אופניים בשביל סובב כנרת מהאון למושבה כנרת
טאבה סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

טיול אופניים סובב כנרת - מקיבוץ האון למושבה כנרת

כנרת
נקודת התחלה: קיבוץ האון
נקודת סיום: תמר בכפר, המושבה כנרת
מיקום:
כנרת
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
כשעתיים
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, ילדים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך חזור (אפשר גם מעגלי מתמר בכפר)
מפה:
סימון שבילים 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
אורך:
כ - 8 ק"מ

שביל סובב כנרת הוא מיזם מיוחד במינו אשר מאפשר לכם לשייט באלגנטיות עם כל המשפחה בין נופים קסומים וציוריים. כיום, השביל מקיף כמעט את כל האגם ואנו מזמינים אתכם להשתתף בטיול מדליק אשר מתחיל בקיבוץ האון ומסתיים בחנות תמר בכפר אשר במושבה כנרת.

זוהי אטרקציה באזור כנרת אשר מחברת עבורכם את כל מה שרק אפשר לבקש - נופים, היסטוריה, תרבות, ספורט וחוויה לכל המשפחה. בסופה, תגיעו אל החנות תמר בכפר ותוכלו לבקר באחד היעדים הפופולאריים ביותר בצפון - חנות תוצרת הארץ אשר מציעה מגוון עשיר של חליטות, תבלינים, שמני זית, יינות, דבש ושלל הפתעות נוספות פרי עמלם של חקלאי האזור. 

בחנות תמר בכפר הוקם גם מרכז מבקרים אשר מזמין אתכם להכיר קצת יותר את האופי המיוחד של חלוצי כנרת, שהגיעו אל העמק השומם לפני כ-100 שנה והפכו אותו לאחד האזורים החקלאיים הפורחים והמלבלבים ביותר בישראל. זאת, בעיקר בזכות תושייה רבה ואמונה אדוקה בצדקת הדרך.
 
יוצאים לדרך
 
מסלול האופניים שלפנינו מתחיל בכניסה לכפר הנופש האון, בתחנת הדלק. את הרכבים ניתן להחנות כ-500 מטרים לפני הכניסה לקיבוץ האון. מדרום לחנייה נבחין בשלט אבן עליו כתוב במפורש "שביל אופניים סובב כנרת".

שביל אופניים זה, המתאים גם לרוכבים מתחילים, מתפתל מיד בציוריות מרשימה בין שדרת איקליפטוסים גבהי צמרת. תוך כדי שאנו מפזמים את שירה הידוע של נעמי שמר – חורשת האיקליפטוס, הגשר, הסירה – נבחין ממערב לנו בנופה המרהיב של הכנרת התכולה.
 
שביל האופניים ממשיך כטיילת ויורד דרומה אל קיבוץ מעגן. כאשר נגיע לקיבוץ מעגן נפנה ימינה ונקיף את היישוב. זאת, בעוד אנו ממשיכים ברכיבה אל עבר צמח. אם נביט שמאלה, נראה כעת את שרידיה של תחנת הרכבת המיתולוגית של רכבת העמק (הידועה גם בשמה – תחנת הרכבת סמח).
 
התחנה הוקמה כאן על ידי השלטון העות'מאני לפני כ-120 שנה (שנת 1905). זאת, מתוך מטרה להקים קו רכבת ישיר לכיוון דמשק (ולשפר את מצבם הכלכלי של תושבי האזור). בנוסף, נראה כאן את בית גבריאל ואת המכללה האקדמית כנרת (מכללת עמק הירדן). השביל ממשיך ולוקח אותנו, דרך צומת צמח, אל האנדרטה לחללי עמק הירדן. לאחר מכן, הטיילת היפיפה מגיעה ממש עד לכניסה לקיבוץ דגניה.
 
דגניה הוא הקיבוץ הראשון שהוקם בארץ ישראל. הוא נחשב עד היום ל-"אם הקבוצות" או, אם תרצו, "אם הקבוצות והקיבוצים". למעשה, כאן הוגשם לראשונה החלום על ההתיישבות הקיבוצית, צורת התיישבות ייחודית לחלוצי ארץ ישראל שאין כמוה בעולם כולו.
 
אתרי המים ההיסטוריים - משקיפים על סכר דגניה ומבקרים בבית המוטור
 
שביל האופניים חוצה כאן את הכביש וממשיך לאורך טיילת אספלט סלולה. לאחר נסיעה קצרה, נגיע אל סכר דגניה, הסכר שנבנה על ידי פנחס רוטנברג (בשנת 1932) בכדי לווסת את זרימתם של מי הכנרת. זאת, מתוך מטרה להפיח רוח חיים במפעל החשמל העברי הראשון. עם השנים, כאשר מפעל החשמל של "הזקן מנהריים" פסק לפעול, סכר דגניה הפך לסכר שמווסת את מעבר מי הכנרת לנהר הירדן לפי דרישות המוביל הארצי. תוכלו להבחין גם ברשתות בסכר אשר נועדו למנוע תנועת דגים מהאגם לנהר. 
 
לאחר תצפית על סכר דגניה, השביל פונה שמאלה בכניסה לקבוצת כנרת. משמאלנו, נוכל להבחין באתר הירדנית. מדובר באתר טבילה לצליינים אשר משמש כמוקד עלייה לרגל לתיירות נוצרית בארץ הקודש. למעשה, אתר הטבילה המקורי בירדן, והקדוש לציבור הנוצרי, נמצא הרחק מכאן בצפון ים המלח (קאסר אל יהוד). אתר הירדנית הוקם בכדי להיות אתר טבילה לנוצרים המבקרים בישראל.
 
בצד השני, מימין, נבחין בבית המוטור. בית המוטור, כשמו כן הוא, היה מבנה אשר שימש את החלוצים לשאיבת מי הירדן לטובת השקיית השטחים החקלאיים. במקום ניתן לראות שלט אשר מספר את סיפורו של המקום בימים שבהם מי הירדן נשאבו בעזרת גז לטובת חקלאות עברית (ושתייה).
 
ביצות שהפכו לבריכות דגים שהפכו לשמורת טבע
 
עלינו לפנות כעת לכיוון בית המוטור, לחלוף על פניו, ולנסוע אל בריכות הדגים על אחת מדרכי העפר. זהו ללא ספק אחד האזורים היפים ביותר לטיול בסביבת הכנרת. אתר הבריכות, הידוע גם בשם שמורת הירדן, הוא למעשה האפיק הקדום של הנהר. כאשר חלוצי כנרת ודגניה הגיעו לכאן בראשית המאה ה-20, האזור כולו היה מלא בביצות. בזכות עבודה מאומצת, החלוצים הצליחו לייבש את מרבית הביצות ולהפוך אותן לשטחים חקלאיים לתפארת.

אולם, לא כל הביצות יובשו וחלקן נאחזו בעוז בקרקע. אי לכך, הביצות הוסבו לכדי בריכות דגים ושימשו את ענף המדגה של קיבוץ כנרת. במרוצת השנים, ובעקבות אילוצים כלכליים, בריכות הדגים ננטשו והמקום שופץ והפך לפנינת חמד בטבע.

שביל האופניים שלנו מקיף את הבריכות ומגיע אל גן רחל. מטע דקלים שניטע לזכרה של רחל המשוררת ("שם על חוף הים, יש דקל שפל צמרת, סתור שיער הדקל כתינוק שובב"). כעת, לאחר שהגענו עד הלום, נמשיך את הטיול עם ביקור בבית העלמין העתיק של כנרת, היכן שנחים למנוחת עולמים אישים והוגים חשובים בתולדות ימיה של הציונות. בין השאר, נוכל למסור דרישת שלום למשוררת רחל, למשוררת נעמי שמר, לברל כצנלסון, למשה הס ולרבים נוספים.

נמשיך בדרך גן רחל אל החנות של תמר בכפר. בחנות נרכוש מוצרי מזון מזינים ובריאותיים, נשב על ספסלי הפיקניק שתחת מטעי התמרים, וננשום עמוק את האוויר הפתוח והנוף המרהיב.

מסלולים מומלצים באזור:
 
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 7/29/2014
צולם ע"י
 תמר בכפר
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
קופונופש לקבוצות
קלאב קאר בית הלל
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
הבימה