מגדל צדק - מבצר צלבני על מקורות הירקון
קייקים
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

מגדל צדק - גן לאומי מגדל אפק

עמק יזרעאל
נקודת התחלה: חנייה מסודרת בכניסה לגן הלאומי
נקודת סיום: חנייה מסודרת בכניסה לגן הלאומי
מיקום:
עמק יזרעאל
עונות מומלצות:
סתיו
משך המסלול:
בין שעה ליום שלם
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות, ילדים, בעלי מוגבלויות, עגלות תינוקות, קבוצות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
מעגלי
מפה:
מפת סימון שבילים 7 - השרון ומערב השומרון
אורך:
כ - 3 ק"מ

לפעמים קשה להאמין שממש ליד הבית, במרחק נגיעה, ממתין מבצר עתיק עם נחל קסום ובריכת נופרים. הוסיפו לכך התאמה מושלמת לעגלות ובעלי מוגבלויות, צרפו לחגיגה גם מגוון שולחנות פיקניקים בצל חורשת איקליפטוסים, והרי לפניכם מסלול טיול במרכז אשר נחשב למומלץ במיוחד. היכן מתרחש הקסם? ובכן, לא תאמינו כמה זה קרוב לבית. הגן הלאומי מגדל צדק, אשר שוכן בדממה ציורית בסמוך למקורות הירקון, מזמין אתכם לצאת למסע בזמן.

בואו לטייל בשבילים מסודרים לצד אגם מרשים אשר ברווזים שוחים בו בשלווה מיוחדת. אתם מוזמנים גם לעלות ולסייר ברחבי מבצר צלבני עתיק, אשר הוקם לפני כ-800 שנים בשם "מיראבל" (הנוף היפה). בקיצור, אם אתם מחפשים מסלול טיול במרכז, הגעתם למקום הנכון.

קצת היסטוריה (באמת קצת...)

לפני אלפי שנים, שתי דרכים מרכזיות חיברו בין מצרים בדרום לדמשק בצפון. הראשונה, דרך המלך, עברה באזור הנגב וטיפסה צפונה במרחבי הערבה והבקעה. השנייה, דרך הים, עברה באזור מישור החוף ו"חתכה" לכיוון צפון מזרח באזור חוף דור. עדויות לשימוש בדרך הים ניתן לאתר עוד מתקופת הברונזה (כ-3,300 שנים לפני הספירה).

מידע זה חשוב עבורנו במיוחד משום שיש בו כדי לשפוך אור על מיקומו האסטרטגי של מיצר אפק (הנמצא בסמוך לראש העין). בשל הביצות הרבות שאפיינו את אזור השרון, ומנעו כל מעבר צפונה בנקודות אחרות, דרך הים התנקזה למשפך צר במיצר אפק. אי לכך, מי שרצה לשלוט על דרך הים באזור זה, היה צריך לשלוט על מצודת אפק.

בימי בית שני, שכן במקום יישוב יהודי בשם מגדל אפק. היישוב היהודי הוחרב על ידי הרומאים במהלך המרד הגדול. בראשית המאה ה-12, בשלהי השלטון הצלבני בארץ ישראל, הוקמה במקום המצודה אשר את בין חורבותיה אתם עומדים לסייר. בדומה למצודות צלבניות אחרות בארץ ישראל (כגון מבצר המונפורט או קלעת נמרוד), גם מצודת אפק הורחבה על ידי צבאות סלאח-א-דין אשר כבשו את ארץ ישראל בסוף המאה ה-12. המצודה נכבשה פעם נוספת על ידי הצלבנים במסע הצלב השלישי של ריצ'רד לב ארי. היא נבנתה מחדש על ידי הממלוכים והחל מהמאה ה-16 שכן במקום כפר ערבי.

אוקיי, איפה זה נמצא?

כפי שכבר אמרנו, הטיול למגדל צדק הוא טיול במרכז הארץ אשר מתאים במיוחד למשפחות עם ילדים. ניתן להגיע למקום עם עגלת תינוק וזאת תודות לשבילים המסודרים שנסללו במקום על ידי רשות הטבע והגנים. חשוב להדגיש כי הכניסה לגן הלאומי בתשלום.

הפארק המרשים נמצא בסמוך לראש העין והגישה הנוחה ביותר אליו היא מכיוון מחלף קסם. במחלף זה עליכם להשתלב עם כביש 444 דרך צומת ראש העין. כעת, סעו ישר עד לרמזור האחרון (מרחק של כ-4.5 ק"מ) ופנו שמאלה אל רחוב יהודה הלוי. כ-100 מ' לאחר הפנייה לרח' יהודה הלוי עליכם לפנות ימינה. מכאן, תתחילו לנסוע על דרך עפר באורך של כ-500 מ' עד לחניית המצודה (הכי פשוט זה לשים את הכתובת מגדל צדק ב-GPS...).

מסלולי הטיול בגן הלאומי מגדל אפק

בקופת הכניסה לאתר, תקבלו מדריך קצר ובו פירוט אודות המסלולים השונים במקום. לפניכם שלושה מסלולים אפשריים בפארק אשר שונים זה מזה במרחק ובמספר האתרים בהם תעברו. המסלולים נעים ממסלול קצר של כחצי שעה, דרך מסלול של שעה וחצי, ועד למסלול ארוך יותר הנמשך כשלוש שעות. הכל תלוי כמובן באנרגיות המשפחתיות ובסגנון שלכם.

כל המסלולים מבוססים על דרך מעגלית של כחצי שעה אשר מתחילה באגם, ממשיכה לבריכת החורף, עוברת לצד מבנים של מפעל המים המנדטורי, מטפסת למבצר מגדל צדק ומסיימת חזרה באגם. כעת, אתם יכולים לחזור לחנייה או להמשיך לאזור מקורות הירקון. שם ממתינים לכם אתרים נפלאים כגון בריכות הנופרים (מראה מרשים במיוחד אשר מאפיין את מקורות הנחל), גשר הרכבת, הסכר למדידת מפלס מי הירקון, בריכת דג לבנון הירקון, טחנת קמח, מבנה משאבה, בית החווה, בית הבטון הראשון בארץ ישראל וחצר קאסר.

אטרקציות נוספות במקום

הביקור בגן הלאומי מגדל אפק הוא דרך נפלאה להעביר את השבת ביחד עם חברים ובני משפחה. כבר בכניסה לגן המרשים, לא תאמינו כיצד מקום כה מדהים נמצא בסמוך לכרך העירוני. בנוסף, תוכלו לשלב כאן מסלול טיול למשפחות במרכז עם ארוחה ופיקניק בטבע. באזור החניה אשר למרגלות המצודה, הוצבו שולחנות פיקניק בצל חורשת עצי איקליפטוסים. במקום ישנם שירותים מסודרים ואפילו גני משחקים לילדים.

בקיצור, מומלץ להגיע עם ציוד לפיקניק ולשלב את הביקור במקום עם חוויה משפחתית בטבע. תוכלו כמובן להגיע עם שמיכה נעימה ולשבת על הדשא מול האגם. אפשר להכניס לשמורה בעלי חיים.

מסלולים מומלצים באזור
  • מקורות הירקון
  • יער קולה
  • יער ראש העין
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/16/2014
צולם ע"י
 מערכת
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
חווימה