גן לאומי אשכול - טיול בדרום בנחל הבשור
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

גן לאומי אשכול - פארק הבשור

נגב
נקודת התחלה: כ-300 מ' צפון-מערבית לצומת צאלים
נקודת סיום: גן לאומי אשכול
מיקום:
נגב
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
בין שעתיים ליום שלם
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, בעלי חיים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
נקודת סיום והתחלה
מפה:
סימון שבילים 13 - מישור חוף הנגב (הנגב המערבי)
אורך:
כ - 18 ק"מ

ארץ ישראל התברכה, תודות למיקומה בחיבור שבין שלוש יבשות, באזורי אקלים שונים. אי לכך, ובשל שטחה הקטן (יחסית) של ארצנו, בתוך נסיעה לא ארוכה תוכלו להיחשף לנופים מגוונים. אם אתם מחפשים מסלול טיול מומלץ אשר מחכה דווקא באחד האזורים המפתיעים של ארץ התנ"ך, אתם מוזמנים לקחת את עצמכם דרומה אל פארק הבשור. זהו פארק קסום ומיוחד המזמין אתכם לכ-3,500 דונמים של טבע ומים זורמים.

כמו כן, פארק הבשור, הידוע גם בשמו – גן לאומי אשכול – עבר בשנים האחרונות מתיחת פנים משמעותית. הפארק מטופח על ידי רשות הטבע והגנים והוא ממתין לכם עם מדשאות, פינות ישיבה מוצלות, שולחנות פיקניק, בריכות שכשוך, תצפיות עוצרות נשימה וטבע מדברי פורח. למעשה, הביטוי "מדבר בצל גשם" מקבל משמעות ותוכן במהלך טיול בפארק אשכול. יתרה מכך, זהו גם מסלול טיול למשפחות בדרום המאפשר לכם ליהנות ממתקני שעשועים לילדים. במילים פשוטות, חוויה נפלאה לכל המשפחה.

הגן הלאומי אשכול נמצא באזור הדרום, סמוך לעיירה אופקים. בחלקו הצפוני של הפארק תוכלו ליהנות מגבעה קטנה אשר ממנה משתקפת תצפית מרשימה לכל האזור. במקום אותרו גם שרידיה של כנסייה ביזנטית עתיקה. 

תוכלו להתרשם בפארק ממעיינות עין הבשור אשר יוצרים במרכזו של הגן הלאומי בריכות שכשוך מקסימות. בכל עונות השנה, ואפילו בחודשי החורף הקרים, מימי עין הבשור שומרים על טמפ' גבוהה יחסית של כ-20 מעלות. כאשר תבקרו במעין עין הבשור, תוכלו להבחין במקום גם במבני בטון אשר שימשו בעבר כמשאבות מים עבור פרשי הצבא הבריטי. בקיצור, טיול בפארק אשכול הוא חוויה אשר מחברת עבורכם את כל מה שאפשר לבקש מבילוי בטבע – ארכיאולוגיה, היסטוריה, מורשת, מים, חניון פיקניק וחשוב מכל – קסם מדברי. אוקיי, שנצא לדרך?

איפה זה נמצא?

גן לאומי אשכול הוא מסלול טיול בדרום אשר ממוקם באזור העיירה אופקים. בכדי להגיע אל הפארק עליכם לנסוע על כביש 241 לכיוון מערב מצומת גילת. הפנייה לפארק הבשור נמצאת בסמוך ליישוב אורים וכ-10 ק"מ לאחר אופקים. שימו לב, אפשר להגיע אל הפארק גם באמצעות דרך הנוף אשר מתחילה בסמוך לקיבוץ צאלים (הפירוט בהמשך).

דרך נוף נחל הבשור- טיול רכוב בין נאות מדבר

פארק הבשור מזמין אתכם למגוון מסלולי טיול הפזורים לאורכו ולרוחבו. אם אתם רוצים לטעום מהכול, תשמחו לדעת שהקרן הקיימת לישראל חשבה עליכם מבעוד מועד. בזכות עבודה מאומצת וסיוע מצד גורמים נוספים, קק"ל סללה את דרך נוף נחל הבשור. זוהי דרך עפר אשר מתאימה לרכבים משפחתיים ומתפתלת לאורך כ-18 ק"מ. דרך נוף הבשור מתחילה בצאלים ומסתיימת במרכז הגן הלאומי אשכול. הנסיעה בדרך הקסומה כוללת מפגש מרתק עם שורה של אתרים. כמו כן, תוכלו ליהנות במהלכה משילוט והסברים.

דרך הנוף יוצאת מכביש 222, כמה מאות מ' צפונית לצומת צאלים. הדרך מובילה צפונה לכיוון פארק אשכול והיא נמשכת לאורכה של הגדה המערבית של נחל הבשור. כל אחת מנקודות הציון שיתוארו להלן מאפשרות לכם לעצור את הרכב ולצאת לסיור רגלי קצר:

באר צאלים – מיד לאחר תחילת הדרך תוכלו לבקר בבאר צאלים. זוהי באר מתקופת המנדט הבריטי אשר מימיה המליחים משמשים כיום לטובת השקייתם של השדות הסמוכים. באזור הבאר ניתן לטייל ביינות עצי אשל וצמחי קנה הגדלים במקום.

גשר החבלים התלוי – הקרן הקיימת לישראל התקינה בין שתי הגדות של נחל הבשור גשר חבלים מרשים. למעשה, זהו גשר החבלים היחיד מסוגו בישראל. אורכו כ-80 מ' והוא מאפשר לכם לחצות לגדה השנייה של נחל הבשור. בצדו השני של הגשר תפגשו אנדרטאות לזכרם של נערים שנהרגו במקום בתאונת טרקטורון. תוכלו לבקר כאן גם בחווה חקלאית קדומה. למרגלותיו של גשר החבלים נובעת בריכת מים טבעית אשר מלאה בכל עונות השנה. לצד המים תראו צמחי קנה ואף בעלי חיים כגון צבים ואגמיות (עוף מים הדומה לברווז).

מאגרי המים בבשור – דרך הנוף המרשימה מתפתלת אל תוך השטח הפראי. כ-4 ק"מ לאחר הביקור בבאר צאלים תגיעו אל מאגרי המים בבשור. מאגרי המים המרשימים שלפניכם הוקמו על ידי הקרן הקיימת לישראל במסגרת פרויקט לתיעול מי השיטפונות של הנחל לחקלאות. בימי החורף הגשומים, כאשר נחל הבשור מתעורר לחיים עם זרימת מים איתנה, מאגרי המים של הבשור מתמלאים.

באר רבובה – באר רבובה היא באר אשר נחצבה במקום בזמן השלטון התורכי. הבאר שופצה פעם נוספת במהלך ימי המנדט הבריטי. כאשר תיסעו על דרך הנוף תוכלו לראות את הבאר אשר לצידה בריכת מים ושוקת להשקיית עדרי צאן. זהו ממש נווה מדבר קסום אשר שרדו בו אפילו עצי תמר.

תל שרוחן – תל שרוחן הוא שריד עתיק של יישוב קדום ששכן במקום עוד בתקופה הכנענית. היישוב שרד במשך אלפי שנים וחרב רק בזמן השלטון הרומאי בארץ ישראל. שרידים מעטים בלבד נותרו במקום אבל הם בהחלט מרשימים. לדוגמה, תוכלו לטייל בתל ולראות את שרידי חומת העיר אשר נבנתה מלבנים העשויים בוץ. בחלקו הדרומי של תל שרוחן ניתן לראות את שרידיו של מבנה ציבורי. התצפית הנשקפת ממרום התל היא תמונת נוף נפלאה של מישורי הנגב המערבי. אם תרצו לבקר במעיינות הבשור, אפשר לצאת מכאן לטיול על בסיס שביל מסומן בשחור. השביל מתחיל בצפון תל שרוחן, עובר לאורכה של גדת הנחל, ומסתיים בעיינות הבשור.

הרכבת הבריטית – בימי המנדט הבריטי, נסללה באזור זה רכבת אשר חיברה את באר שבע ורפיח. במסגרת הנסיעה על גבי דרך נוף נחל הבשור תוכלו לראות את שרידי הבטון של גשר שעבר מעל הערוץ. גשר זה נבנה לפני כ-100 שנים על ידי הצבא הבריטי בזמן מלחמתו באימפריה העות'מאנית. הוא היה בשימוש עד לסוף שנות ה-20.

פארק אשכול – דרך הנוף מסתיימת בפארק אשכול. הפארק קרוי על שמו של ראש הממשלה המנוח לוי אשכול (ראש ממשלת ישראל בתקופת מלחמת ששת הימים). כפי שציינו בהתחלה, הפארק המקסים מזמין אתכם ליהנות ממגוון רחב של מדשאות, אזורי פיקניק, פינות מוצלות, גני שעשועים לילדים ועוד.

פארק אשכול – דרום אדום

טיול בגן הלאומי אשכול הוא חוויה אשר מומלצת בכל עונות השנה. עם זאת, במידה ותגיעו אל המקום בחודשי החורף, תוכלו ליהנות כאן מפריחה מדהימה של מרבדי כלניות. כמו כן, פארק לוי אשכול הוא חלק מחגיגת פסטיבל דרום אדום. זהו פסטיבל צבעוני המתקיים מדי שנה במהלך סופי השבוע של חודש פברואר. הפסטיבל מציין למעשה את פריחתן של הכלניות הידועות בתור "הפרח הלאומי של ישראל". אגב, זוהי גם עונה מומלצת באופן כללי לצאת לטיולי פריחת כלניות.

במהלך פסטיבל דרום אדום, תוכלו ליהנות בגן הלאומי אשכול גם מאטרקציות נוספות כגון מופעים, מתנפחים, דוכנים ועוד. יתרה מכך, בחודשי החורף נחל הבשור ממתין לכם עם חוויה נוספת. בימים גשומים במיוחד, זוהי נקודה נפלאה עבור חובבי שיטפונות. אחת הנקודות המומלצות ביותר מבחינת צפייה בשיטפונות נחל הבשור היא גשר הצינורות. זהו גשר חדש אשר הוקם על ידי קק"ל בסמוך לגשר החבלים. הגשר עומד בגאווה מעל ערוץ הנחל ומאפשר צפייה במים הזורמים בעוצמה.

מסלולים מומלצים באזור:
 • פארק נחל גרר
 • יער בארי
 • פארק אופקים
 • פארק גולדה מאיר
 • יער יד מרדכי
 • כלניות ביער שוקדה
 • שמורת הבשור
 • מכתש בארי
 • מכרות בארי
 • דרך השדות בנגב המערבי
 • נחל באר שבע
 • שביל השקמה

מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 2/25/2014
צולם ע"י
 מערכת
חלום עולמי
ירוק על הנחל
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
חמי געש
חוות מונפורטויטו
פארק מיני גולף פרוד
בוקייק
קטיף עצמי אודם
קופונופש שופ