מומלצים

קטיף עצמי

חוויה חקלאית
קופון הנחה
35
תל אביב והמרכז,
מזכרת בתיה
אטרקציות וטיולים אטרקציות למשפחות אטרקציות לילדים
קטיף עצמי אודם
קופון הנחה
20%
רמת הגולן,
אודם
אטרקציות לילדים אטרקציות קולינריות
אגדה בשטח
קופון הנחה
680
גליל עליון,
בית ג’ן
אטרקציות למשפחות אטרקציות וטיולים אטרקציות לזוגות
תות לנד
קופון הנחה
20%
שרון,
הוד השרון
אטרקציות וטיולים אטרקציות למשפחות אטרקציות לזוגות
סתלבטות
קופון הטבה
25 ש"ח כניסה
שרון,
הוד השרון
אטרקציות קולינריות קטיף עצמי אטרקציות וטיולים
קטופותי
קופון הנחה
20%
עמק יזרעאל,
בית לחם הגלילית
חוות הסוס והדובדבן - קטיף עצמי
קופון הנחה
22
רמת הגולן,
אודם
אטרקציות קולינריות קטיף עצמי
לגעת בטבע
קופון הטבה
משקה חינם
שרון,
הכפר הירוק
אטרקציות וטיולים סדנאות יצירה אטרקציות למשפחות
קטיף עצמי - בקתות המנגו
קופון הנחה
10%
גליל מערבי,
לימן
אטרקציות קולינריות קטיף עצמי בתי בד
בוסתן בראשית בגולן
קופון הנחה
10%
רמת הגולן,
עין זיוון
אטרקציות לילדים אטרקציות לזוגות
מלוא הטנא
ערבה,
עין יהב
אטרקציות וטיולים אטרקציות למשפחות אטרקציות לילדים
קסם התבלינים
רמת הגולן,
צומת ווסט
גלריות
שביל התפוזים
מישור החוף,
חדרה
אטרקציות וטיולים אטרקציות למשפחות אטרקציות לילדים

קטיף עצמי

קרא עוד...כידוע, ארץ ישראל היא ארץ זבת חלב ודבש. אי לכך, בכל רחבי הארץ, מהצפון ועד הדרום, תמיד נתקל בשטחים חקלאיים. שטחים חקלאיים אלה מהווים מקור פרנסה חשוב, בעיקר באזור הצפון והעמקים. בעקבות העלייה המשמעותית בהיקף המטיילים המבקשים ליהנות בישראל מאירוח כפרי, גם החקלאות חדרה לעולם התיירות. כיום, ניתן למצוא יותר ויותר אטרקציות תיירותיות אשר משלבות עבורכם נושאים חקלאיים. לעיתים, מדובר באטרקציות חקלאיות הקשורות לבעלי חיים. למשל, ביקור בכוורות דבורים והכרת תהליך ייצור הדבש. אטרקציה פופולארית נוספת בתחום החקלאות בישראל היא קטיף עצמי. מדובר בפעילות מדליקה אשר במסגרתה אתם יוצאים לשטח גם מושבניקים או קיבוצניקים אמיתיים, ומשתתפים בחגיגה הקטיף המרגשת.

מה זה בעצם קטיף עצמי?

קטיף עצמי הוא למעשה אטרקציה קולינארית מדליקה אשר לוקחת אתכם היישר אל השדה כמו אחרוני האיכרים. לאחר הדרכה קצרה, אתם "עובדים" בשטח החקלאי וקוטפים בעצמכם פירות וירקות היישר מהטבע. כמו כן, ניתן ליהנות בישראל גם מחוויה של קטיף פרחים עצמי (בקיצור, לא הכל סובב סביב אוכל!). המוקדים השונים של קטיף עצמי בישראל מציעים לכם להשתתף בחוויה חקלאית מיוחדת עם שלל פירות, ירקות ופרחים. אין ספק שהקטיף העצמי המפורסם ביותר בארץ הוא קטיף דובדבנים בגולן (עליו, יורחב בהמשך). עם זאת, לא על הדובדבן לבדו. קטיף עצמי יכול להיות גם של דברים נוספים והכל כמובן כתלות במקום, באזור ובעונה.
קטיף עצמי נחשב לאטרקציה פופולארית במיוחד. בין אם החלטתם לקחת את הילדים לחוויה של קטיף עצמי בצפון, ובין אם נשארתם באזור המרכז והחלטתם לצאת אל השדה, צפויה לכם חוויה בלתי נשכחת. קטיף עצמי הוא אטרקציה למשפחות אשר מחברת עבורכם מספר אלמנטים.

ראשית, בניגוד לאטרקציות אחרות, קטיף עצמי הוא פעילות ספורטיבית מדליקה אשר מאפשרת לכם לחלץ עצמות ולהזיז את הגוף. בעולם בו פייסבוק וטוויטר שולטים בחיינו, לא מדובר בעניין של מה בכך. כמו כן, כאשר תשתתפו בקטיף עצמי, תתחברו למעשה לשורה ארוכה של איכרים וחקלאיים אשר עיבדו את אדמות ארץ ישראל לאורך השנים. אי לכך, קטיף עצמי הוא אטרקציה אשר מקפלת בתוכה גם אלמנטים חינוכיים. בשל העובדה הזו, קטיף עצמי לקבוצות הפך לאטרקציה פופולארית במיוחד בקרב תנועות נוער, חוגים, עמותות, ארגונים ועוד. החיבור הבלתי אמצעי עם הטבע, והמגע הישיר עם הפרדס או המטע, מהווים חוויה בלתי נשכחת.
אתרי קטיף עצמי בישראל אינם רק "מעבידים אתכם בשדה". למעשה, גם במסגרת קטיף עצמי בצפון, וגם במסגרת קטיף עצמי בדרום, תוכלו לקחת הביתה חלק מהשלל שקטפתם. דבר ראשון, כאשר תהיו בשדה תוכלו לאכול מהעץ כאוות נפשכם. מי שיצא לו לטעום פרי שנקטף זה עתה, יודע שמדובר באירוע מכונן. כמו כן, באתרי הקטיף תיהנו גם מפעילויות נוספות כגון טיפוס על כלי משק, שולחנות פיקניק לארוחה אחרי הקטיף, הסברים מקצועיים מטעם חקלאי המקום ועוד.

קטיף עצמי – אז איפה קוטפים?

החלטתם לצאת לדרך? מעולה! ישנם שורה ארוכה של אתרי קטיף עצמי בישראל. האתרים נבדלים זה מזה במיקום, סוג הפירות/הירקות/הפרחים הנקטפים, עונות הפעילות וכדומה. נכון, קטיף עצמי בצפון נחשב לאטרקציה המוכרת ביותר בתחום. בראש ובראשונה, ישראלים רבים משתתפים מדי שנה בחוויה של קטיף דובדבנים בגולן. מלבד דובדבנים, ניתן לקטוף בגולן גם פירות נוספים כגון אגסים, תפוחים, פירות יער, תאנים, ענבים, נקטרינות ועוד. ישנם אתרים בגולן אשר מציעים לכם מגוון פירות לקטיף עצמי בכל עונה ועונה.

עם זאת, כפי שצוין לעיל, לא על הדובדבן לבדו. חוויית הקטיף העצמי פועלת גם באזורים נוספים בצפון. לדוגמא, קטיף עצמי בגליל וקטיף עצמי בעמקים. בטרם אתם מחליטים להשתתף בקטיף עצמי בצפון, עליכם לברר בראש ובראשונה מהי העונה בה השדות נפתחים לקהל הרחב.

לצד אתרים מעולים של קטיף עצמי בצפון, אתם יכולים למצוא גם אתרים טובים לא פחות המציעים לכם קטיף עצמי במרכז ואף קטיף עצמי בדרום. באזור המרכז, ניתן להשתתף בפעילות של קטיף עצמי אשר מבוססת על השדות והפרדסים של השרון, השפלה וגוש דן. בדרום, תוכלו להשתתף בקטיף עצמי מיוחד של ירקות ופירות כגון ארטישוקים, עגבניות שרי, עשבי תיבול ועוד. בקיצור, בין אם אתם נוסעים צפונה, ובין אם אתם נשארים במרכז או יורדים לדרום, תוכלו לשלב במהלך הטיול קטיף עצמי. לפניכם אטרקציה חקלאית מיוחדת אשר תיצור רגעים קסומים שעוד רבות ידובר עליהם.
למאגר אתרי קטיף עצמי מכל המינים ומכל הסוגים ברחבי הארץ היכנסו ל: קטיף עצמי

קטיף עצמי – מה להביא?

קטיף עצמי היא אטרקציה אשר דורשת ממכם קצת הכנה. לא, אתם לא צריכים לצאת החוצה לגינה ולהתחיל להתאמן. עם זאת, בניגוד לאטרקציות אחרות, קטיף עצמי דורש ממכם להגיע מוכנים. ראשית, זכרו כי הקטיף העצמי הוא לא בדיוק המלאכה "הנקייה ביותר" בלשון המעטה. אי לכך, בואו לקטיף עצמי כאשר אתם לבושים בבגדים פשוטים שלא אכפת לכם ללכלך אותם (ואפילו לסכן אותם בכתמים שלא יורדים). בקיצור, את השמלה החדשה או החולצה שקנית בלונדון, מומלץ להשאיר במזוודה. כמו כן, קטיף עצמי היא אטרקציה קולינארית. במהלך ה"עבודה" בשדה, חלק גדול מהשלל יגיע היישר לתוך הפה. הקפידו להגיע רעבים אבל לא על בטן ריקה. מיותר לציין כי אם הארוחה הראשונה של היום תהיה חצי קילו של פירות יער, הרי שהעתיד עלול להיות... "מורכב". כמו כן, במהלך הפעילות הקפידו שהילדים אוכלים במידה ולא מתמלאים יותר מדי. מומלץ גם להביא אתכם אוכל לפעילות הקטיף וזאת משום שבאתרים רבים תוכלו לעשות "פיקניק" לאחר הפעילות. למשל, אתם יכולים להשתתף בקטיף דובדבנים בגולן, ולאחר מכן לערוך ארוחה בשטח הכוללת סלט ירקות עם דובדבנים טריים.

קטיף דובדבנים בגולן

אין כל ספק, המלך הבלתי מעורער של הקטיף העצמי בישראל הוא הדובדבן. מטעי הדובדבנים הפכו זה מכבר לסמלה המסחרי של רמת הגולן. מדי שנה, אלפי ישראלים פוקדים את מטעי הדובדבנים בגולן ומשתתפים בפעילויות של קטיף עצמי בצפון. עם זאת, חשוב להדגיש כי קטיף דובדבנים הוא פעילות מעט חמקמקה. עונת קטיף הדובדבנים היא עונה קצרה של כמה שבועות בלבד. לעיתים, מדובר בפחות מחודש. אי לכך, במידה ואתם מתכננים לצאת לקטיף דובדבנים בגולן, הקפידו לברר מראש מהם התאריכים הטובים ביותר. פספסתם את העונה? לא נורא. באזור הגולן תוכלו ליהנות משורה ארוכה של אתרי קטיף עצמי המגישים לכם פירות יער, תותי עץ, שזיפים, תאנים, ענבים, אפרסקים, תפוחים ועוד.

קטיף עצמי, למי זה מתאים?

קטיף עצמי הוא אטרקציה נהדרת אשר מושכת אליה משתתפים בהרכבים שונים. ראשית, זוהי אטרקציה למשפחות המחברת את הילדים והמבוגרים ביחד עם חוויה חקלאית מדליקה. במרבית האתרים, תיהנו לא רק מקטיף עצמי למשפחות אלא ממגוון פעילויות נוספות. למשל, תוכלו לטפס על כלי משק (ולעיתים, לנסוע על הכלים), לקבל הסברים מרתקים אודות החקלאות בצפון, להשתתף בתחרויות נושאות פרסים ועוד. בחופשים ובחגים, אתרי קטיף עצמי מציעים מגוון רחב של פעילויות לקטנים ולגדולים. במיוחד בחג השבועות – חג הקציר. לא אחת, אתרי הקטיף מזמינים אתכם לפסטיבל ססגוני וצבעוני של חקלאות וטבע.

קטיף עצמי יכול להיות גם אטרקציה נפלאה לקבוצות. בין אם הקבוצה כוללת ילדים, ובין אם מדובר בקבוצה של עובדים היוצאים לצפון ליום גיבוש, קטיף עצמי הוא פעילות נפלאה. זוהי פעילות חקלאית מדליקה אשר כולם לוקחים בה חלק. מצד אחד, היא מאפשרת לכם להמריץ את הדם ולחלץ את הגוף. מצד שני, לא מדובר בפעילות ספורטיבית קשה אשר משתתפים מסוימים לא יצליחו לעמוד בה. לאחר מכן, קטיף עצמי לקבוצות משתלב באופן מושלם גם עם ארוחה כפרית אמיתית.
זוגות יכולים אף הם ליהנות מאטרקציה של קטיף עצמי בצפון, בדרום ובמרכז. כעת, זוהי חוויה רומנטית בסגנון גלילי המספקת לכם "שובר שגרה" נחמד במהלך טיול או חופשה זוגית. בקיצור, קטיף עצמי מתאים לכל אחד וגם לקבוצות והרכבים שונים. זוהי אטרקציה לכל גיל המספקת לכם חוויה כפרית יוצאת מגדר הרגיל. וזכרו – "יודע חקלאי פיקח!".

מדי שנה, ישראלים רבים פוקדים את הגליל והגולן ומגיעים לבקר באתרים השונים בצפון. בין אם מדובר בטיול בן כמה ימים, ובין אם הגעתם לצפון ליום אחד בלבד, אין ספק כי מומלץ לשלב במהלך הביקור באזור גם אטרקציה. אטרקציות בצפון מתאימות הן למשפחות, הן לקבוצות והן לזוגות אוהבים. למעשה, מרבית האטרקציות פונות כיום לכל הגילאים וזאת מתוך הבנה כי רק השתתפות של כל חברי הקבוצה תביא למקסום החוויה.

בכל שנה, בערך בסוף חודש מאי, נפתחות עונות הקטיף בפרדסים ובמטעים בצפון. מעבר להתרגשות המובנת, והתכונה הפוקדת את המושבים והקיבוצים בגליל ובגולן, מדובר גם בהזדמנות של ממש להשתתף בחוויית הקטיף באופן בלתי אמצעי. ישובים כפריים רבים מזמינים אליהם ישראלים מכל הארץ להשתתף בעונת הקטיף. ואכן, קטיף עצמי הפך זה מכבר לאטרקציה פופולארית במיוחד על מפת התיירות הישראלית. מדובר באירוע לכל המשפחה אשר משלב גם הנאה וגם ארוחה היישר מן הטבע.

במהלך הקטיף העצמי תיהנו מריח מתוק של פרדסים ומאווירה חלוצית אמיתית. כמו חקלאיים אמיתיים, תקטפו את הפירות היישר מהעץ ותוכלו מיד לערוך "טעימת מבחן" בכדי להתרשם מאיכות התוצרת. עבור הילדים, מדובר בחוויה חד פעמית. שלא כמו אטרקציות אחרות, קטיף עצמי הוא פעילות שאפשר לעשות כמעט רק בצפון, ובחודשים מסוימים במהלך השנה. תודה לאל, קטיף עצמי משתלב בדרך כלל גם עם החופשות בבתי הספר. בתיאום מושלם זה, בין לוגיסטיקה לטבע, ממתינה לכם חוויה לכל המשפחה.

קטיף עצמי ברמת הגולן – לא רק דובדבנים ופירות יער

רמת הגולן נחשבת אולי לבירת הקטיף העצמי בישראל. ישנם מספר מושבים ויישובים כפריים בגולן המציעים מדי שנה קטיף עצמי בפרדסים והמטעים הפרוסים על גבי עשרות דונמים ברחבי הרמה. ואכן, למרות שהדובדבן הפך זה מכבר לסמל הבלתי מעורער של רמת הגולן, חשוב להדגיש כי קטיף עצמי בגולן יכול להיות גם של פירות נוספים (ולא רק ממשפחת פירות היער). מעבר להצטרפות לקטיף דובדבנים בגולן, תוכלו להשתתף ברמה בקטיף של פירות נוספים כגון תותי יער, דומדמניות, אגסים, נקטרינות, תפוחים ואפילו ענבים ותאנים.

קטיף עצמי בגליל

הגליל הינו חבל ארץ המרוצף בכל עבר בשדות חקלאיים ופרדסים רעננים. ואכן, גם כאן עומדת לרשות חובבי הקטיף העצמי שורה של מושבים וקיבוצים. במסגרת הפרדסים והמטעים בגליל, ניתן להשתתף בקטיף עצמי של שלל פירות. החל מדובדבנים ופירות יער, דרך אפרסקים ונקטרינות, וכלה בענבים, רימונים, תאנים ומה לא.

קטיף עצמי – חוויה לכל המשפחה

כפי שצוין לעיל, קטיף עצמי הוא ללא ספק חוויה לכל המשפחה אשר גם הגדולים וגם הקטנים יכולים ליהנות ממנה. כמו כן, מדובר גם בהזדמנות אמיתית לגיבוש ולעבודת צוות ועל כן קטיף עצמי יכול להיות אטרקציה נהדרת גם לקבוצות (לדוגמא, ימי עובדים, ימי הולדת מיוחדים ועוד). במידה ואתם יוצאים אל השדות, להלן מספר טיפים קצרים אשר יעזרו לכם להפיק את המקסימום מן החוויה:
  1. צאו מוקדם! אמנם מרבית האתרים הינם מוצלים, אך אין ספק שקשה "לעבוד" בשדה במשך שעות החום הלוהטות (במיוחד בחודשי האביב והקיץ).
  2. שימו לב לעונת הדובדבנים – הדובדבנים הם הפירות הפופולאריים ביותר ברמת הגולן. ואכן, הם מבוקשים גם בקרב חובבי הקטיף העצמי. עם זאת, בניגוד לפירות אחרים אשר ניתן לקטוף במהלך כל הקיץ, דובדבנים נקטפים במשך כחודש בלבד. אי לכך, במידה ואתם מעוניינים בקטיף דובדבנים, מומלץ לברר מבעוד מועד את התאריכים המתאימים.
  3. אל תשקיעו בתלבושת – כאשר יוצאים לקטיף, אתם הולכים ככל הנראה להתלכלך. ואכן, מומלץ שלא להגיע עם השמלה היפה ביותר בארון. לעיתים, הצבע על הבגדים לאחר הקטיף יתברר ככתם עקשן במיוחד. אי לכך, כדאי להגיע לקטיף עם בגדים שניתן יהיה לזרוק לאחר מכן.
  4. הקפידו על ארוחה לפני הקטיף – במהלך הקטיף, סביר להניח שגם הבטן תחגוג. הפירות העסיסיים והמפתים, הנשלפים היישר מן הענף, מוצאים פעמים רבות את דרכם לתוך הפה. במידה ולא תקפידו על ארוחה קלה לפני הקטיף, אתם עלולים לסבול מכאבי בטן.
  5. תבלו!
אינדי פארק

קייקי כפר בלום