בריכת הבזלת בנחל תבור - לטבול בפינת גן עדן
תיאטרון גשר
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

בריכת הבזלת בנחל תבור - פינת גן עדן בלתי נשכחת

גליל תחתון
נקודת התחלה: חניון סמוך לקיבוץ גזית
נקודת סיום: חניון סמוך לקיבוץ גזית
מיקום:
גליל תחתון
משך המסלול:
שלוש-ארבע שעות
מתאים ל:
משפחות, ילדים, קבוצות, זוגות
דרגת קושי:
קל
סגנון:
הלוך-חזור
מפה:
סימון שבילים 3 - הגליל התחתון, הגלבוע והעמקים
אורך:
כ - 3 ק"מ

הגליל התחתון טומן בחובו מגוון מסלולי טיול בצפון אשר לוקחים אתכם עמוק אל ארץ פלגי המים. בין היעדים הרטובים והציוריים ביותר באזור זה, אנו שמחים להכיר לכם את בריכת הבזלת. הבריכה המרשימה, אשר משתרעת על פני כ-30 מ"ר (ומגיעה לעומק מקסימאלי של כ-2 מ'), מסתתרת אי שם בקניון הבזלת בנחל תבור. מסלול הטיול לבריכה הוא מסלול של כ-2.5 ק"מ והוא מתאים למשפחות, קבוצות, זוגות ויחידים. כמו כן, זהו טיול בנחל תבור אשר רבים מחשיבים אותו בתור הנחל היפה ביותר בגליל התחתון.

אחד היתרונות הנהדרים של בריכת הבזלת טמון בכך שבניגוד למקורות מים אחרים בצפון, ההגעה לבריכה דורשת הליכה של כשעה וחצי. אי לכך, גם בסופי שבוע וחגים, וכמובן שבאמצע שבוע, הבריכה בדרך כלל איננה עמוסה. זוהי פינת גן עדן שמעטים מבקרים בה, ועל כן היא מעניקה פרטיות נפלאה למטיילים. 

איפה זה נמצא?

הטיול לבריכת הבזלת בנחל תבור מתחיל בחנייה אשר נמצאת בין הבריכה ובין קיבוץ גזית. על מנת להגיע אל החנייה המסודרת, עליכם להיכנס לקיבוץ ולחצות את היישוב בהתאם לשילוט שמוביל לשמורת נחל תבור ומצפור גזית.

בשלב מסוים, תצאו עם הרכב מהשער האחורי של הקיבוץ ותמשיכו לנסוע על שביל עפר. שביל העפר מתחבר לאחר כמה מאות מ' לשביל אדום. המשיכו עם השביל האדום ולאחר כ-300 מ', כאשר השביל האדום יפנה שמאלה, המשיכו ישר עם השביל אשר מסומן בשחור. במהלך הדרך תבחינו בשילוט לכיוון נחל תבור וכעבור כמה מאות מטרים תעצרו בחנייה ממנה נשקפת תצפית על הנחל.

אל בריכת הבזלת

נקודת הציון הראשונה של המסלול שלנו היא כמובן התצפית המרשימה מחניית המקום. ממרומי התצפית, תוכלו להשקיף על הר תבור, נחל תבור, תל רכש ואגמי המים העונתיים באפיק נחל רכש. זהו מקום נפלא לתמונות, והוא מושלם לעצירה קטנה לקפה וסנדוויצ'ים. לאחר שהתבשמתם מהנוף המשגע, תוכלו להתחיל בהליכה של כ-2.5 ק"מ אל בריכת הבזלת. עשו זאת על בסיס סימון שבילים שחור שיוצא מן החנייה. 

השביל השחור יורד אל ערוץ נחל רכש ומגיע סמוך אל אותם אגמים עונתיים שראיתם מאזור התצפית. כאשר תגיעו לנחל רכש, תפנו ימינה ותחצו את הנחל על בסיס מעבר בטון. שימו לב, בחודשי החורף, מעבר הבטון הזה עלול להיות מוצף ובלתי עביר. לאחר עלייה של כמאה מ', תגיעו לפיצול שבילים נוסף בין השביל השחור והשביל הירוק. עליכם להמשיך ולפנות ימינה עם השביל השחור.

כעת, תחלפו מתחת לתל רכש. זהו תל קדום אשר חוקרים מזהים אותו עם יישוב שפעל במקום כבר לפני כ-5,300 שנה. תל רכש איננו זהה למרבית התלים שהתגלו בארץ ישראל מבחינת מיקומו הגיאוגרפי. הוא נמצא בעמדה נחותה לעומת הסביבה, ולא סמוך לדרך הים (הדרך הקדומה הראשית). עם זאת, תושבי היישוב הקדום נהנו מאדמות פוריות לחקלאות ומקורות מים רבים.

לאחר שתחלפו למרגלות תל רכש, תמשיכו עם השביל כ-50 מ' נוספים עד למפגש עם שביל אדום בו תפנו ימינה. השביל האדום הוא שביל צר ויפיפה אשר מקיף את תל רכש ויורד לאפיק נחל תבור. השביל חוצה את הנחל ומתחבר לאחר כ-20 דק' עם שביל כחול. בכדי להגיע לבריכת הבזלת עליכם להמשיך ישר עם השביל הכחול עוד כ-10 דק'.

בריכת הבזלת היא מקור מים קסום ומיוחד במינו. ראשית, תודות לכך שהמרחק מהרכב לבריכה דורש הליכה של כשעה וחצי, המקום בדרך כלל איננו עמוס במטיילים רבים (כן, גם בסופי בשבוע). המים בבריכה אינם צלולים, וזאת בגין סחף השיטפונות במקום. עם זאת, הם בהחלט נקיים ומזמינים אתכם לטבילה קרירה ומרעננת. משטח הבזלת הרחב אשר מקיף את הבריכה מספק מקומות ישיבה, אך הצל במקום איננו רב.

מסלולים מומלצים באזור:
מקורות מים מדליקים בסביבה:
  • עין אולם
  • עין חדה
  • עין חיזר
  • עין פלורה
  • עין יבניאל
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 5/22/2014
צולם ע"י
 רועי שוורץ
אקסטרים שטח עולמי
ריינג'רים בכפר
קופונופש לקבוצות
מצפה תת ימי
חמי געש
מוזיאון הילדים בחולון
פארק מיני גולף פרוד
מיי בייבי
בוקייק
מיי בייבי