מתחם שרונה - טיול למשפחות בתל אביב של פעם
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

טיול במושבה שרונה - טיול לתל אביב של פעם

תל אביב והמרכז
נקודת התחלה: מתחם שרונה
נקודת סיום: מתחם שרונה
מיקום:
תל אביב והמרכז
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעתיים עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, ילדים, בעלי מוגבליות, בעלי חיים, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
סיור במתחם
מפה:
סימון שבילים 10 - גוש דן ופלשת
אורך:
כ - 1 ק"מ

אם אתם מחפשים מסלול טיול בתל אביב שמתאים לכל אחד - זוגות רומנטיים, משפחות וקבוצות - אתם מוזמנים לבקר במתחם החדש והמרהיב של שכונת שרונה המשופצת. היכונו למסע קסום אל תל אביב הישנה, אל מה שהיה פעם מושבה חקלאית ולא מגדלי יוקרה. כאן, בין ישן לחדש, נדמה כי החן של תל אביב מתגלה במלוא עוצמתו. מתחם שרונה הוא אזור פסטוראלי ויפיפה עם שלל רחובות הולנדים ציוריים שמתפתלים ביינות מבנים עתיקים ששופצו ושודרגו "כמו פעם".

בעבר, שרונה הייתה מושבה חקלאית עטופה בדונמים רבים של שדות, מטעים ופרדסים. יואל משה סלומון (כן, זה מהשיר), אשר התפעל מאד מהמושבה החקלאית, תיאר אותה בכתביו ערב עלייתו לפתח תקווה:

"בתיהם (של תושבי שרונה) בנויים במשטר נאה, ויושביה רואים פרי בעמלם. המראה הנעים הזה גורם ללבב האיש הישראלי צער ויגון, עונג ונחת גם יחד; לבבו ישמח בראותו כי ארצנו מוכשרת להתהפך כגן אלוקים אשר תעבד ביד חרוצים עד כי לא יקוו לאיש ולא יצפו למתנת בשר ודם... ולעומת זאת, כלימה תכסה פנינו בזכרנו כי העמים אשר לא מבני עמנו יהיו הראשונים לחונן ארצנו הקדושה" (מתוך: תל אביב ואתריה – כתב עת לאתרי ארץ ישראל, חוברת 48-49, עמ' 148).

במבנים המרהיבים של שכונת שרונה המחודשת ממתינים לכם כעת מקומות בילוי, חנויות, גלריות אמנות, אזורי קניות ועוד. בין המבנים פרושות פינות נוי מטופחות וכן מדשאות עליהן ניתן לערוך פיקניק רומנטי או ארוחת צהריים משפחתית. בשעות הערב, מתחם שרונה עוטה על עצמו תאורה מעוצבת אשר מחזירה אתכם לרגע אל תל אביב של ראשית המאה.

איפה זה נמצא?

מתחם שרונה ממוקם במרכז תל אביב, בין מחנה הקריה בצפון (רח' קפלן), לבין רח' הארבעה בדרום. באזור מספר חניונים אשר מציעים חנייה בשפע והגישה לשכונה הוותיקה נוחה גם למשפחות עם ילדים או מטיילים בעלי מוגבלויות.

בילוי, פנאי, פיקניק, גלריות ועוד

הדרך הכי טובה לטייל בשרונה היא פשוט להסתובב בנחת במתחם הציורי. במקום ממוקמים שלטים אשר מספרים אודות המבנים השונים, ומומלץ לערוך פיקניק קליל על המדשאות. כמו כן, מתחם שרונה מציע למבקרים חוויה ייחודית ועדכנית של בילוי וקניות. בתי המושבה המקסימים חודשו בקפידה על מנת לשמר גם היום את מראם שובה הלב, ובמבנים הוותיקים פועלות מסעדות מצוינות וכן חנויות של מותגים מובילים.

מארג הגנים הירוקים משתלב היטב בין הרחובות ההולנדיים והופך את הביקור בשרונה לטיול מקסים בלב תל אביב. המתחם עטוף באווירה נינוחה ורגועה ומתקיימים בו מעת לעת הופעות רחוב ומופעי תרבות. 

אחד האלמנטים היפים ביותר של מתחם שרונה בא לידי ביטוי בניגוד שבין המבנים העתיקים מכאן, ומגדלי היוקרה של תל אביב מכאן. אם תרימו את הראש, תוכלו לראות היטב את מגדלי עזריאלי מתנשאים אל על ואת פרויקט המגורים היוקרתי שנבנה זה עתה בצדו הדרומי של המתחם. למרות שהשכונה המשוחזרת ממוקמת בלב הסואן של תל אביב, השלווה והשקט מאפיינים את הטיול והופכים אותו ל"ביקור בארץ אחרת".

סיפורה של היסטוריה

שרונה הייתה במקור מושבה טמפלרית אשר הוקמה צפונית ליפו בשלהי המאה ה-19. אבן הפינה להקמתה של הונחה בשנת 1871 ובדומה למושבות טמפלריות אחרות, גם כאן ההשראה לבנייה נלקחה מכפרים גרמניים חקלאיים.

הטמפלרים אשר בנו את המושבה האמינו בחיי חקלאות והמבנים היו עטופים באלפי דונמים בהם גודלו כרמים, הדרים, חיטה, עצי זית ועוד. מדהים לחשוב על כך שהג'ונגל הסואן של תל אביב היה בעבר מושבה חקלאית. הרחוב הראשי של המושבה, רחוב קפלן של ימינו, נקרא באותם ימים רחוב כריסטוף הופמן (תיאולוג גרמני שנמנה על מייסדיה של תנועת הטמפלרים, התגורר במושבה הגרמנית בירושלים ונפטר בה בשנת 1858). רחוב זה נפגש עם "דרך הים", רחוב דוד אליעזר כיום. שני הרחובות יצרו מבנה של צלב, כמו במושבות טמפלריות אחרות בישראל.

בזמן המנדט הבריטי, האוכלוסייה במושבת הטמפלרים גדלה והגיעה עד לכדי כ-430 תושבים. מרבית התושבים התפרנסו מחקלאות ובשנת 1925 שרונה אף הוכרזה כ"מועצה מקומית". בימים ההם, הייתה זו המושבה הטמפלרית המתקדמת ביותר בארץ ישראל. שקיעתה של שרונה הגרמנית החלה כמובן עם עליית היטלר לשלטון. חקיקת חוקי נירנברג בגרמניה, והקמתם של שני סניפים של המפלגה הנאצית במושבות הטמפלרים. במקביל, היישוב היהודי החל להחרים את התוצרת החקלאית של המושבה התל אביבית.

כאשר החלה מלחמת העולם השנייה, שהייתה למעשה מלחמה בין בעלות הברית ובראשן בריטניה לבין גרמניה הנאצית, שלטונות המנדט בארץ הפכו האת שרונה למחנה מעצר בו נעצרו גם טמפלרים מיפו. במהלך השנים, הטמפלרים גורשו מהמקום ובנובמבר 1943 המושבה אבדה את היותה "מועצה מקומית". לקראת סוף מלחמת העולם השנייה, נותרו במושבת שרונה כ-50 תושבים בלבד.

לאחר המלחמה, שרונה הייתה לבסיס צבאי בריטי שהיה נתון להתקפות מצד כל המחתרות היהודיות. בין התקיפות המפורסמות על המתחם זכורה מכל ההתקפה של מחתרת לח"י באפריל 1947. מעט מן התושבים הטמפלרים נותרו להתגורר בשרונה גם לאחר תבוסת גרמניה הנאצית, אולם גם הם עזבו את הארץ ובמיוחד לאחר שאחד ממנהיגי הקהילה, גוטהילף וגנר, חוסל על ידי הפלמ"ח בעקבות זיקתו לנאציזם ותמיכתו בכנופיות הערביות.

טיולים מומלצים באזור:
 • טיילת תל אביב
 • טיול יפו העתיקה
 • המרינה של יפו, קסם ים תיכון
 • חוף התופים
 • שכונת נווה צדק
 • מתחם התחנה בתל אביב
 • גן העצמאות
 • שדרות רוטשילד
 • גן מאיר
 • נמל תל אביב
 • גן צ'ארלס קלוד
 • שדרות בן גוריון בתל אביב
 • כיכר רבין
 • יער ראש הציפור
 • גבעת נפוליאון ושבע הטחנות
 • טיול בכרם התימנים
 • שוק הכרמל
 • פארק מנחם בגין
 • החופים היפים של תל אביב
 • מקורות הירקון
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/5/2015
צולם ע"י
 מערכת
חלום עולמי
ירוק על הנחל
מיי בייבי
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ