המפל הלבן בנחל אל על - מסלול למשפחות ברמת הגולן
פיצה האט
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

המפל הלבן בנחל אל על - אל הבריכה היפה בגולן

רמת הגולן
נקודת התחלה: חניון בכניסה למושב אלי-עד
נקודת סיום: חניון בכניסה למושב אלי-עד
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו
משך המסלול:
כשעתיים עד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך חזור
מפה:
סימון שבילים 1 - החרמון, הגולן ואצבע הגליל
אורך:
כ - 2 ק"מ

לטבע יש נטייה לדבר אלינו דרך מראות, בלי מילים. כמו בתמונה אילמת, הטבע מזמין אותנו להתמלא השראה נוכח רמזים סמויים ועדויות להתרחשויות אשר קרו בזמנים עברו. המפל הלבן בנחל אל על, איננו אלא מפגן טבע מרשים. תמונה פנוראמית של הנחל, מפגישה אותנו עם הרי געש אשר רחשו ונדמו, עם סלעים קדומים ועם עוצמת המים (אשר כוחם לחרוץ באבן, חושף בפנינו היסטוריה שלמה של נפלאות החיים).

בנחל אל על מספר מפלים קטנים ושניים גדולים ומפורסמים במיוחד, אלה הם המפל הלבן והמפל השחור. המפל הלבן, אשר נשפך מגובה 14 מטר, קרוי כך הודות לאבני הגיר עליהן גועשים מימיו. מדובר במחזה נדיר כמעט ברמת הגולן הבזלתית. כדי להבין זאת, יש להבין את הגיאולוגיה הייחודית של המקום.

ברמת הגולן פוזרים שורה של הרי געש, אשר בעבר סערה בהם לבה לוהטת (אין מה לדאוג, הרי הגעש הללו אינם פעילים עוד). רוב שטחה של הרמה מכוסה משטחי בזלת (הלא היא הלבה אשר פרצה והתקשתה) בעובי מאות מטרים. רק אזורים מעטים לא כוסו על ידי הלבה, והם חושפים סלעי משקע פנימיים כגון קירטון ואבן גיר. נחל אל על והמפל הלבן, בהציגם את המפגש בין שני סוגי האבן הללו, מראים למעשה שכבות אדמה מתקופות שונות, וכך מחברים בין פני השטח של ימינו אנו לבין תקופות קדומות.

איפה זה נמצא?

הדרך המומלצת להגיע אל המפל היא לעלות על כביש 92 (דרך כביש 90 מדרום או דרך כביש 87 מצפון). זהו כביש מקסים המשקיף על חופיה המזרחיים של הכינרת. בהתחברות עם כביש 789 יש לפנות מזרחה ולטפס אל עבר רמת הגולן. בצומת אפיק יש לפנות שמאלה. המשיכו לנסוע בכביש 98 עד לשלט הכניסה ליישוב אליעד. בצומת אליעד פנו שמאלה, סעו כקילומטר אחד, עד הגעתכם לחניון מטיילים לצד הכביש.

אל המפל היפיפה ואל הבריכה שלמרגלותיו

כדי להגיע אל המפל הלבן יש לצאת מהחניון הסמוך למושב אלי-עד וללכת בשביל המסומן באדום. אחרי חציית מטע זיתים עזוב, תגיעו לנקודת תצפית נחמדת. בדרך חזרה, לאחר עלייה בדרך חשופה לשמש הקופחת, תשמחו בוודאי לעצור ולנוח בנקודה זו. אם יתמזל מזלכם, תוכלו לראות בתצפית מפל עונתי, אשר זורם אחרי עונת חורף שופעת גשמים. אם אכן הטיול מתרחש לאחר ימים גשומים, שימו לב כי הדרך עלולה להיות בוצית, והסלעים חלקלקים ודורשים צעדים זהירים.

אחרי היציאה מנקודת התצפית, ממשיכים היישר אל אפיקו של נחל אל על. רדו עם הסימון האדום, במדרון המסתעף מתוך השביל הראשי, עד הגיעכם אל הבריכה אשר למרגלות המפל. ניתן לרחוץ במימייה אשר עשויים משלגים שהפשירו (אל תתפלאו נוכח הקור העז). במקום אין שירותי הצלה, לכן היכנסו רק אם אתם שוחים מיומנים, והימנעו מקפיצה אל המים. שימו לב - בבריכה מסתתרים סלעים גדולים.

הטיול במפל הלבן שבנחל אל על יספק לכם חווית מים וטבע יוצאת מגדר הרגיל. בדרככם חזרה, בשביל היציאה מהוואדי, אל תשכחו להביט אל הנוף המשקיף לכנרת. מדי פעם, הרימו ראשם ואולי
תזכו לראות את אחד מעשרות הנשרים (האחרונים) שנותרו בארץ ומקננים באזור.

המשיכו את הטיול – למיטיבי לכת

מיטיבי לכת אשר רוצים להמשיך את המסלול, מוזמנים לעלות אל השביל ולהמשיך ללכת לאורכו עד למפל השחור. מדובר בעוד כשעה של הליכה מתונה (שעה לכל צד). בדרך תוכלו ליהנות מעצי הפרי הנהדרים הצומחים באפיק דרך טבע, ביניהם תאנים, רימונים וזיתים. בנוסף, תעברו דרך גפנים וענבים, שיחי פטל מתקתקים (וקוצניים), צבר, סברס והרדופים. בסיום החורף תוכלו לחזות במרבדים עצומים של תורמוסים סגלגלים-כחולים בוהקים ומפוארים. בין החיות הנפוצות באזור ישנן ציפורים כגון אדום החזה, לוטרות, שפני סלע וזאבים.

כדי להגיע אל המפל השחור בנחל אל על יש ללכת בינות הסלעים, בשביל המסומן אדום, דרך בריכות קטנות וצוננות. השביל נוח ומתון. האדמה תחת רגליכם תחליף את צבעיה אט-אט לגוונים בהירים של אפור וחום, עד שגם הם יתמזגו עם שכבת הבזלת הכהה. לאחר הליכה של כשעה, תכנסו לאפיק המוביל אל הבריכה שבתחתית המפל השחור. גם כאן תוכלו להשתכשך במים ולנוח לפני שיוצאים חזרה אל החניון.

מסלולים מומלצים באזור:

צימרים מומלצים באזור:

 

בקתות אפיקי מים  במושב אבני איתן. ניתן גם לבקר בחנות הקטנה לסבונים טבעיים מי נהר

 

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 8/26/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מיי בייבי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי