טיול במכתש הקטן, המכתש הקטן, טיול בערבה
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

טיול קטן במכתש הקטן

ערבה
נקודת התחלה: חניון לילה סמוך למכתש
נקודת סיום: חניון לילה סמוך למכתש
מיקום:
ערבה
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
4-5 שעות
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות, ילדים
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
הלוך חזור
מפה:
סימון שבילים 14 - צפון הערבה ומזרח הנגב
אורך:
כ - 3 ק"מ

המכתש הקטן הוא ללא ספק אחד המסלולים המקסימים ביותר באזור הערבה. אמנם זהו המכתש הקטן ביותר מבין שלושת המכתשים שבנגב, אך רבים סבורים כי הוא דווקא היפה ביותר מבין החבורה. הטיול במכתש הקטן, הקרוי גם "מכתש חצרה" (על שם הנחל אשר מנקז אותו), הוא מסלול מומלץ למשפחות המתאים גם לקבוצות עם ילדים. עם זאת, הירידה והעלייה למכתש אינן פשוטות ועל כן יש לעשות אותן בזהירות.

קצת על המכתש הקטן

המכתש הקטן מגיע לעומק של כ-400 מ' וצורתו כמעט מעגלית באופן מושלם. אורכו המקסימלי של המכתש הוא כ-8 ק"מ, ורוחבו כ-6 ק"מ. ישנם שני שבילים מרכזיים אשר מובילים אותנו לטיול במכתש הקטן – מעלה חצרה ומעלה עלי. במידה ואתם נופשים בערבה ומחפשים מסלול טיול מומלץ באזור, המכתש הקטן יכול לענות על כל דרישותיכם (ויותר). זוהי חוויה נפלאה לכל המשפחה אשר משלבת עבורכם נופים מדבריים קדמוניים, חולות צבעוניים, שמיים צלולים ואווירה פסטוראלית מיוחדת במינה.

עד שנת 1942, המכתש הקטן לא זכה כלל לאזכור במפות ארץ ישראל. למעשה, המכתש התגלה לגמרי במקרה על ידי חברים בתנועת "המחנות העולים". הקבוצה טיילה במקום וגילתה את "הבור" (המכתש). הגילוי המרעיש הפתיע אפילו את המדריך הבדואי של המסיירים. כאשר החברה הלאומית לנפט ערכה חיפושים אחר נפט באזור הנגב, נפרצה לראשונה דרך של כ-13 ק"מ אשר מחברת את כביש באר-שבע סדום עם המכתש הקטן. הדרך נפרצה על ידי הקרן הקיימת לישראל בשנת 1958.

תודות ליופיו הרב של המכתש הקטן, ובשל ייחודו הגיאולוגי, הוא נחשב לערך טבע עולמי. אי לכך, רשת הטבע והגנים מקפידה לבצע במכתש עבודות שיקום ושימור באופן שוטף.

איך מתחילים?

המסלול שלפנינו הוא מסלול מעגלי אשר מתחיל בחניון לילה במכתש הקטן, יורד למכתש במעלה עלי, ומטפס חזרה באותה הדרך. שימו לב, מדובר במסלול למיטיבי לכת וזאת משום שהעלייה חזרה במעלה עלי איננה מן הפשוטות. עם זאת, הנוף המשגע אשר ילווה אתכם במהלך הטיול, והקסם המדברי המיוחד של המכתש הקטן, שווים את הכל.

על מנת להגיע לנקודת ההתחלה של המסלול, עליכם לנסוע לכיוון דרום מזרח על כביש 227. כמה ק"מ לפני שתגיעו אל הירידות של מעלה עקרבים, תשימו לב לשילוט המפנה את שמאלה לכיוון "מצפה המכתש". כעת, עליכם לפנות לפי השילוט. לאחר נסיעה קצרה תגיעו אל חניון הלילה. במקום תבחינו בסימון של שביל ישראל (כחול-כתום-לבן), עדות לחשיבותו של המכתש הקטן בנופי ארץ ישראל.

במהלך טיולנו במקום לא ניקח את שביל ישראל אלא נתחיל לטייל על בסיס סימון שבילים אדום. השביל האדום לוקח אותנו צפונה לעלייה אשר בסופה יתגלה לפנינו אחד הנופים המדהימים ביותר בישראל – המכתש הקטן במלוא הדרו ותפארתו. כדאי ואפילו מומלץ לסטות לעיתים מהשביל המסומן אל קירות המכתש. עם זאת, הקפידו לשמור על כללי הזהירות ודאגו כי ילדים קטנים לא יתרוצצו בשטח ללא פיקוח והשגחה. אל תפספסו הזדמנות לצלם תמונות מדהימות על רקע המכתש.

חולות צבעוניים ונחלים מדבריים

השביל האדום ממשיך לכיוון מעלה עלי, אשר יכניס אותנו אל המכתש הקטן. שימו לב, כפי שצוין לעיל, מעלה עלי איננו שביל פשוט ויש להיזהר במהלך ההליכה. לאחר כ-25-30 דק', תיכנסו אל תוך המכתש. כעת, אתם יכולים להסתובב במכתש וליהנות מהחולות הצבעוניים והנופים המרשימים. מומלץ להגיע עם בקבוקים ריקים בכדי למלא אותם בחולות המדליקים.

לאחר שתבלו בסיורים קלילים בתוך המכתש, תוכלו לחזור על עקבותיכם ולעלות במעלה עלי לכיוון הרכב שבחניון הלילה. היות והעלייה במעלה עלי איננה קלה, התחילו בצעידה כשעתיים לפחות לפני שקיעת השמש. תכננו היטב את לוחות הזמנים והקפידו על הזהירות בדרך.

צימרים באיזור: 
בית קטן בערבה


מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 11/12/2013
צולם ע"י
 אסתר ענבר - מערכת ויקיפדיה
חלום עולמי
טיולי הדן
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
חמי געש
חוות מונפורטויטו
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ