יער ראש העין - ריאה ירוקה במרכז ופריחה מהממת
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

יער ראש העין ושביל פרחי הבר

תל אביב והמרכז
נקודת התחלה: חניון כניסה ליער ראש העין
נקודת סיום: חניון כניסה ליער ראש העין
מיקום:
תל אביב והמרכז
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
2-3 שעות
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, ילדים, בעלי חיים, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
מפת סימון שבילים 7 - השרון ומערב השומרון
אורך:
כ - 2 ק"מ

במרכז הארץ ובמרחק נסיעה קצר בלבד מהשרון וגוש דן, אתם מוזמנים לבקר ביער קסום. זהו יער ראש העין אשר מציע חוויה של טבע מתפרץ במקום המפתיע ביותר. היער משתרע על פני למעלה מ-1,000 דונמים ובמקום תוכלו להלך ביינות עצים ממגוון מינים. יער ראש העין נטוע לצד שתי גדותיו של נחל רבה, הקטן מבין יובליו של נחל הירקון. לאחרונה, הושק במקום פרויקט שיפוץ ושיקום אשר מטרתו להחזיר את החיים (והמים) לנחל, ולהביא לכך שזרימתו של נחל רבה תימשך לאורך כל השנה.

יער ראש העין הוא פינת טבע פסטוראלית ממש בלב הכרך הסואן. ברחבי היער הוצבו שולחנות פיקניק ותיהנו כאן משורה של נקודות חמד מוצלות ונעימות. כמו כן, תוכלו לפגוש ביער מרבצי פריחה נהדרים. בעיקר ב"שביל פרחי הבר", מסלול מעגלי של כק"מ המתאים לכל המשפחה.
יער ראש העין מהווה יעד פופולארי גם עבור רוכבי אופניים. מדי סוף שבוע, רוכבים רבים מדוושים לאורכו ולרוחבו של היער ונהנים ממסלולים נוחים ומאתגרים כאחד.

כמו כן, זהו יער מיוחד במינו וזאת משום שהוא מוגדר "יער קהילתי". על מנת לחבר בין תושבי העיר והטבע, הקרן הקיימת לישראל חברה לעיריית ראש העין והשיקה ביער ראש העין פרויקט קהילתי יחיד מסוגו. לאורך השנה, תושבי העיר עוזרים בטיפוח ובטיפול ביער. בזכות תרומתם הנהדרת לאתר המקסים הזה, נסללו במקום חניונים, נפרצו שבילי הליכה, אזורים שונים הונגשו לבעלי מוגבלויות, האתר העתיק אבן העזר שופץ ושודרג, והוכשרו מסלולי ניווט, מסלולי אופניים ומסלולי ריצה.

איפה זה נמצא?

הכניסה הראשית ליער ראש העין נמצאת בצומת הרחובות קיבוץ גלויות ונחל רבה. מכאן, תבחינו בדרך עפר מסומנת בירוק אשר מתאימה לנסיעת רכבים משפחתיים (יש שילוט במקום). בדרך תעברו מספר חניונים עד שתגיעו לאזור ממנו ניתן להמשיך רק ברגל או באופניים. כאן, מומלץ לחנות את הרכב ולהתחיל את הטיול.

מטיילים ביער בין אורנים

מסלולי הטיול המרכזיים ביער ראש העין מבוססים על ערוץ נחל רבה. זהו נחל אכזב אשר בחודשי החורף יכול ליהנות מזרימה מרשימה. למעשה, חודשים גשומים הופכים את נחל רבה לערוץ סואן וההליכה לצדו מעניקה תחושה של טיול ביער אירופאי (שימו לב, כאשר הנחל זורם, הרחצה במקום אסורה ומסוכנת).

ביער ראש העין תוכלו לפגוש פריחה מדהימה של כלניות (לבנות ואדומות), רקפות, דבורניות, צבעוני ההרים, חצבים ועיריות. כל הצבעוניות הזו ממתינה לכם בשביל מעגלי מקסים באורך של כק"מ הנמצא במרכז היער. מהמקום שבו הדרך חסומה לרכבים, עליכם ללכת בדרך עפר רחבה. לאחר כ-500 מ' תבחינו בשילוט מצד ימין ובסימון שבילים אדום. זהו שביל פרחי הבר אשר מזמין אתכם לחוויה פסטוראלית וציורית של טבע וצבע. בתחילת השביל תהיו מוקפים בעצי ברוש רמי צמרת, ולאחר מכן העצים יתחלפו באורנים.

שביל פרחי הבר מטפס על השלוחה ומגיע בסופו של היום לתצפית מרשימה. בראש הגבעה תפגשו את שרידי יישוב קדום אשר ארכיאולוגיים מעריכים שראשיתו בתקופה הביזנטית. במקום, הקרוי חורבת דייר, נותרו מספר שרידים של מבנים עתיקים. המרחב כולו נשקף מנקודת התצפית שהוכשרה כאן על ידי הקרן הקיימת לישראל. ממזרח תוכלו לראות את גבעות השומרון, ומצפון את כביש חוצה שומרון וכפר קאסם. העיר ראש העין מתחבאת מדרום.

במסגרת פרויקט היער הקהילתי, תושבי ראש העין נטעו ביער מגוון רחב של מיני עצי יער וחורש. בין השאר, תפגשו ביער ראש העין אלות אטלנטיות, שקדיות, חרובים מצויים, כלילי חורש, שיזפים וכמובן אורני צנובר. בשנת 2006, תודות לסיוע מצד ידידי הקרן הקיימת לישראל באוסטרליה, אפיק נחל רבה שופץ ומהמקום סולקו מינים רבים של צמחים פולשניים. כמו כן, ניטעו ביער בוסתן וחורשת זיתים.

מסלולים נוספים באזור:
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 5/14/2014
צולם ע"י
 מערכת
חלום עולמי
ירוק על הנחל
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
רייזר כפר בלום
חמי געש
חוות מונפורטויטו
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ