מערות אורנית - מסלול טיול בכרמל עם מערות ותצפיות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

מערות אורנית - טיול אל מערות ותצפיות בכרמל

חיפה והכרמל
נקודת התחלה: רחוב עזרא לניאדו בטירת הכרמל
נקודת סיום: רחוב עזרא לניאדו בטירת הכרמל
מיקום:
חיפה והכרמל
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
כשעתיים
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 4 - הכרמל ורמות מנשה
אורך:
כ - 2 ק"מ
אינדי פארק

מערות אורנית הן מערכת מסקרנת ויפה של מערות המציעה מסלול טיול בכרמל בין נופים בראשתיים, תרתי משמע. זהו מסלול נחמד ופסטוראלי אשר אורכו כק"מ בלבד ובחובו הזדמנות להכיר את אבות אבותינו, הלא הם נציגי האדם הקדמון בישראל.

הטיול אל מערות אורנית מתחיל בקצה טירת הכרמל ומשייט באלגנטיות בין נופים פתוחים, תצפיות ומערות חשוכות. לפניכם מערכת טבעית של מערות וחללים אשר היו לביתם של קדמונים שגרו כאן לפני כרבע מיליון שנה. זהו מסלול מעט אתגרי (אך לא מסוכן או מסובך) הכולל מעבר דרך המערות, משני צדי המצוק. לאורך המסלול, תיהנו מנופים עוצרי נשימה של הרי הכרמל ומפרץ חיפה. בחודשי הסתיו הנעימים, מערות אורנית מציעות גם מסלול פריחה בכרמל עם צבעוניות ייחודית.

איפה זה נמצא?

טיול למערות אורנית הוא מסלול הלוך-חזור אשר מתחיל בטירת הכרמל, בקצה רחוב עזרא לניאדו. רחוב עזרא לניאדו בטירת הכרמל עובר לצד אפיקו של נחל אורנית עד לאזור הנקרא פארק מונהיים. זהו המקום להחנות את הרכב.

מערת אורנית – המערות המרשימות ביותר בכרמל

מאזור החנייה עליכם להתחיל לטפס במדרון על בסיס סימון שבילים אדום. השביל ממשיך מעלה על הרכס, לאורכה של שלוחה צרה ומקסימה. כבר בתחילת הדרך, תפגשו מבנה אבן נטוש, אחד משרידיו של כפר ערבי ששכן במקום לפני מלחמת העצמאות. השביל ממשיך לעלות בקצב מתון ובשלב מסוים הדרך חולפת דרומית לפסגה קטנה.

זוהי גבעה אשר נקראת "גבעת שיח' סוליימן" ובעבר ניצב כאן קברו של השיח'. מפסגת גבעת שיח סוליימן ניתן להביט לשכונת דניה בחיפה ולערוץ נחל גלים. ממערב תבחינו בטירת הכרמל ובחוף הים. אם תסתכלו דרומה, תוכלו לראות את מבצר עתלית אשר גלי הים מתנפצים עליו באלגנטיות.

שביל ההליכה האדום מכוון מזרחה ומתחיל לעלות עד אשר הוא מגיע למרגלותיו של המצוק. כאשר תגיעו אל תחתית המצוק עליכם לפנות שמאלה עם השביל ובדרך תבחינו בעצי חרוב ואלה ארצישראלית אשר גזעיהם העוצמתיים בוקעים מתוך הסלעים. בחודשי הסתיו, ניתן ליהנות כאן מפריחה מרהיבה של צמחי מצוקים כגון חבצלות וציפורן. כעת, אתם עומדים להיכנס אל מערכת מערות אורנית.

מערכת המערות כוללת שורה ארוכה של חדרים בשני מפלסים, עם פתחים בשני צדי המצוק. מיד לאחר שתעלו למערות, תוכלו להגיע אל מרפסת מדהימה בצד הצפוני של ההר. מהמרפסת ניתן לצפות על אגן נחל גלים וחוף הים. ממזרח למרפסת נמצאים כמה חדרים נוספים לרבות אולם חשוך וגדול.

השביל מתקדם לצדו המערבי של המצוק ומגיע עד לכדי מעבר נמוך וצר (נדרשת זחילה!). לאחר המעבר הצר, השביל ממשיך שמאלה לכיוון פתח ממנו מצפה לכם ירידה מעט אתגרית של מדרגה בגובה של כשני מטרים. הירידה אינה מסוכנת או מסובכת, אך דורשת זהירות. השביל האדום ממשיך ולוקח אתכם אל היציאה הדרומית ממערכת מערת אורנית. זהו השלב להסתובב לאחור ולשוב על עקבותיכם.

האדם הקדמון בכרמל

מערות האדם הקדמון בכרמל הן פלא טבעי אשר משלב היסטוריה עתיקה עם נופים מרהיבים. מערכת המערות המפורסמת ביותר בכרמל נמצאת בנחל מערות, אשר בין השאר התגלו בו הקברים הקדומים ביותר בעולם.

מערת אורנית מעניקה לנו הזדמנות להכיר את מי שהילך על האדמה הזו לפני כרבע מיליון שנה. מחקרים ארכיאולוגיים שנערכו במקום מצאו במערות אורנית ממצאים מרתקים מהתרבות המוסטרית. זוהי תקופה שבה האדם הקדמון קיים חברות קטנות של ציידים-לקטים. התרבות המוסטרית נחשבת לתקופה חשובה ביותר, בין השאר בשל ממצאים בדבר שימוש ראשון בכלי ציד, הכנת כלי צור, ואפילו אש. זוהי גם התקופה שבה החלה לראשונה קבורה אנושית.

מסלולים מומלצים באזור:
אטרקציות באיזור:
בית וגם סיפור- מרכז מבקרים המספר את סיפורם של הטמפלרים בבית לחם הגלילית.
.אסטרוקיד - משחקייה לילדים בגן שמואל
 
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 6/23/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
טיולי הדן
טרקטורוני כלנית
אתר החרמון
פיינטבול הגולן
רייזר כפר בלום
חמי געש
חוות מונפורטויטו
רוב רוי
חוויות שטח- טיולי תומקארים ורייזרים
אגם חי יראון
אנימל קלאב
טיולי טרקטורונים בין הנחלים