טיול לברכת רם - אגם מרהיב בין הרים ובין כפרים
נופש סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

טיול לברכת רם - אגם קסום בדרך לחרמון

רמת הגולן
נקודת התחלה: שביל ירוק ליד כביש 98
נקודת סיום: שביל ירוק ליד כביש 98
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעה עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 1 ק"מ

בין מקורות המים ברמת הגולן, ברכת רם היא ללא ספק אחת המפורסמות. בסמוך ליישוב הדרוזי מסעדה, ובדרך אשר עולה לכיוון פסגת החרמון, שוכן אגם טבעי מיוחד במינו. ברכת רם קיבלה את שמה מהמילה הערבית "ראן" אשר פירושה "פיילה". זאת, בשל מימיה המתוקים וצורתה העגולה. במשך אלפי שנים, וכמובן שגם היום, הבריכה מהווה מאגר מים חשוב ביותר עבור תושבי הסביבה. הבריכה המרשימה מספקת כיום מים עבור הכפרים הדרוזים ויישובים נוספים ברמת הגולן.

בקיצור, אם אתם מחפשים מסלול טיול בצפון אשר משלב נופים של הר החרמון עם אגם טבעי בצבע כחול עז, ברכת רם יכולה בהחלט להיות "על המפה" שלכם. את הטיול אל הבריכה תוכלו כמובן לשלב עם ביקור באחד הכפרים הדרוזים של רמת הגולן. זוהי הזדמנות נפלאה ליהנות מאחר צהריים מלא הכולל גם טיול בטבע וגם ארוחה במסעדה אותנטית עם מטעמים תוצרת הגולן.

איפה זה נמצא?

ישנם כמה מסלולים אפשריים אשר מגיעים אל ברכת רם. באתר קופונופש נגיש לכם כעת את המסלול הקליל והנוח ביותר (הנחשב גם לאחד המסלולים הקצרים המובילים לאגם המקסים). מסלול זה מתחיל בכביש 98 ולוקח אתכם ישירות אל הבריכה. תוכלו להתחיל את המסלול לפני כן, במושב אודם, ולכלול גם טיפוס על פסגת הר אודם והליכה ביער מקסים דרך שמורת סחלבים. נקודת ההתחלה של השביל הירוק נמצאת על כביש 98, צפונית לבוקעתא ודרומית למסעדה. תבחינו בשביל אשר יוצא לכיוון צפון-מזרח. זהו שביל רחב המסומן בסימון שבילים ירוק.

יוצאים לדרך אל האגם שבין ההרים

לאחר שתחנו את הרכב, תתחילו ללכת ברגל על בסיס השביל הירוק. השביל מתפתל בין שטחים חקלאיים וההליכה אל עבר ברכת רם יוצקת תוכן בביטוי ארץ בראשית. לאחר כק"מ וחצי, תגיעו אל האגם המרשים. ברכת רם היא למעשה אגם אשר נקווה בתוך לוע של הר געש. היות ומימי הבריכה הם מי תהום (ולא מי גשמים), האגם איננו מתייבש בחודשי הקיץ.

אתם מוזמנים כמובן לערוך פיקניק קטן בטבע מול הבריכה ובימי הקיץ החמים אפשר גם להיכנס לטבילה קצרה. עם זאת, שימו לב שאין במקום שירותי הצלה ועל כן הימנעו מכניסה אל המים העמוקים. שכשוך רגליים יכול בהחלט לספק את החוויה. כאשר תשבו על שפת ברכת רם, תוכלו לספר לילדים אודות אחת האגדות המפורסמות ביותר של האגם המקסים הזה. תושבי האזור האמינו במשך אלפי שנים כי נחל תת קרקעי מחבר בין ברכת רם לבין נחל הבניאס. זאת, למרות שבשל מבנה הקרקע במקום, אין לתיאוריה כל בסיס הגיוני.

למעשה, כבר במיתולוגיה היוונית מוזכר הקשר שבין הבריכה והנחל. על פי המיתולוגיה, אל הרועים, פאן, איבד את חלילו בברכת רם ומצא אותו לאחר מכן כאשר הוא שט על פני מימי הבניאס. מיתוס רב שנים זה מצא גם ביטוי בכתביו של יוסף בן מתתיהו אשר מציין ניסוי שנערך במקום ובמהלכו התגלתה הזרימה התת קרקעית. שימו לב, לפני שאתם יוצאים לחקור את הנחל התת קרקעי, כדאי שתדעו כי פיזיקאים שחקרו את הנושא קבעו במפורש שנחל כזה איננו קיים. על פי המחקר הפיסיקאלי, אם ברכת רם הייתה קשורה לנחל הבניאס היא הייתה מתייבשת בתוך פחות משלושה שבועות. ברכת רם מופיעה גם במסורת היהודית. על פי המדרש, לאחר המבול בפרשת נח, נותרו בארץ ישראל שלושה מקורות מים בלבד וביניהם ברכת רם, חמי טבריה וחמי גדר.

זאת ועוד, באתר ארכיאולוגי חשוב מאין כמוהו. באזור זה התגלה הייצוג הארכיאולוגי העתיק ביותר בעולם של צלם אנוש. מדובר על פסל פרה-היסטורי שזכה לכינוי "ונוס מברכת רם". על פי ההערכות, הצלמית שימשה כסמל רוחני או דתי קדום. כיום, היא מוצגת במוזיאון ישראל בירושלים.

מסלולים מומלצים באזור: אטרקציות באיזור:
רוד אפ - Road Up- טיולי טרקטורונים במג'דל שמס

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 4/1/2014
צולם ע"י
 Shutterstock
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מיי בייבי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי