חוף אכזיב - ביום שבו תתאהבו באחד החופים היפים בישראל
טאבה סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

חוף אכזיב - לטייל בחוף היפה בישראל

גליל מערבי
נקודת התחלה: אתר ראש הנקרה
נקודת סיום: חניית פארק אכזיב
מיקום:
גליל מערבי
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
שעתיים עד יום שלם (עושים פיקניק?)
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, ילדים, בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
נקודת התחלה ונקודת סיום
מפה:
סימון שבילים 2 - הגליל העליון
אורך:
כ - 3 ק"מ

אם אתם מחפשים מסלול טיול בגליל המערבי, בוודאי שמעתם כבר על חוף אכזיב. כן, כן, החוף הכחול והבתולי, אשר מתנגש בחלקו הצפוני עם מצוקי ראש הנקרה הלבנים, הוא ללא ספק מסלול טיול בצפון שמרומם את הרוח ומעמיק את הנפש. לאורך חוף אכזיב, גלי הים מתנפצים בסערה קסומה על אחת מרצועות החוף הבודדות שעוד נותרו לנו בתצורתן הטבעית.
 
כעת, אנו מזמינים אתכם למסלול קצר לכל המשפחה אשר במהלכו תחשפו אל העולם העשיר של החי והצומח בחוף אכזיב. מסלול הטיול שלפניכם מתאים גם למשפחות עם ילדים וההליכה הקלה הולמת אפילו מנשאי תינוקות. מיותר לציין כי בשעות הערב, כאשר השמש צובעת את קו הרקיע בגוונים עמוקים של אדום וצהוב, החוויה הרומנטית של חוף אכזיב מתגברת במלוא עוצמתה. ואכן, אין ספק שחוף אכזיב הוא אחד החופים היפים ביותר בישראל.
 
איפה זה נמצא?
 
חוף אכזיב ממתין לכם בשלווה ציורית בחלקה הצפוני ביותר של רצועת החוף של ישראל. את הטיול שלנו נתחיל הפעם בחלקו הצפוני ביותר של החוף, בחניית אתר ראש הנקרה. שימו לב, היות וההליכה מראש הנקרה לקו החוף מתחילה בירידה תלולה, מומלץ לעשות את הטיול בשני רכבים. את הרכב הסופי של המסלול עליכם להחנות בצמוד לשפכו של נחל כזיב, בחנייה של פארק אכזיב.
 
מתחילים לטייל, מהמצוק הלבן ועד לים הכחול
 
כבר בשלב ראשון, כאשר נצא מהרכב בחניית ראש הנקרה, נוכל להתרשם מהנוף המדהים שנשקף מהמקום. כמו כן, אתם מוזמנים להצטלם מול "הגדר הטובה", הלא היא גדר הגבול שבין לבנון וישראל.
 
הגדר המיוחדת קיבלה את שמה בשנת 1976 כאשר פרצה בארץ הארזים מלחמת אזרחים עקובה מדם. במהלך המלחמה, נוצר בין מדינת ישראל ובין הנוצרים המארונים בדרום לבנון קשר שהתבסס על אינטרסים משותפים (כנגד אש"ף). בשנים אלה, וחרף המצב המדיני בין ישראל ולבנון, נוצרים מארוניים היו יכולים לעבור את הגבול ואף לעבוד בישראל. כמו כן, ישראל אף סייעה לאוכלוסייה המארונית בלבנון לייצא סחורות דרך נמל חיפה. קיומה של הגדר הסתיים בשנת 2000, כאשר ישראל נסוגה מרצועת הביטחון בדרום לבנון.
 
ממרומי המצוק תוכלו לראות כיצד גלי הים מתנגשים בעוצמה בקיר הלבן של ראש הנקרה. זוהי למעשה הנקודה היחידה בישראל (פרט לחוף הכרמל) שבה קו המים איננו מסתיים ברצועת חוף אלא במצוק המתנשא לגובה רב. צבעו של המצוק הלבן בראש הנקרה הוא תולדה של שחיקת האבן החיצונית וחשיפת הגיר שמתחתיה. התצפית אשר נשקפת ממצוק ראש הנקרה מאפשרת לכם ביום שבו הראות טובה להביט עד לרכסי המירון, רכסי הכרמל ומרחבי הגליל המערבי.

הספסל מול הים
 
כעת, נתחיל לרדת דרומה לכיוון החוף. בשנים האחרונות, הוקמה במקום טיילת מקסימה אשר לאורכה שורה של ספסלים הצופים אל הים. בשעות הבוקר המוקדמות תוכלו לשבת על הספסלים הפסטוראליים ולצפות בדייגים שמגיעים לכאן באופן קבוע. כמו כן, וככל שאתם מגיעים לחוף אכזיב בין האביב לשיא הקיץ, הימנעו ככל הניתן מלצעוד על החול עצמו. באזור זה צבות הים מטילות את ביציהן ושמורת הטבע נועדה גם בשבילן (ולמעשה, בעיקר בשבילן).
 
לאורך ההליכה תבחינו במפרצונים הקטנים שכה מאפיינים את חוף אכזיב. כמו כן, תלווה אתכם גם מסילת הרכבת אשר חיברה בעבר את חיפה וביירות. המסילה של רכבת זו הונחה על ידי השלטון הבריטי בתקופת מלחמת העולם השנייה ופעילותה פסקה עם פרוץ מלחמת העצמאות.

כאן מגדלים דגים?
 
לאחר הליכה של כק"מ תגיעו אל חורבת משרף הנמצאת על חופי קיבוץ ראש הנקרה. זוהי חורבה קדומה אשר נתגלו בה בריכות מרובעות שנחצבו באדמת הכורכר הרכה. ארכיאולוגיים שחקרו את הנושא מעריכים כי הבריכות הללו שימשו את הפיניקים שהתגוררו כאן לגידול חלזונות להפקת צבעים.
 
כעבור כק"מ נוסף תגיעו אל תחנת המסלול השנייה שלכם – שפכו של נחל בצת. כאן, אם תביטו אל עבר הים תוכלו לראות את שלושת האיים היחידים הנמצאים לחופי ישראל. אלה הם איי שחף, תכלת ונחליאלי אשר הגישה אליהם אסורה בשל היותם שמורות טבע סגורות.
 
התחנה הבאה היא אנדרטת ההעפלה שנמצאת כק"מ דרומית לחוף בצת. אנדרטה זו הוקמה על ידי חתן פרס ישראל, הפסל יחיאל שמי, לציון מבצעי ההעפלה ההרואיים לארץ ישראל בימים שלפני קום המדינה. האנדרטה, הקרויה גם "פסל-ים", מורכבת משרידיה המתכתיים של ספינת העפלה שהגיעה מאירופה לנמל חיפה. האנדרטה המרשימה נמצאת כאן כבר משנת 1969 והיא חלק בלתי נפרד מקו החוף של אכזיב.
 
מכאן, המשיכו דרומה בצעדה על קו החוף עד שתחלפו על פני בית ספר שדה אכזיב משמאלכם. מכאן, נותרה לכם הליכה קצרה בלבד אל הרכב החונה בפארק אכזיב. לאורך כל הדרך ניתן כמובן להיכנס למים הצלולים ולהתרענן מהשמש הקופחת (המסלול איננו מוצל). כמו כן, אם אתם מגיעים בשעות הדמדומים המאוחרות, תוכלו כמובן לעצור במהלך המסלול לפיקניק קצר מול הנוף. זוהי חוויה רומנטית נפלאה לזוגות שיכולה כמובן להתאים גם למשפחות וקבוצות.
 
מסלולים מומלצים באזור:
 • אתר ראש הנקרה
 • נחל שרך ונחל בצת
 • חורבת דנעילה
 • עיינות כרכרה
 • עין כובשים
 • יער ראש הנקרה
 • יער חניתה
 • חומה ומגדל ביער חניתה
 • אגם מחצבת געתון
 • יער כברי
 • מצפה חניתה
 • מערת הסולם
 • נחל נמר
 • פארק אדמית
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 9/4/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
מיי בייבי
מיי בייבי