הגנים הבהאים בחיפה - מסלול טיול בצפון למשפחות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

הגנים הבהאים בחיפה - טיול לגנים מטופחים עם נוף עוצר נשימה

חיפה והכרמל
נקודת התחלה: מספר כניסות למתחם הגנים הבהאים
נקודת סיום: מספר כניסות למתחם הגנים הבהאים
מיקום:
חיפה והכרמל
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
משעה ועד חצי יום
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות, ילדים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
משתנה
מפה:
סימון שבילים 4 - הכרמל
אורך:
כ - 1 ק"מ
אינדי פארק


כאשר אנחנו מדברים על מסלולי טיול בצפון, אי אפשר להשלים את המלאכה מבלי להזכיר את אחד האתרים המופלאים ביותר בישראל. זהו כמובן אתר הגנים הבהאים בחיפה אשר הפך זה מכבר לאבן שואבת עבור מטיילים ותיירים מהארץ ומהעולם. הגנים הבהאים בחיפה הם למעשה מערכת מרשימה של 19 גנים מדורגים הבנויים כטרסות על הר הכרמל.

הדת הבהאית היא תת-זרם אשר התפלג בסוף המאה ה-19 מהאסלאם השיעי. מקורה של הדת באיראן והקשר שלה לישראל (המשמשת כיום בתור המרכז העולמי של האמונה הבהאית) נולד בשל מגוון נסיבות היסטוריות ורוחניות. כיום, פועלים בישראל שני מרכזי קדושה עיקריים של הדת הבהאית. הגנים הבהאים בעכו (אל בהאג'ה) והגנים הבהאיים בחיפה.

למרות קדושתה הגדולה של חיפה לדת הבהאית, מתוך כ-7 מיליון בהאים ברחבי תבל, רק מאות מאמינים בלבד נמצאים בישראל (וגם זאת רק לצורכי התנדבות וחזרה למדינות המקור לאחר מכן). הסיבה לכך נעוצה בעובדה שמייסד הדת כפי שהיא מוכרת לנו כיום, בהא-אללה, הורה במפורש שאין להפיץ את משנתה בארץ ישראל. כיום, הביקור באתר הגנים הבהאים בישראל הוא חוויה בלתי נשכחת המתאימה ליחידים, קבוצות, משפחות וזוגות.

המבנה הבולט והמרשים ביותר במתחם הוא כמובן המקדש הנמצא במרכזו. כאשר הדת הבהאית התפלגה מהאסלם השיעי באיראן, חבריה סבלו מרדיפות דתיות רבות. שיאן של הרדיפות הגיע עם הוצאתו של מנהיג הדת להורג. עצמותיו של האחרון נקברו במקדש בחיפה. המתחם כולו משתרע על פני שטח של כק"מ ובמרכזו גן מטופח עם שבילי הליכה קסומים המרוצפים באלגנטיות בחצץ אדמדם.

רחבת הגנים הבהאים בחיפה פונה אל שדרות הציונות אשר משתרעות מדרום לה. שדרות הציונות חוצות את הגנים הבהאים ממערב למזרח באמצעות מנהרה. המקדש בו הנביא-המבשר נח את מנוחת עולמיו נמצא בחלקה הצפוני של הרחבה המרכזית. הגנים הבהאים בחיפה הם כאמור מרכז רוחני ופוליטי עבור הדת ומאמיניה. במקום פועלים מרכז ההוראה הבינלאומי של הדת הבהאית, בית הצדק העולמי, הארכיון הבינלאומי והמרכז ללימודי הכתבים הקדושים של הדת המיוחדת הזו.

על שלוחת רכס הכרמל, מעל הרחבה המרכזית ולמרגלותיה, פרוסות טרסות ירוקות ומרשימות. ביולי 2008, ארגון אונסק"ו הכריז על הגנים הבהאים בחיפה בתור אתר מורשת לאומי. מדי שנה, מבקרים בגנים הבהאים בחיפה מיליוני תיירים מכל קצוות תבל.

איפה זה נמצא?

מתחם הגנים הבהאים בחיפה מזמין אתכם לצאת לטיול קסום במערכת מטופחת של גנים מונומנטליים. זהו מסלול טיול באזור חיפה אשר יכול להתאים באופן מושלם גם למשפחות עם עגלות או למטיילים בעלי מוגבלויות. הגנים הבהאים פתוחים לקהל הרחב בכל ימות השבוע בין השעות 9:00-17:00. עם זאת, הגנים הפנימיים, אשר סמוכים למקדש המרכזי, נסגרים לכניסת תיירים בכל יום בשעה 12:00. לא ניתן לבקר במקום בימי כיפור או בימי החגים הבהאים.

אם אתם מגיעים לאתר המרשים במסגרת פרטית, תוכלו להיכנס לגנים הבהאים משלושה אזורים שונים בחיפה:

 1. מרפסת התצפית – הכניסה הצפונית והגבוהה של הגנים הבהאים היא מרחוב יפה נוף (מס' 61). הכניסה נמצאת בסוף טיילת לואי. כ-100 מ' מערבית לכניסה זו, נמצאת נקודת ההתחלה של "הסיור הפנוראמי" בגנים הבהאים. בין רחוב יפה נוף ושדרות הנשיא ישנו מגרש חנייה ציבורי גדול.
 2. הכניסה הראשית – הכניסה הראשית לגנים הבהאים בחיפה ממוקמת ברחוב שדרות הציונות 80. זהו שער הכניסה למתחם המרכזי של הגנים הבהאים (מקום המקדש והגנים אשר מקיפים אותו). ניתן להחנות את הרכב בשדרות הנשיא או ברחוב שפרה הסמוך. כמו כן, ברחוב 2 בנובמבר תוכלו למצוא מגרש חנייה ציבורי.
 3. רחבה התחתונה – הכניסה לרחבה התחתונה של הגנים הבהאים נמצאת בצומת בן-גוריון-הגפן. כמאה מ' מהכניסה, סמוך לבניין העמותה לתיירות ונופש חיפה, תוכלו למצוא מגרש חנייה גדול. ניתן להחנות את הרכבים גם ברחובות הסמוכים.

אז מה מחכה לנו שם?

כפי שכבר הבנתם, טיול לגנים הבהאים בחיפה הוא הזדמנות נהדרת לבקר במקדש ומערכת גנים מפוארת. המקום מטופח באופן נהדר וצוות המתנדבים של הגנים הבהאים דואג לשמור על ניקיונו ויופיו. מלבד הגנים הציוריים, המתחם כולו צופו היישר אל חוף הים, כאשר כל העיר חיפה פרושה למרגלותיו. זהו טיול למשפחות בצפון אשר יכול לחבר עבורכם מסורת עתיקת יומין עם נופים מרגשים.

ראשית, אתם יכולים לטייל במתחם באופן עצמאי. כמו כן, בכל ימות השבוע (מלבד יום רביעי) מתקיימים סיורים מודרכים בגנים הבהאים בחיפה. זהו סיור פנוראמי אשר מתחיל במרפסת התצפית של הגנים הבהאים ויורד מטה על שיפולי הכרמל דרך השביל המרכזי של הגנים. ההליכה היא לאורך שבילים ציוריים ומסותתים (כולל מדרגות). במהלך הסיור הפנוראמי, תוכלו לבקר בחלקים השונים של הגן אשר מחברים באופן עדין בין קלאסיקה רשמית לאלמנטים מודרניים.

לכל אורך הדרך, ישתקפו לפניכם הנופים הנהדרים של הרי הגליל, העיר חיפה והמפרץ. במהלך הסיור, תקבלו הדרכה אודות עיצובם של הגנים הבהאים והאופן בו הם מטופלים עד היום. כמו כן, תלמדו מדוע הגנים כה חשובים לדת הבהאית וקהל מאמיניה. תכירו מעט את הקהילה המיוחדת הזו ואת הסיבות אשר הובילו אותה לקבוע את מוקד קדושתה דווקא על הר הכרמל.

חשוב להדגיש, סיור פנוראמי בגנים הבהאים איננו דורש רישום מוקדם או תשלום. המבקרים יוצאים לדרך בהתאם לסדר הגעתם למתחם ונקודת היציאה נמצאת בפסגת הגנים (סמוך למרפסת התצפית, ברחוב יפה נוף 45). במידה ואתם מעוניינים לארגן סיור לקבוצה גדולה, ניתן לתאם זאת מראש מול הנהלת הגנים הבהאים.

מסלולים מומלצים באזור:

 • סיור רגלי בחיפה – מטיילת לואי לגן הפסלים
 • המושבה הגרמנית בחיפה
 • שמורת הטבע חי בר כרמל
 • שביל הרקפות ביער קרן כרמל
 • נחל יגור
 • יער עופר
 • מעיינות הכרמל
 • נחל אחוזה
 • עין צור וחורבת עלק
 • נחל נדר ומעיין עין קדם
 • נחל לוטם
 • נחל עובדיה

אטרקציות מומלצות באזור:

חדרי בריחה בחיפה

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/20/2014
צולם ע"י
 Shutterstock
טיולי טרקטורונים בין הנחלים
טרקטורוני כלנית
חלום עולמי
קופונופש לקבוצות
טרקטורוני היער והגולן
קלאב קאר בית הלל
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
הדב הלבן
אגם חי יראון
אנימל קלאב
טיולי הדן