בריכת קצינים בין העצים - עין ג’ילבון
תיאטראות
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

בריכת קצינים בין העצים - עין ג’ילבון

רמת הגולן
נקודת התחלה: גשר הפקק
נקודת סיום: גשר הפקק
מיקום:
רמת הגולן
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
הליכה של כ-30 דקות
מתאים ל:
משפחות, זוגות, קבוצות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
קווי (יציאה וחזרה מאותה הנקודה)
מפה:
סימון שבילים 1 (החרמון, הגליל ורמת הגולן)
אורך:
כ - 1 ק"מ

עד מלחמת ששת הימים, הצבא הסורי חנה בכל שטחה של רמת הגולן. במהלך שירות הביטחון השוטף, החיילים הסורים ידעו היטב איך ניתן לנצל את שפע המים של הגולן לטובת "תנאי שירות מטיבים". סמוך למוצבים רבים בגולן, הוסטו מי מעיינות אל עבר בריכות מים מלאכותיות. בריכות אלה, אשר שימשו את קציני הצבא, נקראות על ידינו גם היום – "בריכות קצינים".

ברמת הגולן ישנן ארבע בריכות קצינים. כולן נבנו בעיצוב דומה ויש אשר סבורים כי הן פרי מלאכתו של אותו אדריכל. אחת היפות שבהן היא בריכת הקצינים בנחל ג'ילבון. אם אתם מחפשים מסלול מומלץ ברמת הגולן, ובא לכם לשלב מים עם נוף אשר מביט לעמק החולה ב"ירוק של העיניים", אתם מוזמנים לצאת לדרך.

המסלולים האפשריים

ההגעה לבריכת הקצינים בנחל ג'ילבון היא פשוטה וקלה. למעשה, מדובר בהליכה קצרה של כ-1.5 ק"מ ממקום חניית הרכב. המסלול מורכב מהליכה לנקודה וחזרה באותה הדרך. כאשר תצעדו אל עבר הבריכה, תעשו זאת במסגרת עלייה מתונה. החזרה תהיה בירידה מתונה. במהלך הדרך ישנם מקטעים מוצלים וישנם חלקים אשר חשופים לשמש.

מה חשוב לדעת?

בריכת הקצינים בנחל ג'ילבון היא בריכה פופולארית במיוחד. אי לכך, במידה ואתם מתכננים להגיע למקום בשבתות, סופי שבוע או חגים, מומלץ לעשות זאת בשעות מוקדמות. בשעות הצהריים, כאשר המים מספקים מענה צלול ורענן לשמש הקופחת, הבריכה עלולה להיות עמוסה. במהלך הביקור, סביר להניח שתשהו זמן רב בבריכה ולצידה. אם אתם מגיעים עם הילדים, הקפידו על אמצעי הבטיחות. כמו כן, יש להצטייד בשתייה, קרם הגנה מפני השמש, כובע ומגבת. כדאי כמובן להגיע עם מעט אוכל ופירות בכדי להישאר במקום וליהנות מהנופים המרשימים של עמק החולה ומהאווירה המיוחדת של הבריכה.

איפה זה נמצא?

על מנת להגיע לבריכת הקצינים של ג'ילבון עליכם לנסוע לכיוון צומת בית המכס על כביש 888. בצומת בית המכס תפנו שמאלה ותמשיכו מערבה על המורדות של רמת הגולן. תגיעו לצומת גדות (לאחר גשר בנות יעקב) ותפנו ימינה לכיוון צפון על כביש 918. עליכם להמשיך עוד כשלושה ק"מ נוספים עד שתחנו את הרכב ליד גשר הפקק.

קדימה אל הבריכה והפתעה בטחנת הקמח

לאחר שהצטיידתם היטב במים ואמצעי הגנה מתאימים, אתם מוכנים ומזומנים לטבול בבריכה. המרחק מהחנייה לבריכת הקצינים הוא קצר ואורך כ-30 דק' הליכה. השבילים המובילים לבריכה הם שבילים מסומנים ונוחים.

בריכת הקצינים אליה תגיעו היא בריכת הקצינים בנחל ג'ילבון. המים אשר ממלאים את הבריכה מגיעים אליה מנחל ג'ילבון הזורם בסמוך. נחל זה, אשר זורם לאורכם של מורדות הגולן המערביים, עובר במפל דבורה ובמפל ג'ילבון. בדומה לבריכות הקצינים האחרות ברמת הגולן, גם בריכת הג'לבניה נבנתה בתוך מתחם של מוצב סורי לטובת הקצינים ששירתו במקום. לפני מלחמת ששת הימים, המקום היה חלק מקו ביצורים שנבנה על ידי הצבא הסורי כנגד הצבא הישראלי. המבנים העתיקים (וההרוסים) שלצד בריכת הקצינים שימשו את החיילים במקום לבילוי ומנוחה. ואכן, כאשר לפניכם מים צוננים ואווירה גלילית פסטוראלית, כל שנשאר הוא להירגע ולהיכנס למים.

המעין אשר ממלא את בריכת הקצינים הוא עין ג'לבינה (עין ג'ילבון). זרם המים של המעין שימש בעבר גם לצורך הפעלתה של טחנת קמח. במקום עדיין ניתן לראות את שרידי טחנת הקמח כולל אבני הריחיים ושאריות של המנגנון. אמת מים סדוקה וקטנה אשר שימשה את טחנת הקמח מכוסה כעת בשיחי פטל קדוש ועצי תאנה. מאמת המים הסדוקה ניתזים מפלי מים קטנים אשר מאפשרים טבילת קרירה וצוננת.

מה בסביבה?

אם תרצו, תוכלו להאריך את הביקור בבריכת הקצינים ולשלב אותו גם עם טיול בנחל ג'ילבון המהמם. נחל ג'ילבון טומן בחובו שורה ארוכה של פינות חמד ובראשן כמובן מפל ג'ילבון המפורסם עם הבריכה מתחתיו המלאה בכל ימות השנה. חשוב להדגיש כי מדובר כעת במסלול ארוך יותר הדורש תכנון והתאמה מבחינת הרכב משתתפים וציוד כגון מים ואוכל.

אטרקציות באזור:
קסם התבלינים


מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 9/28/2013
צולם ע"י
 מיכאל בנאי
אקסטרים שטח עולמי
קלאב קאר בית הלל
איזי ריידר שטח עולמי
מיי בייבי
מצפה תת ימי
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי