חולות כסוי - טיול אל דיונה זהובה וקסומה
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

חולות כסוי - הדיונה הזהובה שבבקעת עובדה

נגב
נקודת התחלה: חנייה בסמוך לתחילת המסלול
נקודת סיום: חנייה בסמוך לתחילת המסלול
מיקום:
נגב
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
כשעתיים
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 19 - מישורי פארן והנחלים הגדולים
אורך:
כ - 1 ק"מ

בצפון מזרח בקעת עובדה זורמים בעצלתיים שני נחלים "חוליים" במיוחד. אלו הם נחל כסוי ונחל יתרו. הנחלים חותרים בחול עדין, תולדה של התפוררות גיר וקרטון. אי לכך, ובניגוד למרבית החולות בישראל אשר מקורם באבני חול (עם שיעור משמעותי של מינרל הקוורץ הקשה), הדיונות של כסוי הן פארק שעשועים טבעי תוצרת אמא אדמה (תרתי משמע).

כעת, דמיינו לעצמכם דיונה מרשימה, חול עדין ונעים, ומדרונים רחבי היקף אשר מזמינים אתכם לגלוש ולקפץ. ואכן, אם אתם מחפשים מסלול טיול ליד אילת, חולות כסוי מזמינים אתכם לחוויה מדברית אחרת.

בדרך מהמרכז לאילת, או בדרך חזרה מאילת למרכז, חולות כסוי הם יעד שלא כדאי לפספס. מלבד החולות, אתם מוזמנים להעשיר את הביקור במקום עם טיול להר יואש או הר חזקיהו. שם, ממתינה לכם תצפית עוצרת נשימה של המדבר והמפרץ האדום.

חולות כסוי הם חולות נודדים אשר מגיעים לכאן מצפון מזרח מדבר סיני, בקעת עובדה ובקעת הירח. מקורם בבלייה של סלעי גיר וקרטון (סלעי משקע ימיים) אשר נשחקים בשל השיטפונות שפוקדים את האזור בחודשי החורף. הרוחות "מסיעות" את החול וגורמות לריכוזו במדרונות המזרחיים של בקעת עובדה. הרכב החול בדיונות של כסוי הוא כ-40% קוורץ וכ-60% קלצית. אי לכך, החולות נעימים למגע, הרבה יותר מחול הים המוכר לכם.

איפה זה נמצא?

בכדי להגיע לחולות כסוי עליכם לנסוע על כביש 12 הידוע גם בשם "כביש מעלה אילת". אם אתם מגיעים מדרום, זהו הכביש אשר מתחיל מהיציאה הצפון-מערבית של אילת (כיכר יותם), ונוסע סמוך לגבול מצרים. כ-65 ק"מ צפונית לעיירת הנופש, מעט דרומית ליישוב נאות סמדר (שיזפון), תבחינו בדרך אשר יורדת ימינה. לאחר כ-5 ק"מ על דרך זו תראו פיצול שבילים ממזרח של דרך 4X4 מסומנת באדום, ושביל נוסף בסימון שביל ישראל (כחול-לבן-כתום). כ-800 מ' לאחר מכן תגיעו אל סימון השבילים הירוק ממנו מתחיל הטיול.

כאן, עליכם להחנות את הרכב. שימו לב, חולות כסוי הם חולות נודדים. אי לכך, חשוב לבדוק היטב היכן אתם מעמידים את המכונית. הימנעו ממצבים לא נעימים של שקיעת הרכב בחול (מבוסס על סיפור אמיתי).

אל החולות הקסומים

דיונות המדבר של בקעת עובדה מזמינות אתכם לחוויה דרומית אותנטית. ההליכה על השביל הירוק תוביל אתכם כעבור כק"מ אל הדיונה הגדולה של כסוי. המסלול שלפניכם הוא קטע הליכה מהנה בפני עצמו. השביל מטפס מזרחה ומגיע לחיבור עם שביל ישראל. כאן, תפגשו את הדיונה המרשימה של כסוי ותוכלו לגלוש לאורכה ולרוחבה. החול הרך והנעים של הדיונה מאפשר לכם גם לקפוץ ולהשתולל ללא חשש. הרוחות משרטטות בדיונה מעין גלים קטנים כמו בתמונה אמנותית.

על חולות כסוי גדלים צמחים מיוחדים במינם. למשל, בחודשי הסתיו תוכלו לפגוש כאן חבצלת הנגב, מין של נרקיסים לבנים אשר גדל על אדמות חול. כמו כן, גדלים במקום גם שיחי עציון פרסי ושיחי לענה. מבחינת בעלי חיים, בתוך החולות מתגוררים מיני מכרסמים וזוחלים אשר פעילים בעיקר בשעות הערב.

במבט ראשוני, נחל כסוי נראה כחבל ארץ צחיח וקדמוני. עם זאת, תתפלאו לשמוע כי ממצאים ארכיאולוגיים שנמצאו במקום מעידים על חקלאות פורחת שהתקיימה באזור כבר לפני כ-6,000 שנה. למעשה, באזור בקעת עובדה התגלו ממצאים של יישובים רבים ואתרי פולחן. הביקור בבקעת עובדה הוא הזדמנות גם להתחבר גם אל מורשת הקרב הישראלית במלוא תפארתה. בקעת עובדה קרויה על שם מבצע עובדה. זהו המבצע האחרון במלחמת העצמאות אשר במהלכו צה"ל כבש את הנגב הדרומי ושחרר את העיר אילת (סיפור דגל הדיו המפורסם).

מסלולים נוספים באזור אילת והנגב הדרומי:
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 5/6/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
חלום עולמי
ירוק על הנחל
מיי בייבי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
חוות מונפורטויטו
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ