הירדנית - טיול מקסים למשפחות באזור קבוצת כנרת
טאבה סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

הירדנית - מסלול טיול באזור כנרת

גליל תחתון
נקודת התחלה: חניון הירדנית
נקודת סיום: חניון הירדנית
מיקום:
גליל תחתון
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
כשלוש שעות
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, ילדים, יחידים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
מעגלי
מפה:
סימון שבילים 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
אורך:
כ - 2 ק"מ

המושבה כנרת היא ללא ספק אחד היישובים הקסומים ביותר על מפת ארץ ישראל. זהו המקום שבו חלוצי העלייה השנייה והשלישית לא רק חלמו אודות ארץ זבת חלב ודבש, אלא יצרו מציאות בשטח. אתם מוזמנים כעת להכיר מסלול טיול בצפון אשר משלב את כל מה שאפשר לבקש מחוייה ארצישראלית (וקצת יותר).

זהו מסלול למשפחות וקבוצות (וכמובן גם ליחידים וזוגות) אשר מתחיל באתר הטבילה הצלייני הירדנית, ממשיך אל תצפית מרגשת לסכר דגניה, מהלך על שפת הירדן בין מטעי תמרים ובריכות דגים, ומסיים בבית הקברות העתיק של כנרת. 

איפה מתחילים?

הטיול מתחיל ברחבת החנייה של אתר הירדנית. רחבת החנייה מסודרת והיא נמצאת בסמוך לכניסה לקבוצת כנרת (בדרום מערב הכנרת).

מהירדנית לכנרת ובחזרה

נקודת הציון הראשונה של המסלול היא תצפית מרשימה באתר הירדנית אל עבר סכר דגניה. הסכר הוותיק נבנה לפני כ-80 שנה על ידי "הזקן מנהריים", פנחס רוטנברג. רוטנברג, אשר חלם והגשים את חזונו על תחנת כוח עברית, השתמש במימי הירדן והכנרת בכדי להפיח רוח חיים במפעל חשמל הידראולי. על מנת לנצל היטב את כוח המים, הוחלט על בנייתו של הסכר.

לאחר שתחנת הכוח של רוטנברג הפסיקה לפעול, שונה תפקידו של סכר דגניה. מאז, ועד היום, הסכר משמש לוויסות מעבר מי הירדן לכנרת. כפועל יוצא מכך, להפיכתה של הכנרת לאגם מים טבעי שניתן לספק ממנו מי שתייה לתושבי ישראל. סכר דגניה הוא סכר סגור בכל ימות השנה. בעונות גשומות במיוחד, הסכר נפתח לזמן קצר.

זהו המקום גם לספר אודות אתר הטבילה המיוחד, הירדנית. על פי המסורת הנוצרית, אתר הטבילה שבו יוחנן המטביל הטביל את ישו לנצרות נמצא באתר קאסר אל יהוד, מזרחית ליריחו, על נהר הירדן צפונית לים המלח. ואכן, במרוצת השנים, הוקמו בסמוך לקאסר אל יהוד שלל בתי הארחה ומנזרים. לאחר מלחמת ששת הימים, אתר קאסר אל יהוד הפך לאזור ספר בין ישראל והממלכה האשמית. אי לכך, משרד התיירות הקים בשנת 1981 את אתר הירדנית בתור אתר טבילה מוסדר בצדו הישראלי של הירדן. מדי שנה, כחצי מיליון צליינים נוצרים מבקרים במקום.

חורשת האיקליפטוס, הגשר, הסירה

לאחר הביקור בירדנית והתצפית על סכר דגניה, נחצה את הכביש על בסיס שביל ישראל (סימון שבילים כחול-לבן-כתום). השביל הציורי ייקח אותנו צפונה, דרך חורשת איקליפטוסים. זוהי בדיוק אותה החורשה אשר עליה נכתב שירה המפורסם של המשוררת רחל – "על חוף ירדן, כמו מאומה לא קרה, אותה הדומייה וגם אותה התפאורה, חורשת האיקליפטוס, הגשר, הסירה". לפני כמאה שנה, חורשת האיקליפטוס הזו סיפקה צל עבור ילדי קבוצת כנרת. בצל העצים הללו צעדו כמובן גם המשוררות נעמי שמר ורחל. אם תביטו לכיוון הנהר, תוכלו לזהות את שיח המלוח.

בסמוך לחורשת האיקליפטוס נפגוש את בית המוטור המשוחזר. זהו בית משאבות אשר נבנה כאן בשנת 1911 במסגרת ניסיונותיהם של חלוצי המקום, ובראשם ברל כצנלסון, לחדש את חקלאות השלחין באזור. שביל ישראל ממשיך מבית המוטור לאורכה של ביצת כנרת. למעשה, תצעדו בסמוך לבריכות דגים אשר מהוות מעין שריד רטוב לנוף הביצות שהשתרע כאן טרם מבצעי הייבוש על ידי החלוצים.

לפגוש את ברל כצנלסון ורחל המשוררת

שביל ישראל מתפתל לכיוון כביש 90. כעת, מצד ימין נבחין בגבעת הכרך, ומצד שמאל במטעי התמרים הראשונים שנטעו בארץ ישראל בעת החדשה. עלינו לחצות בזהירות את כביש 90 אל בית הקברות של קבוצת כנרת. כאן, נחים למנוחת עולמים אישים חשובים ביותר בתולדותיה של הציונות. תוכלו למצוא את ברל כצנלסון, רחל המשוררת, אברהם הרצפלד, שאול אביגור, המשוררת אלישבע ביחובסקי, נחמן סירקין, משה הס, דב בר בורוכוב ועוד. מבית הקברות נשקפת גם תמונה מדהימה של הכנרת מבעד לעצי הדקלים.

כעת, נמשיך לאורך שביל סובב כנרת, על שפת האגם, ונעבור דרך אוהלו ולמרגלות גבעת הכרך. נסיים את טיולינו הקצרצר בימיית בית ירח, ונשוב למגרש החנייה של הירדנית.

מסלולים מומלצים באזור:
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 5/29/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
ריינג'רים בכפר
רפטינג נהר הירדן
אופק בשטח
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
מיי בייבי
בוקייק
מיי בייבי