ביתניה עילית לכנרת - מסלול טיול ברכב בצפון
טאבה סיני
חפשו מסלולי טיול בכל רחבי הארץ

ביתניה עילית לכנרת - מסלול טיול ברכב עם נופים, חקלאות ותצפיות

כנרת
נקודת התחלה: צומת אלומות
נקודת סיום: תמר בכפר
מיקום:
כנרת
עונות מומלצות:
סתיו, חורף, אביב, קיץ
משך המסלול:
חצי יום
מתאים ל:
משפחות, קבוצות, זוגות, ילדים
דרגת קושי:
קל
סגנון:
טיול רכב בצפון
מפה:
מפת סימון שבילים 3 - הגליל התחתון, העמקים והגלבוע
אורך:
כ - 15 ק"מ

בדרום מערבה של הכנרת ממתינים לכם מגוון מסלולי טיול בצפון המתאימים הן למשפחות, הן לקבוצות והן לזוגות אוהבים. כעת, אנו מזמינים אתכם לצאת אל טיול באזור הכנרת אשר כולל נסיעה ברכב וביקור בשורה של אתרים מקסימים וציוריים.

לפניכם מסע מדליק בין תצפיות, יערות, מעיינות ושטחים חקלאיים - הכנרת והצפון במלוא הדרם. את הטיול שלהלן נתחיל בתצפית המדהימה בצומת אלומות, ונסיים בחנות המיוחדת של תמר בכפר במושבה כנרת (בצל מטעי התמרים הוותיקים). בקיצור, יום כיף בצפון שלא דורש דבר מלבד חלום מתוק על ארץ ישראל הישנה והטובה.

איפה מתחילים?

מסלול הטיול שלפניכם הוא מסלול טיול ברכב באזור כנרת המתחיל בצומת אלומות. צומת אלומות היא צומת הנמצאת בדרום מערב הכנרת, על כביש 767, בין אלומות לפורייה כפר עבודה.

שנצא לדרך?

צומת אלומות היא למעשה כיכר אשר חלקה הדרומי הוא תחנת דלק. מתחנת הדלק יוצאת דרך עפר קצרה ובסופה אתר הנצחה לניסיון הראשון של התיישבות השומר הצעיר בארץ ישראל. חלוצי השומר הצעיר הגיעו לכאן לפני כ-100 שנים, בקיץ 1920. בין מקימי הקבוצה בלטו במיוחד מאיר יערי (אשר הוביל ביחד עם יעקב חזן את מפלגת מפ"ם ההיסטורית) ודוד הורוביץ (הנגיד הראשון של בנק ישראל).

חרף האידיאולוגיה הלוהטת שפעמה בקרבם, חברי ביתניה עילית לא הצליחו לטעת יתד בקרקע והמקום ננטש כעבור פחות משנה, בפסח 1921. עם זאת, מדובר באחד היעדים החשובים ביותר בתולדותיה של הציונות הסוציאליסטית ורבים רואים בביתניה עילית את הבסיס לקיבוצי השומר הצעיר.

ממרומי ביתניה עילית קשה שלא להתאהב מחדש בנופיה של ארץ ישראל. למרגלותיכם עמק פורח ומשגשג, מרוצף בשטחים חקלאיים. כמו כן, נופה של הכנרת ממרומי האתר ייחרט עמוק בזיכרון. ובכן, למה אתם מחכים – שלפו את המצלמות (או הטלפונים הניידים כמובן).

משקיפים אל טבריה והכנרת

לאחר שסיימתם להתבשם מהנופים המדהימים ומסיפורם של החלוצים, עליכם לחזור אחורה לכיכר ולנסוע צפונה לכיוון פורייה (על כביש 768). כעבור כ-2.5 ק"מ תבחינו בשילוט ליער שווייץ. פנו ימינה עם כביש 7677 והמשיכו לעקוב אחר השלטים אל יער שווייץ. כאשר תגיעו אל מזלג דרכים הסמוך לאכסניית הנוער פורייה, בחרו בכביש השמאלי ובתוך זמן קצר תגיעו אל מצפור יער שווייץ. כאן, ממתינים לכם שולחנות פיקניק ונקודות תצפית מרשימות במיוחד אל טבריה והכנרת.

יער שווייץ הוא יער צפוף אשר ניטע במקום על ידי הקרן הקיימת לישראל. למעשה, אגף הייעור של המנדט הבריטי החל לטעת את העצים כבר בשנת 1927 (ונציגי קק"ל סיימו את המלאכה). בשל תנאי האקלים של היער, הנמצא במרומי ההר, תמצאו כאן ברושים, אלות אטלנטיות, מיני איקליפטוסים, שיטות, חרובים, שיזפים מצויים ועצי חורש ארצישראליים.

ממרום מצפור יער שווייץ אתם מוזמנים ליהנות מאוויר פתוח ומנוף משגע אשר מביט היישר אל טבריה והכנרת. הרוחות הנעימות אשר מנשבות כאן, וצל העצים הפסטוראלי, יוצרים ביער שווייץ פינת חמד מדליקה המתאימה גם לשעות החמות.

ואכן, אם הגעתם לכאן בשעות הצהריים, כדאי לעצור לארוחה קלילה מול הנוף. במידה ותגיעו אל המצפור בשעות הערב המאוחרות, תיהנו משקיעה עוצרת נשימה. כעת, תוכלו להבין היטב את שירה של נעמי שמר – "ראיתי את הכנרת, זורחת בטורקיז".

נוסעים לנעמי שמר ואל הדקל שפל הצמרת

לאחר יער שווייץ, המשיכו לכיוון מעיין עין קדש (הידוע גם בשם עין פורייה). עליכם לעשות סיבוב פרסה ולצאת מיער שוויץ על בסיס כביש 7677. פנו ימינה לכיוון מערב וכעבור כ-800 מ' תבחינו בשלט עליו כתוב "עין פורייה". כאן, פנו שמאלה והתחילו לרדת בדרך עפר המתאימה גם לרכבים משפחתיים. המעיין נמצא כ-2 ק"מ מכאן.

עין פוריה הוא מעיין נחמד ביותר ובמקום גשרוני עץ, בריכת מים קטנה ופינות מוצלות תחת האיקליפטוסים. תמצאו כאן גם תעלות מים ציוריות ושולחנות פיקניק לנוחיותכם.

עם תום הביקור בעין קדש, חזרו לאחור לכיוון דרך העפר הראשית וסעו עמה מזרחה במורד. בדרך, תעברו ביינות מטעי מנגו, מטעי תמרים, שדרת ברושים ושטחים חקלאיים נוספים. המקום משגע ומומלץ לפתוח חלונות בכדי ליהנות מהריחות הנהדרים של החקלאות העברית בעמק. כאשר תגיעו אל כביש 767, פנו ימינה, בצעו פניית פרסה בכיכר, וסעו לכיוון השני של הכביש.

מבקרים בתמר בכפר

כביש 767 ממשיך ונכנס אל המושבה כנרת. כעת, אתם יכולים לבקר באתרים השונים במושבה כגון בית הקברות העתיק (בו קבורים נעמי שמר, ברל כצנלסון, רחל המשוררת, אברהם הרצפלד ועוד). כמו כן, אתם מוזמנים כמובן לקנח את המסלול עם ביקור בחנות תמר בכפר.

תמר בכפר היא חנות מיוחדת במינה אשר מאחוריה סיפור מרגש על ציונות, חקלאות ומטעי תמרים. מטעי התמרים אשר מקיפים את תמר בכפר ניטעו כאן על ידי בני משפחת שניידמן, מהחלוצים הראשונים של המושבה כנרת. הסיור בין מדפי החנות ושקי התבלינים הוא חוויה בלתי נשכחת. במקום ניתן להצטייד במוצרים איכותיים תוצרת הארץ כגון דבש, יינות, שמני זית, חליטות, תבלינים ועוד.

הריח המדהים והנופים הפסטוראליים הופכים את תמר בכפר לאחת האטרקציות המדליקות בצפון. במקום גם מרכז מבקרים המציג סרט אודות משפחת שניידמן ומטעי התמרים.

מסלולים מומלצים באזור:
 • טיול רגלי מיער שווייץ למושבה כנרת
 • טיול אופניים מכנרת לעין גב
 • מסלול תצפיות באזור הכנרת
 • טיול במושבה כנרת
 • הירדנית
 • קבר רבי מאיר בעל הנס
 • הירדן הדרומי
 • נחל יבניאל
 • עיינות רקת
 • מקבוצת כנרת אל גשר בית זרע
 • גן לאומי עובדיה
 • טיול בטיילת טבריה
מאת:
 מערכת
 | פורסם ב-
 7/28/2014
צולם ע"י
 תמר בכפר
אקסטרים שטח עולמי
קטיף עצמי אודם
קופונופש לקבוצות
אופק בשטח
טיולי הדן
אגם חי יראון
מוזיאון הילדים בחולון
רוב רוי
מיי בייבי
בוקייק
חווימה