גשר הישנה - גשר בין עבר הווה ועתיד
קייקים
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

גשר הישנה - גשר בין עבר הווה ועתיד

עמק הירדן
מיקום:
עמק הירדן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
דרגת קושי:
קל
במסע אל חוויות גשר הישנה, מתוך אוצר הנוסטלגיה שאנחנו נהנים להתרפק עליו, ( כי מה עוד נשאר לנו ), ממלאים לפתע את חלל המכונית צלילי קולו העמוק של יהודה אליאס, כוכב להקת פיקוד הצפון דאז. "קום והתהלך בארץ" הוא שר לנו אל תוך הלב בקולו העמוק, "בתרמיל ובמקל וודאי תפגוש בדרך, עוד את ארץ ישראל".
בתוך בליל תוכניות הריאליטי וישראל החשופה והטרנדית עד אימה, המסע אל גשר הישנה הוא ניסיון לעצור, להדק אל האצבע אל החור שבסכר ולעצור את השיטפון.
"עם בלי שורשים" אמר פעם איש חכם, "סופו לנדוד עם הרוח בסופת החולות" ואנחנו עוד רוצים להיאחז בקרקע, לשמור על ישראל התמימה, המאמינה. ישראל של פעם. לחיות את החלום.
גשר הישנה נראית כמתנמנמת בין שדות מוריקים, סמוכה אל גבול ממלכת ירדן המסומן בנהר. שם, בין שדות קוצים לשדות כותנה מתנוצצים בשמש שרידי מסילת רכבת העמק וסיפורה של ההיסטוריה נישא עם הבריזה הנעימה.
עוד רגע נחנה את המכונית במגרש החנייה ונצא לדרך. תחנת הכוח של פנחס רוטנברג, "הזקן מנהרים", קרבות מלחמת השחרור, קטר הקיטור, הגשרים, טיילת גאון הירדן. הלב סוער ושירה המיתולוגי של נעמי שמר "לשיר זה כמו להיות ירדן, מקבל לפתע משמעות חדשה.

אז מה אנחנו הולכים לראות ולחוות בביקורנו בגשר הישנה:

האתר התיירותי גשר הישנה הוא מבין המקומות המרתקים ביותר בצפון והעשירים בתוכן. מסע היסטורי מרתק ומפעים מתחיל כאן. סיפורה של תקופה, סיפורם של אנשים, סיפורו של מקום.
בין האתרים המרכיבים את חוויית גשר הישנה:
• שחזור קיבוץ גשר הישנה וקרבות מלחמת השחרור
• תחנת הכוח של פנחס רוטנברג והחזיון האור קולי המרשים
• החאן הממלוכי וטיילת גאון הירדן
• צפייה בציפורים נודדות ובשפע בעלי חיים
• גשרי הירדן ונוף הבקעה
• תצפית והסברים על ממלכת ירדן
• אגדת לחם ומסעדת רוטנברג
מסלול הטיול בגשר הישנה מתאים למשפחות עם ילדים בדרגת קושי קלה, לקבוצות מאורגנות, טיולי בתי ספר ותנועות נוער, יחידות צה"ל, גמלאים, ועדי עובדים ועוד.

קיבוץ גשר במלחמת השחרור:

בחודש אפריל 1948 , לאחר הכרזת המדינה, עמד קיבוץ גשר הצעיר תחת מתקפה קשה של כוחות הלגיון הירדני והעיראקי. חברי הקיבוץ הצעיר פינו את הילדים והנשים במסע לילי הירואי תחת אש עזה אל קיבוץ אשדות יעקב הסמוך וקומץ לוחמים נותר להילחם ולשמור על המשק. בתום הקרבות התברר שהקיבוץ לא נפל, למרות המחיר הכבד בנפש. בגשר השינה נותר ושוחזר בונקר הלוחמים של הקיבוץ ובו מפקדת היישוב, חדר הקשר, המרפאה, חדר האוכל וחדרי הלוחמים.

תחנת הכוח של פנחס רוטנברג:

תחנת הכוח החלה את פעולתה בשנת 1932 וסיימה את תפיקה עם פרוץ מלחמת השחרור. מקים התחנה, החוזה והמייסד, פנחס רוטנברג, שהיה גם מנהלה הראשון של חברת החשמל, נולד באוקראינה בשנת 1879 , סיים את הגמנסיה ונשלח ללמוד הנדסה במוסד הפולי טכני. בתום לימודיו אותם סיים בהצטיינות, עבד כמהנדס במעל המתכת הענק פוטילוב ובשנת 1919 עלה לארץ.
עם הגיעו ארצה ערך סקרים ומחקרים אודות מקורות המים בארץ ישראל ושנה לאחר מכן הגיש לממשלת המנדט הבריטי הצעה להקמת 13 תחנות כוח הידרואלקטריות מלבנון בצפון ועד לים המלח.
תחנת הכוח בנהרים הידועה גם בשמה "ירדן א' " הוקמה במפגש הנהרות ירדן וירמוך ותוכננה לפעול באמצעות מערכת של תעלות וסכרים אשר יאגרו את המים ויפיקו מהם חשמל.
על חזונו העצום של פנחס רוטנברג ניתן ללמוד באמצעות חיזיון אור קולי מרתק, המעניק לצופים סיור וירטואלי בנבכי תחנת הכוח, בית הטורבינות ומצודת המים.

החאן הממלוכי וטיילת גאון הירדן:

לאחר הביקור בבונקר הלוחמים המשוחזר ובתחנת הכוח, נשים פעמינו אל הטבע במלוא יפעתו. נבקר בחאן הממלוכי, חאן שיירות מן המאה הארבע עשרה, נצעד בטיילת גאון הירדן ונצפה אל שלושת גשרי הירדן ההיסטוריים ואל הממלכה ההאשמית השכנה.
אתר גשר הישנה נמצא על נתיב נדידת הציפורים ואם נרים מבטנו מעלה, אל שמי התכלת, נזכה לחוויה מרגשת. להקות ענק של ציפורים נודדות היורדות אל הבקעה לנופש משלהן.

אגדת לחם ומסעדת רוטנברג:

במרכזה של גשר הישנה, בליבו של מבנה עומד תנור לבני שמוט. סביב התנור המקורי שאפה את הלחם לתושבי הקיבוץ נרקמה אגדת לחם, מאפייה ייחודית המספקת חוויית לחמים כפריים מיוחדים במגוון עשיר של סגנונות, טעמים ותוספות, לצד מוצרי משק שונים.

מה עוד באזור:

בשטח "האי" אשר נמצא בריבונות ירדנית אך הוחכר לישראל, נמצאת אנדרטא לזכר שבע הבנות אשר נרצחו בידי חייל ירדני אחוז טירוף.
למעלה על ההר, צופה אל נוף עוצר נשימה, נמצאת אחוזת "כוכב הירדן" שהקים מאיר הר ציון, הלוחם המיתולוגי מיחידת ה – 101 .
בין האטרקציות הרבות שבאזור: ג'ונגל כיף וסדנת מתוקאיה בקיבוץ בית זרע, הסדנא לטקסטיל בקיבוץ אשדות יעקב מאוחד, חוף צמח, גן וחיות וקפה ראשונים בדגניה א', רוב רוי, מרכבות הירדן, מסעדת צל תמר, מסעדת ערמונים וקפה קפה במתחם הבילוי החדש בצומת צמח, מסעדת תכלת בקיבוץ עין גב, מחלבת עז עיז במנחמיה, חמת גדר ועוד.

איפה ישנים:

בלב מדשאות מוצלות בקיבוץ גשר, באווירה קיבוצית פסטוראלית, נמצאים חדרי אירוח גשר, שמונה חדרי אירוח לזוגות ולמשפחות. חדרי האירוח מרווחים ומאובזרים היטב: מיטות נוחות, טלוויזיה בלוויין yes , מקלחת ושירותים צמודים, מטבחון מאובזר ופינת ישיבה וברביקיו בכניסה לכל חדר.
מאת:
 רועי עפרון
 | פורסם ב-
 2/9/2014
אקסטרים שטח עולמי
רייזר בר
רפטינג נהר הירדן
אופק בשטח
טיולי הדן
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
מיי בייבי
בוקייק
חווימה