הטבע. הגן הלאומי מקורות הירקון הוא אחת הריאות הירוקות המדהימות ביותר בישראל. זהו מקום קסום המהווה נקודת מפגש בין האורבאני והכפרי. שלווה, שקט, עצים רחבי צמרת, מדשאות עצומות, מעיינות, נחל אלגנטי ואתרים היסטוריים. אם אתם מחפשים מסלול טיול מומלץ במרכז, הגעתם למקום הנכון.

הגן הלאומי ירקון משתרע על פני שטח רחב היקף של כ-13,000 דונמים בין מחלף מורשה לראש העין. במקום ממתינה לכם מערכת מרתקת של חי וצומח אשר מתבססת על מימיו הצלולים של הירקון (ששופץ ושודרג לאחרונה במאמץ לאומי). כמו כן, זהו גם טיול ארכיאולוגי והיסטורי. למשל, תוכלו להתרשם מטחנות הקמח העתיקות אשר השתמשו בעבר במימי הירקון, או לסייר בשרידי "חצר קאסר" – חווה חקלאית שפעלה כאן לפני כ-120 שנה. תוכלו גם להעשיר את החוויה עם טיול רגלי אל מבצר אפק, מבצר צלבני בן 700 שנה שהוקם בכדי לשמור על נקודת המעבר של שפך הירקון (אחת התחנות החשובות על דרך הים ממצרים לדמשק).

בקיצור, אם אתם רוצים לצאת לטיול מיוחד בטבע הפראי, אתם לא חייבים להתרחק מתל אביב. גן לאומי ירקון ממתין לכם עם שפע של אטרקציות וחוויות אשר יכולות בקלות למלא יום שלם של קסם ארץ ישראלי. טיול במקורות הירקון מתאים למשפחות, קבוצות וזוגות רומנטיים. אפשר גם לסייר ברחבי הפארק בשבילי אופניים מסודרים. אוקיי, שנצא לדרך?

איפה זה נמצא?

הכניסה לגן הלאומי ירקון באזור מקורות הירקון נמצאת בסמוך לכפר הבפטיסטים. בכדי להגיע לכאן, עליכם לפנות דרומה לכביש 40 במחלף ירקון (כביש 5). לאחר כ-500 מ', פנו שמאלה (מזרחה) לרחוב נתן שיפריס. הכביש מתעקל ימינה, ואז שמאלה, ומגיע לכניסה לגן הלאומי. בדרך, תוכלו כמובן לעקוב אחר השילוט שהוצב במקום.

טיול במקורות הירקון – הנהר שהפך לנחל

נחל הירקון, אשר הערבים שהתגוררו באזור קראו לו "המפותל", היה בעבר נהר מרשים עם ספיקת מים של כ-25,000 קוב בשעה (כמחצית מעוצמתו של נהר הירדן כיום). הוא מתפתל לאורך כ-28 ק"מ ממקום נביעתו באזור ראש העין, ועד לים התיכון (בצפון תל אביב). כיום, חברת מקורות שואבת את מרבית מימי הירקון לצריכה ביתית ורק כ-0.2% ממימי הנחל זורמים באפיקו.

בשטח הגן הלאומי ירקון תוכלו להיפגש עם צמחייה עשירה אשר מאפיינת בדרך כלל גדות נחלים בישראל (למשל – ברוש ביצות, ערבות מחודדות, צמחי קנה ועוד). על גבי המים תוכלו לראות צפים בנחת קרננים טבועים, נהרוניות צפות וכמובן נופרים צהובים. עצי האיקליפטוסים אשר תראו בפארק נטעו כאן על ידי החלוצים העבריים בכדי לייבש את הביצות הסמוכות לנחל. אם תגיעו בשעות הבוקר המוקדמות, ייתכן ותוכלו להיפגש עם בעלי החיים המתגוררים בנחל. למשל, שועלים, תנים, דורבנים, נמיות ועוד. בשעות היום, מימי הירקון ועציו מהווים בית עבור שלל מיני ציפורים ועופות.

מסלולי הטיול במקורות הירקון

רשות הטבע והגנים שיפצה ושדרגה את הפארק הלאומי ירקון. לאחר שנים של עבודה מאומצת, הפארק הוותיק הפך לאחר ממוקדי הבילוי האטרקטיביים ביותר באזור המרכז. בשבתות ובחגים (עם מזג אוויר טוב), הפארק מלא במטיילים ומבקרים. משפחות רבות נפגשות כאן לטובת פיקניק של צהריים, זוגות רומנטיים מטיילים יד ביד בשבילים הציוריים, וקבוצות צעירים שוכבות פרקדן על המדשאות המטופחות. מהכניסה לפארק ירקון יוצאים שלושה מסלולי טיול.

מסלול מעגלי קצר – המסלול המעגלי הקצר בפארק מקורות הירקון מתחיל בכניסה לפארק ונמשך כשעה. במהלך מסלול זה תבקרו בחווה החקלאית חצר קאסר, בבריכת דג לבנון הירקון, בטחנת הקמח של אל מיר ובבית הבטון. זהו מסלול קצר למשפחות במרכז שיכול להסתיים כמובן ברביצה באזורי הפיקניק של הפארק.

מסלול מעגלי בינוני – המסלול הבינוני הוא מסלול טיול מעגלי אשר לוקח אתכם להליכה של כשעתיים דרך שביל מקסים ומיוחד הסמוך לנחל. מסלול זה מתחיל כמו המסלול המעגלי הקצר. עם זאת, במקום ללכת מטחנת הקמח אל מיר לכיוון בית הבטון, תפנו במורד הנחל. כעבור כ-10 דק' הליכה, תגיעו לסכר המשמש למדידת מימי הירקון. לאחר מכן, תמשיכו הלאה למבנה הפילבוקס ותחזור דרך שביל האופניים לכיוון החנייה.

מסלול ארוך, ממקורות הירקון לתל אפק – הגן הלאומי ירקון כולל גם את המתחם המרשים של מבצר אפק. אם תרצו, תוכלו להתחיל עם המסלול המעגלי הבינוני ולהמשיך ממבנה הפילבוקס אל המבצר. זוהי הליכה של שעתיים נוספות הכוללת גם ביקור בבריכת הנופרים (אחת מהנקודות הכפריות והרומנטיות ביותר באזור). לאחר שתתרשמו מבריכת הנופרים הצהובים, תמשיכו אל בריכת החורף, האגם ומבצר אפק. מומלץ לעלות אל המבצר ולהשקיף ממנו אל כל גוש דן. תוכלו לראות כאן גם את המבנים של מפעל המים המנדטורי שפעל באזור במחצית הראשונה של המאה ה-20. במידה ואתם מעוניינים במסלול הארוך, מומלץ להגיע עם שני רכבים ולהחנות רכב אחד בתל אפק. כעת, אתם יכולים לצאת לטיול של כשעתיים אשר מסתיים בפארק מבצר אפק. זהו מקום נפלא לפיקניק משפחתי תחת עצי איקליפטוס בני כמאה שנה. במקום ישנם שירותים מסודרים, שולחנות פיקניק, פינות מוצלות ומשחקים לילדים.

מסלולי טיול מומלצים באזור:
 • טיול בנווה צדק
 • טיול בנמל תל אביב
 • מגדל צדק - גן לאומי מגדל אפק
 • טיול ביפו
 • טיילת תל אביב
 • סיור בתים היסטוריים בתל אביב
 • מתחם התחנה בתל אביב
 • פארק מנחם בגין
 • כפר שלם
 • פארק פרס ודרך הביטחון
 • נחל פרדסים
 • בריכות הכפר הירוק
 • שבע טחנות וגבעת נפוליאון
 • חוף הסלע
 • חוף הצוק
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 3/10/2014
צולם ע"י
 Shutterstock
חלום עולמי
טיולי הדן
מיי בייבי
קלאב קאר בית הלל
רייזר כפר בלום
חמי געש
חוות מונפורטויטו
רוב רוי
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ