טיול מעגלי לנחל זוויתן והמפל היפה בגולן
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

טיול לנחל זוויתן ומפל זוויתן

רמת הגולן
נקודת התחלה: חניון יהודיה
נקודת סיום: חניון יהודיה
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
חצי יום
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות
דרגת קושי:
בינוני
סגנון:
מעגלי
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 6 ק"מ

ליד קצרין, בירת רמת הגולן, נחל זוויתן הוא אחד המוקדים המומלצים לטיול בישראל. הנחל המקסים זורם בכל ימות השנה ובעונות הגשומות שפיעת המים בו מאסיבית וקצבית. לאורך הנחל פרושות נקודות חמד רבות והמסלול הפופולארי הזה מתאים למשפחות, קבוצות, זוגות וילדים.

איפה זה נמצא?

ישנן מספר דרכים אשר מתאימות לטיול בנחל זוויתן עליון. כאן נציע מסלול מעגלי אשר מתחיל ומסתיים בחניון יהודייה ואורכו כ-6 ק"מ. אתם יכולים כמובן להזין ב-GPS את חניון יהודייה או פשוט לעקוב אחר ההוראות הבאות. החניון נמצא צמוד לכביש 87, על הגדה המערבית של הכביש בין צומת קצרין דרום לצומת יהודייה. בחניון יש שירותים מסודרים (אין מלתחות) והוא מתאים להחלפת בגדים עם החזרה מהמסלול הרטוב.

יוצאים לדרך אל הנחל והמים

לאחר שתחנו את הרכב בחניון יהודייה עליכם לאתר השביל הכחול שמתחיל לנוע מערבה לכיוון נחל זוויתן. מימינכם תוכלו לראות את שמורת יהודייה (אבל זה כבר טיול אחר לגמרי). השביל הכחול נוח להליכה והוא רחב אך חשוף לשמש. למעשה, חלק בלתי מבוטל מהמסלול יהיה תחת כיפת השמיים ועל כן חשוב להצטייד בכובע, קרם הגנה וכמובן מים רבים.

כעבור כ-600 מ' תגיעו לפיצול שבילים בין הכחול והשחור. עליכם להמשיך עם השביל השחור לכיוון צפון (ימינה) ובסמוך לפיצול תוכלו לראות את שרידיו של כפר סורי נטוש ששכן במקום ונקרא חורבת א-שיח' חסין. השביל ממשיך וזורם עם ירידה מתונה תוך כדי שאתם נדרשים לחצות מדי פעם תעלות מים קטנות ויובלים נחמדים. כעבור כ-45 דק' הליכה תגיעו לכניסה לערוץ נחל זוויתן.

הנחל עם הזוויות

נחל זוויתן קיבל את שמו משום שהוא זורם בפיתולים ובזוויות רבות. עם ההגעה לערוץ הנחל, תבחינו בשביל נוסף שמסומן באדום. עליכם לרדת שמאלה עם השביל האדום אשר הולך באלגנטיות צמוד לערוץ. בתוך זמן קצר תבינו שההליכה משתלמת ולפניכם שתי בריכות גדולות ומרהיבות - בריכות משושי הזוויתן. הבריכות ידועות בשמן בעקבות טקסטורת הבזלת אשר תוחמת אותן בצורות עזות של משושים ומחומשים. חלק מהמשושים גדולים דיו בכדי לשמש לכם כמקומות ישיבה נעימים או מקפצות למים. הניחו את התיקים, שלפו את פק"ל הקפה, והיכנסו לטבילה צוננת. המים קרים ועמוקים והחוויה נפלאה. אכן, פינת גן עדן.

לאחר העצירה בבריכות, תוכל להמשיך עם השביל האדום אשר יורד באיטיות בערוץ הנחל. כעבור כ-20 דק' על הגדה המזרחית תתחילו לשמוע את רעש המים אשר שוצפים במפל הזוויתן. עוד 5 דק' הליכה ואתם כבר בעמדת תצפית מרשימה אל המפל. מפל זויתן, הידוע גם כמפל הנחושת, הוא אחד ממפלי האיתן הגדולים ביותר בישראל. המים מתרסקים כאן אל בריכה טבעית מגובה של כ-30 מ'.

התצפית המסודרת נעימה לעצירה וכיף לשטוף את העיניים עם המראה המרהיב של הערוץ הירוק והתוסס. המשיכו עוד כ-5 דק' על השביל האדום עד לפיצול שבילים עם השביל הכחול. זהו הפיצול אשר ממנו תחזרו בהמשך לכיוון הרכב. בכדי להגיע אל הבריכה אשר למרגלות מפל זוויתן, עליכם לפנות ימינה ולרדת במדרגות בזלת ואחר כך בסולם נחמד. ההליכה למטה תלולה אך לא מסוכנת.

תוך כרבע שעה תגיעו אל גולת הכותרת של המסלול – הבריכה שלמרגלות מפל זויתן. מומלץ ואף רצוי לשחות תחת המפל וליהנות ממקלחת קרירה מתוצרת אמא אדמה. על מנת לחזור אל הרכב עליכם לשוב חזרה אל הפיצול עם השביל הכחול ולפנות שמאלה. השביל האדום חוזר חזרה לחניון כעבור כ-40 דק' הליכה.

מסלולים מומלצים באזור:

למתקשים בהליכה אנו ממליצים על טיולי סוסים , טיולי שטח או בחודשי הקיץ קטיף עצמי

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 7/30/2015
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי